Člani mednarodne misije, ki jo je imenoval urad Ovse za demokratične institucije in človekove pravice, so med drugim opozorili na nizko volilno udeležbo na junijskih volitvah. K tej naj bi glede na pogovore, ki so jih opravili, prispevalo "pomanjkanje vizije med političnimi odločevalci".
V končnem poročilu pišejo, da so "volilno tekmo zaznamovali pojavi sovražnega govora, dezinformacij in trditve o domnevnem vmešavanju v volilno kampanjo iz tujine, kar je bilo še zlasti prisotno na družbenih medijih". Zato priporočajo vzpostavitev "učinkovitega mehanizma, da bi se v času volilne kampanje zoperstavili pojavom nestrpne retorike, ki vključuje ksenofobijo in podžiganje". Hkrati predlagajo, da bi bilo potrebno razmisliti "o proaktivnem organu za nadzor medijev, da bi zagotovili skladnost poročanja o kampanji". Na pristransko poročanje medijev jih je opozorila predvsem stranka SDS, pojasnjujejo. Predlagani organ "bi moral biti pristojen za sistematično spremljanje medijev in za odločanje o pritožbah ter bi se moral hitro in učinkovito odzvati na kršitve zakonodaje", pišejo.
V teh dneh je tudi Komisija EU članice pozvala, naj zagotovijo primerne mehanizme nadzora in vzpostavijo panevropsko mrežo za nadzor nad političnimi kampanjami na internetu ter še posebej na družbenih omrežjih. Komisija EU vidi potrebo, da se zahteve, ki sicer veljajo za volilne kampanje, aplicira tudi na vse širjenje materialov in nagovarjanje volivcev, ki se organizirano odvijajo na spletu pred glasovanjem. Poziv Komisije EU prihaja pred spomladanskimi volitvami za evropski parlament in po razkritjih o informacijskih kampanjah, ki jih je prek družbenih omrežij vodilo podjetje Cambridge Analytica na podlagi več deset milijonov ukradenih podatkov ljudi.
Z ljubljanskega okrajnega sodišča so nam pojasnili, da trije obdolžilni predlogi, ki so jih prejeli od računskega sodišča marca glede nepravilnosti pri financiranju politične stranke v primeru SDS, še niso rešeni. "Zadeve niso niti prednostne niti nujne, zato še niso rešene, saj do sedaj še niso prišle na vrsto za reševanje," pojasnjujejo in dodajajo, da bodo zadeve predvidoma na vrsti za reševanje v prvi polovici drugega leta.
Prijavljeni stroški kampanj strank, ki so prišle v državni zbor, na Ajpesu:
SDS: 450.686 eur
LMŠ: 106.050 eur
SD: 335.709 eur
SMC: 373.734 eur
Levica: 107.433 eur
NSi: 196.172 eur
SAB: 125.760 eur
Desus: 378.690 eur
SNS: 69.299 eur