Jeseni je Urša Opara Krašovec, mednarodno priznana raziskovalka materialov za solarno energetiko, poleg drugega dela izvajala delavnice na šolah o sončnih celicah in predavala o raziskavah, ki jih izvajajo na ljubljanski fakulteti za elektrotehniko, vse dokler ji ni vodstvo naročilo, naj se osredotoči le na prijave na razpise. Decembra je bilo pritrjeno njeni pritožbi na odločitev javne agencije za raziskovalno dejavnost (ARRS), ki ji je sprva zavrnila financiranje projekta. Januarja je oddala dve novi prijavi za raziskovalna projekta – enega bi vodila v celoti, pri drugem bi bila vodja raziskav na elektrotehniški fakulteti. Kljub temu znanstvenici sedaj univerza, ki jo vodi rektor Igor Papič, in matična fakulteta pod dekanom Gregorjem Dolinarjem očitata, da njena redna zaposlitev predstavlja strošek, saj ni neposredno krita iz razpisnih sredstev. Že narejeno delo, bodoče raziskave in sredstva, ki jih je pridobila v preteklosti, so neupoštevani.
Protest evropske sindikalne federacije
"V petek sem prejela predlog dogovora o ureditvi medsebojnih obveznosti iz dekanata fakultete za elektrotehniko," je v telefonskem pogovoru včeraj pojasnila Urša Opara Krašovec. Pravi, da jim je sporočila, da se mora posvetovati še z odvetnikom in sindikatom. Boji se, da so deli predlaganega sporazuma neprimerni. Iz dekanata fakultete za elektrotehniko so sporočili, da so predlog za sporazumni preklic odpovedi poslali v petek. Odgovarjajo, da ta ne vsebuje nobenih pogojev in da so predlagali, da se "delavka na današnji dan vrne na delo".
Pričakujejo javno opravičilo vodstva ljubljanske fakultete za elektrotehniko
"Zdi se, da gre za sistemsko diskriminacijo po spolu"
Na odpoved, ki jo je raziskovalka prejela 4. februarja s štirimesečnim odpovednim rokom in je vsebovala takojšnjo odreditev na čakanje na domu, so se s protestnim pismom odzvale tudi raziskovalke in raziskovalci iz lani ustanovljene skupine Alt+G za vzpostavljanje alternativnih infrastruktur za enakost spolov v akademskih ustanovah. Šestnajst podpisnic in podpisnikov je izrazilo ogorčenje in opozorilo, da potek dogodkov "kaže na očitno zvezo med kritično naravnanostjo znanstvene svetnice in odpovedjo" in da gre za poskus "utišanja, discipliniranja in kaznovanja". To označujejo za nedopustno v "demokratičnem znanstvenem okolju" in opozarjajo, "da se zdi, da ne gre za enkraten dogodek, temveč za sistemsko diskriminacijo po spolu", so opomnili na tri znanstvenice, ki so bile odpuščene z elektrotehniške fakultete v zadnjih sedmih mesecih.
Zoperstavila se je nedopustni praksi
V protestnem pismu znanstvenice in raziskovalci spominjajo, da se je Urša Opara Krašovec pomembno zoperstavila nedopustni praksi, ko si vodje projektov prilaščajo avtorstvo nad delom drugih raziskovalk in raziskovalcev pri projektih, da je "javno kritizirala sistem financiranja znanstvenih projektov pri ARRS" in s tem "ubesedila kritiko stotin" ter da se je s podporo mnogih prijavila tudi na zadnji razpis za vodenje ARRS. Protestno pismo so podpisali: Nadja Furlan Štante, Smiljana Gartner, Ana Hofman, Matjaž Jager, Friderik Klampfer, Marta Klanjšek Gruden, Vesna Leskošek, Jovana Mihajlović Trbovc, Tanja Petrović, Ana Rotter, Irena Šumi, Marina Tavčar Krajnc, Mojca Urek, Valerija Vendramin, Boris Vezjak in Darja Zaviršek.