Onkologi umaknili soglasja k dežurstvom

Urška Mlinarič Urška Mlinarič
04.06.2019 20:43

Da ne bi trpeli bolniki, je vodstvo Onkološkega inštituta v Ljubljani privolilo, da bodo zdravniki dobili dežurstva plačana kot nadurno delo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Za bolnike bo poskrbljeno. Za boljše plačilo zdravnikov tudi.
Robert Balen

Oskrba bolnikov zaradi umika soglasij za dežurstvo, ki ga je podalo 90 zdravnikov Onkološkega inštituta (OI) v Ljubljani, zdaj ne bo ogrožena. Vodstvo OI se je odločilo, da ugodi zahtevi sindikata Fides. Ta je bila, da se zdravnike v času dežurstva plačuje, kot da bi opravljali nadurno delo. Direktorica OI Zlata Štiblar Kisić, ki se bo še enkrat sestala z zdravniki, upa, da so s tem nesoglasja, ki naj bi bila nastala zaradi komunikacijskega šuma, odpravljena in da bo delo teklo naprej po ustaljenem urniku. Ob tem je Štiblar Kisićeva okrcala ministrstvo za zdravje, ker namesto da bi določilo enotna merila delovanja v javnih zavodih v zdravstvu, odgovornost prenaša na vodstva posameznih zavodov. Zaradi sprejetja Fidesovih zahtev bo OI v tem letu imel za 280.000 evrov višje stroške za plače, v naslednjem letu pa za kar pol milijona.

Zavodi prepuščeni sami sebi

Tudi direktorica Štiblar Kisićeva je opozorila, da veljavna zakonodaja ne dopušča plačila dežurstev kot nadurnega dela. Zato so ministrstvo za zdravje prosili za mnenje, ki bi veljalo za vse javne zdravstvene zavode. Ob poizvedovanju glede izplačila dežurstev po drugih zavodih so namreč ugotovili, da so najmanj štirje zavodi že pred časom ugodili takim zahtevam zdravnikov. A si z odgovorom ministrstva niso mogli pomagati, saj so jim z njega odgovorili, da "je vsako vodstvo zdravstvenega zavoda odgovorno, da samo organizira delovni proces tako, kot misli, da je prav". "Ni prav, da so javni zdravstveni zavodi prepuščeni sami sebi, da se odločajo o tako pomembnih vprašanjih. Vendarle živimo v eni državi in stvar države, ministrstva, vlade, je, da enoznačno uredi ta vprašanja," je bila ob tem kritična. Da zahtevam zdravnikov ugodijo, pa so se v vodstvu OI odločili, ker je njihova primarna naloga, da poskrbijo za nemoteno oskrbo bolnikov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta