Od danes velja vladni odlok, ki odreja obvezno razkuževanje večstanovanjskih objektov. To je obveznost upravnikov stavb, če teh ni, pa lastnikov, ki bodo glede na trenutna skopa določila odloka tudi nosili stroške. Zahteva se razkuževanje vsaj dvakrat dnevno, lahko tudi pogosteje, če je stanovalcev več. Razkuževalo naj bi se skupne prostore v stanovanjskih stavbah in ob njih - posebej kljuke, ograje, stikala in oprijemala. Prav tako se zahteva obvestilo, da vožnja z dvigalom lahko predstavlja tveganje in naj se ga uporablja posamično.
Zbornica za poslovanje z nepremičninami pri gospodarski zbornici, znotraj katere deluje združenje upravnikov, je na ministrstvo za okolje in prostor, ki ga vodi Andrej Vizjak, že pretekli teden naslovila vprašanja, saj so nekateri solastniki prostovoljno želeli, da bi upravljavci izvajali dodatna čiščenja. V dopisu so opozorili na "relativno visoke stroške nakupa razkužilnih sredstev", pri čemer niso vedeli, ali lahko za to uporabijo sredstva iz rezervnih skladov. Boštjan Udovič, direktor zbornice, je v telefonskem pogovoru pojasnil, da se je z vladnim odlokom situacija spremenila: "Če država odreja to obveznost, potem je njena dolžnost, da zagotovi tudi sredstva." Opozoril je, da prelaganje stroškov na lastnike ali upravnike, ni ne pravično ne prav. Upravniki na terenu, je opisal, dodatnih nalog v takem obsegu ne morejo izvajati sami, že v preteklem tednu pa so bili nekateri soočeni s tem, da čistilni servisi niso želeli sprejeti naročil, drugi pa so imeli težave pri nakupu zadostnih količin razkužil, četudi bi solastniki čistili sami.
Država ukinja, ljudje naj se znajdejo
Ljudje so prepuščeni sami sebi tudi glede prevozov. Vlada Janeza Janše je med prvimi ukrepi ukinila javni prevoz. Iz vladnega urada za komuniciranje so nam po več kot tednu dni odgovorili, da se glede "načina plačevanja taksi prevozov na pristojnem ministrstvu za infrastrukturo niso dogovarjali z nikomer, prav tako niso predvideli financiranja iz javnih sredstev". Taksi prevozi so ljudem, ki nimajo prevoznega sredstva, ponujeni kot edina alternativa. V vladnem uradu za komuniciranje dodajajo, da "informacij o prebivalkah in prebivalcih Slovenije, ki so računali na uporabo javnega prometa v času krize, posebej ne zbiramo, se pa nekateri od njih obračajo na nas z vprašanji o tem".
Dober namen ne pomaga, če je izvedba nemogoča