Obsojen zaradi žaljive obdolžitve: Hauc sodbe ne komentira, o pritožbi še razmišlja

Elizabeta Planinšič Elizabeta Planinšič
05.02.2019 13:20

Popravek in pismo bralcev, pod katera je bil podpisan Aleš Hauc, sta po mnenju sodišča pomenila žaljivo obdolžitev Vesne Rožanc, nekdanje pooblaščenke za preprečevanje pranja denarja v NKBM

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Aleš Hauc naj bi o Vesni Rožanc širil nekaj, kar lahko škodi njeni časti in dobremu imenu, je ocenilo sodišče.
Robert Balen

"Sodbe ne želim komentirati, dokler ne bo pravnomočna," je za Večer dejal nekdanji predsednika uprave Nove KBM Aleš Hauc. Na vprašanje, ali to pomeni, da se bo na sodbo pritožil, pa pravi, da ima osem dni časa in da bo o tem še razmislil. 
Murskosoboško sodišče je namreč Aleša Hauca namreč obsodilo na pet mesecev pogojnega zapora zaradi žaljivih obdolžitev nekdanje pooblaščenke za preprečevanje pranja denarja v banki Vesne Rožanc. Kot je poročal Siol, naj bi bil po mnenju sodišča sporen popravek oziroma prikaz nasprotnih dejstev septembra 2017, ki ga je Siolu poslal Hauc. Ta se odzval na poročanje portala o tem, da je Nova KBM v njegovem času pred Banko Slovenije prikrila poročilo, iz katerega je bilo razvidno, da takrat še državna banka ni imela ustreznih mehanizmov za odkrivanje sumov pranja denarja.To poročilo je aprila 2014 pripravila prav Rožančeva, ki je v dokumentu opozarjala tudi na visoke dvige gotovine z računov banke v njenih poslovalnicah v Novi Gorici. Te naj bi odpirali italijanski državljani, nekateri od teh pa naj bi bili povezani tudi z italijansko mafijo. Takrat je Rožančeva za Siol potrdila, da je upravo banke na te transakcije neuspešno opozarjala več mesecev, a naj bi ji odgovarjali, da od strank ne morejo zahtevati izjave o izvoru sredstev, saj bi to škodilo komercialnim interesom banke. Spomladi istega leta so Rožančevo celo razrešili s položaja pooblaščenke, nato pa je banko morala zapustiti.
Takoj po objavi prispevka na Siolu se je odzval Hauc in v prikazu nasprotnih dejstev Rožančevi očital neresnične izjave ter pozabljena dejstva, hkrati pa dejal, da ni bila v službi le zato, da bi opozarjala upravo, ampak da bi tudi kaj naredila, da bi bil sistem preprečevanja pranja denarja v Novi KBM boljši in transparentnejši.
Po mnenju sodišča pa je sporno tudi pismo bralcev, ki je bilo objavljeno v Delu v tistem času, kjer je Hauc ponovil očitke na račun Rožančeve. Da je bila bolj vztrajna pri zahtevah po višji plači, kot pa pri svojem delu, ji je med drugim očital Hauc.
Rožančeva se je odločila, da bo zoper Hauca vložila tožbo zaradi žaljive obdolžitve, murskosoboško sodišče pa ji je zdaj na prvi stopnji pritrdilo. Za prvo dejanje, torej objavo na Siolu, mu je sodišče prisodilo tri mesece kazni, enako za pismo v Delu, nato pa mu določilo enotno kazen petih mesecev zapora, ki pa se ne bo izvršila, če v roku leta dni ne stori novega kaznivega dejanja. Sodba še ni pravnomočna.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta