Na neformalnem brifingu v prostorih Ministrstva za javno upravo (MJU) je minister Boštjan Koritnik in projektna skupina, nad katero bdi državni sekretar Peter Geršak, predstavila delovanje aplikacije za varovanje zdravja in življenja ljudi, ki so jo poimenovali #OstaniZdrav. Minister Koritnik je povedal, da je bilo predlogov za ime veliko, odločili so se za navedeno, pri čemer je izpostavil, da je ključno, da je aplikacija uspešna, ime je sekundarnega pomena. Primož Cigoj, direktor podjetja RSteam, ki prilagaja aplikacijo, je povedal, da največ dela ni bilo s samo prilagoditvijo, ampak komunikacijo z zalednim sistemom. "Želeli smo preveriti, ali je aplikacija res varna in kako dejansko deluje."
Tako deluje
Prvi korak bo namestitev aplikacije (velika je približno 34 Mb) na pametni mobilnik uporabnika iz Google ali Apple trgovine. Aplikacija bo podpirala Applov operacijski sistem iOS od različice 13.5 naprej, ter Googlov operacijski sistem Android od različice 6 naprej. Na RSteam razpolagajo s podatki, sa je že 90 odstotkov uporabnikov Applov prešlo na zadnjo platformo, zato ocenjujejo, da bi utegnilo imeti težave zgolj kakšnih 10 odstotkov uporabnikov teh naprav. Aplikacija sicer deluje prek BLE (Bluetooth Low Energy), standarda Bluetooth, ki pa ga ni potrebno posebej vključiti. V spremni dokumentaciji so na MJU zapisali, da morajo imeti uporabniki Androida za pravilno delovanje BLE vključeno tudi GPS lokacijo, do katere pa aplikacija nima dostopa. Uporabnikom Applovih mobilnikov lokacije ni potrebno vključiti.
Aplikacija na mobilni napravi ne zasede veliko prostora, je ne bo upočasnjevala in prehitro izčrpala baterije.
Rdeča ali zelena
Izpostavljenih stikov ne bodo testirali
V primeru, da je uporabnik aplikacije okužen, ga bo glede na protokol o obveščanju NIJZ kontaktiral. Epidemiolog bo pridobil 10-mestno naključno potrditveno kodo teleTAN, ki jo bo prek telefona sporočil okuženi osebi, ta pa jo, če bo tako želela, lahko vnese v aplikacijo. To bo moral uporabnik storiti v roku ene ure, pozneje teleTAN več ne bo veljavna. Vendar nihče ne bo vedel, ali je to storil, ali ne. Tretji prostovoljni korak bo potrditev uporabnika, da daje soglasje, da aplikacija na strežnik pošlje vse svoje dnevne ključe, ki se spremenijo v diagnostične ključe. Pri MJU so večkrat izpostavili, da so vsi ključi naključno generirani in jih ni mogoče povezati z imenom in priimkom uporabnika aplikacije. Uporabnik bo dobil obvestilo, če je bil v kontaktu z osebo z visokim tveganjem, ne bo rabil odpirati aplikacije.
Dr. Mario Fafangel z NIJZ je pojasnil, da izpostavljenim stikom ne bodo odrejali karantene. "Najbolj pomembno je, da bo oseba opozorjena in bo bolj pozorna na simptome." Če se bo vaša aplikacija obarvala rdeče, se torej od vas pričakuje, da boste bolj pazljivi, se morda odločili za samoizolacijo. Epidemiologi, ki bodo stike še naprej iskali po klasični poti pričakujejo, da bo aplikacija našla kontakte, ki jih epidemiolog ne bo. Denimo neznanca, ki je sedel v baru poleg vas. Pomembno pa je, je izpostavil Fafangel, da #OstaniZdrav namestimo, ko sem zdravi, saj se iščejo kontakti za nazaj.
Težave nemške koronavirusne aplikacije
Z nemško uradno aplikacijo za obveščanje o stikih z okuženimi Corona-Warn-App so imeli milijoni uporabnikov v zadnjih tednih težave. Nemški Bild poroča, da lastniki mobilnikov z operacijskim sistemom Android niso prejemali opozoril o tem, da so prišli v stik z osebo, ki je okužena. Težava je bila v tem, da se je funkcija nadgradnje podatkov, ki se izvaja v ozadju, avtomatično deaktivirala, ko je bila aplikacija odprta. Operacijski sistem jo je aktiviral zaradi varčevanja z energijo. Predstavnik družbe SAP, ki je skupaj z nemško vlado razvila aplikacijo, je za DPA potrdil, da so zgodnje različice aplikacije imele omenjeno težavo. Odpravili naj bi jo z novo različico aplikacije, ki je javnosti dostopna od srede. Robert Koch Institute, s katerim se pri razvoju aplikacije posvetuje tudi slovenska projektna skupina, je objavil, da si je aplikacijo naložilo več kot 16 milijonov Nemcev.