Parafiranje koalicijske pogodbe je pričakovati v soboto, imena vseh ministrskih kandidatov pa v ponedeljek. Gibanje Svoboda bo začelo tudi pospešen postopek združevanja s SAB in LMŠ.
Predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob je v izjavi za medije po svetu stranke dejal, da bodo koalicijsko pogodbo skupaj s SD in Levico parafirali v soboto. Pri tem čakajo predvsem Levico, ki "ima svoje postopke", pravi Golob. Po parafiranju koalicijske pogodbe, ki naj bi obsegala več kot 80 strani, naj bi jo razgrnili tudi javnosti.
Koalicijska pogodba po Golobovih besedah temelji na njihovem predvolilnem programu, ki so ga v pogajanjih s koalicijskima partnericama v nekaterih točkah uskladili, temelji pa na novem družbenem dogovoru. Poudarek je na zdravstvu in podnebnih ukrepih ter na zeleni in digitalni preobrazbi, tudi na medgeneracijskem dialogu in stanovanjski problematiki.
Med prvimi ukrepi bo sprememba zakona o Radioteleviziji Slovenija. Ta je, kot pravi Golob, že usklajen in bo prihodnji teden vložen v parlamentarno proceduro. Vlada bo, ko bo imenovana, sprejela dejansko regulacijo cen energentov z namenom olajšanja energetske draginje ljudi tudi na cenah hrane, je dejal Golob. Izpostavil pa je še pripravo covidne strategije in zdravstva za jesen, "da jo bomo lahko preživeli boljše kot doslej".
Poslance, ki se selijo na ministrstva, bodo zamenjali nadomestni
Novoizvoljene poslance, ki jim bo kadrovska križanka bodoče koalicije prinesla ministrske funkcije, bodo v parlamentu zamenjali nadomestni poslanci. Najverjetnejšega novega mandatarja Roberta Goloba bo nasledil župan Borovnice Bojan Čebela, Tanjo Fajon, ki bo v novi vladi prevzela zunanje ministrstvo, pa voditelj Jonas Žnidaršič.
Poslanca Gibanja Svoboda Mateja Arčona, ki bo v novi vladi minister brez resorja, vodil bo namreč urad za Slovence v zamejstvu in po svetu, bi v parlamentarnih klopeh moral naslediti Danijel Bešič Loredan. A ker je tudi on kandidat za zdravstvenega ministra, bo namesto njega v parlament prišel nekdanji televizijski novinar Aleksander Prosen Kralj.
V SD bo poleg Fajonove od izvoljenih poslancev minister še dosedanji dolgoletni vodja poslanske skupine Matjaž Han, ki so mu koalicijska pogajanja prinesla funkcijo gospodarskega ministra. V parlamentu ga bo zamenjal poslanec iztekajočega se sklica DZ Soniboj Knežak.
V Levici bi koordinatorja Luko Mesca lahko nadomestila Asta Vrečko, ki pa se jo omenja kot kandidatko za kulturno ministrico. V tem primeru bo v parlamentarne klopi sedel dosedanji strokovni sodelavec Levice Dan Juvan.
V kolikor bo mesto ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti prevzel dosedanji vodja poslanske skupine Levice Matej Tašner Vatovec, pa bo na njegovo mesto prišel Bojan Pahor, sicer podpredsednik Zveze združenja borcev za vrednote NOB Slovenije.
Na varnostnem področju bodo razširili nabor ukrepov in namen investicij, o konkretnih zneskih še niso govorili, pravi Golob, saj "se morajo o tem dogovoriti z zavezniki". Primarno pa bodo namenjeni tistim nišam v varnosti, "za katere verjamemo, da so bolj učinkovite od nakupa oklepnikov". Poskusili pa bodo delovati horizontalno tudi na primer na področjih gospodarstva in znanja, zato so tudi uvedli spremembe pri resorjih.
Golob je dodal tudi, da so na svetu stranke potrdili kandidatko za ministrico za digitalno preobrazbo, ki bo nekdanja članica SD Emilija Stojmenova Duh. Da je iz SD izstopila, so za STA potrdili tudi v SD. Svet stranke Gibanje Svoboda je potrdil tudi kandidatko za kmetijsko ministrico, ki po Golobovih besedah prihaja iz stroke in je doktorica znanosti, a pred razkritjem njenega imena potrebujejo še njeno soglasje. Imena vseh kandidatov iz kvot drugih dveh strank koalicije naj bi bila znana do ponedeljka.
Svet Gibanja Svoboda je sprejel tudi sklep o povezovanju s strankama LMŠ in SAB, ki se bo po Golobovih besedah odvijal pospešeno, tudi zato so obe stranki povabili k sodelovanju v vladi.
Za funkcije v kabinetu predsednika vlade, generalnega sekretarja vlade, Sove in Ukoma obstajajo kandidati, je dejal Golob, a še niso začeli procesa selekcije. "To je za prihodnji teden, do danes smo imeli cilj fiksirati koalicijsko pogodbo in ministrska imena," je dejal.
O današnjih investicijah vlade v odhajanju, ki bo od jutri naprej opravljala le še tekoče posle, pa je Golob dejal, da odločitve vlade po volitvah nimajo legitimnosti, saj "je že jasno, da so ljudje zavrnili njihove politike". "Tiste, ki tik pred odhodom sprejemajo odločitve, ki imajo večletne učinke, nekateri imenujejo obupanci, jaz pa bi rekel, da nimajo radi svoje države," je zaključil Golob.