Že konec aprila je stekel prvi posvet v smeri določanja kriterijev za iskanje presežnih delavcev v novonastali družbi Hisense Gorenje Europe (HGE), včeraj je uprava podoben obvezni posvet s svetom delavcev in sindikatom imela še za proizvodni del Gorenja. V HGE, Gorenju, invalidskem podjetju in Gorenje Gostinstvu naj bi delo izgubilo 828 ljudi, največ, 544, ravno v Gorenju. Svet delavcev in sindikat SKEI ostajata enotna pri sklepu, da pri tem ne pomagata, saj odločno nasprotujeta kakršnim koli postopkom ugotavljanja presežnih delavcev, ker menita, da bi družba lahko bolje izkoristila možnosti, ki jih zaradi koronakrize ponuja interventni zakon. "Razumeti je, da njim to ni zadosti. Kot dober zgled omenjajo Nemce, ki da bolje pomagajo velikim podjetjem. Mi smo jim tako predlagali vsaj to, naj pri kriterijih upoštevajo enostarševske družine in družine, v katerih sta v Gorenju zaposlena oba partnerja. Da vendarle ne bi kar oba izgubila dela," je po posvetu dejal prvi sindikalist Žan Zeba.
Prvi in izločevalni kriterij: delovna uspešnost
Da sta se sindikat in svet delavcev, tako kot pri obeh prejšnjih programih presežnih delavcev, odločila, da pri omenjenih posvetovanjih ne želita sodelovati, so sporočili tudi iz Hisense Gorenja. "V tem primeru je družba primorana kriterije sprejeti enostransko, tudi to pa zahteva z zakonom določeno proceduro, ki ji je treba slediti. Je pa svet delavcev, čeprav uradno zavrača sodelovanje v posvetovanju za določitev kriterijev, dal nekaj predlogov glede postopka, s katerimi se tudi družba strinja: da delodajalec zagotovi in pazi na pošteno ocenjevanje delovne uspešnosti (ta bo prvi in izločevalni kriterij) in nadzira izvajanje, da se vse morebitne napake takoj sporoči, ter da se upošteva socialni kriterij, da ne moreta biti na seznamu presežnih zakonca ali partnerja, ki oba delata v Gorenju," so še pojasnili.
Svet delavcev in sindikat SKEI ostajata enotna pri sklepu, da pri odločitvah o odpuščanju ne pomagata
Vsi upajo, da ne bodo na seznamu
Postopek oblikovanja programa presežnih delavcev vseeno teče nemoteno dalje. "Na koncu postopka je obvezni del postopka tudi posvetovanje s sindikatom in svetom delavcev o omilitvi posledic odpovedi in tukaj se iščejo vse možne druge rešitve, torej mehke metode, sporazumne odpovedi, vse, kar bi se dalo rešiti na drug način, in v tem koraku bi se številka 'trdih' odpovedi lahko, in predvidoma se tudi bo, nekoliko zmanjšala. Po tem koraku se dokončni program presežnih delavcev sprejme in po 30 dneh od posvetovanja se lahko začnejo vročati odpovedi delovnega razmerja," pravijo v Gorenju. "Najbolj me je strah dneva, ko bo dan poimenski seznam presežnih delavcev. Trenutno še namreč vsi računajo, 'menda pa le ne bom jaz med njimi'. Ta dan bo prišel kaj kmalu, saj bodo sredi junija ljudje že prejemali odpovedi," komentira Zeba.
Sicer pa bodo šele z današnjim dnem zaposleni neposredno s strani vodstva seznanjeni s situacijo. Začenjajo namreč z zbori delavcev, a koronakriza je spremenila tudi te. "Zborov delavcev v fizični obliki, ko smo v dvorani ali na določenih mestih v proizvodnji zbrali na kup tudi do 600 zaposlenih, zaradi varnostnih ukrepov proti širjenju koronavirusa ne moremo izpeljati na enak način kot doslej. Zato bosta zaposlene v podjetjih Gorenje in HGE oba direktorja podjetij nagovorila prek videa ter predstavila aktualne razmere, poslovanje in krizne ukrepe, prav tako bomo dali na voljo vse podatke in zbrali vprašanja zaposlenih ter nanje odgovorili, tako da razen prostorskega dejavnika ne bo nobenih sprememb v primerjavi z običajnimi zbori," zagotavljajo v Gorenju.