Otroci žrtve vse slabših razmer za delo pediatrov

V sekciji za primarno pediatrijo pri Združenju za pediatrijo Slovenskega zdravniškega društva opozarjajo na pomanjkanje pediatrov in na njihovo preobremenjenost.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Pediatri imajo vse manj časa za otroke, saj jih dušijo birokratska opravila.
Sašo Bizjak

Opozorilu družinskih zdravnikov, da so na robu izgorelosti zaradi preobremenjenosti, so se z apelom po odpravi nepotrebnih obremenitev pridružili pediatri na primarnem nivoju. Državne institucije tudi pozivajo k takojšnjim ukrepom za izboljšanje dostopnosti primarnih pediatrov.
V sekciji za primarno pediatrijo pri Slovenskem zdravniškem društvu z odprtim javnim pismom, ki so ga naslovili na ministrstvo za zdravje, Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, Zdravniško zbornico Slovenije in javnost, opozarjajo na pomanjkanje pediatrov, na neenakomerno razporejenost v državi in izpostavljajo, da so pediatri prekomerno obremenjeni in zaposleni z nepotrebnimi administrativnimi obremenitvami. "Naše poslanstvo je primarna preventiva, torej ohranjanje zdravja otrok in mladostnikov ter zgodnje odkrivanje znakov bolezni, tako da jih lahko pozdravimo brez posledic. Žal pa otroci in mladostniki, ki so na papirju naše največje bogastvo, v vsakdanjem življenju postajajo žrtve vse bolj neurejenih razmer," pišejo pri sekciji, kjer ugotavljajo hudo pomanjkanje primarnih pediatrov.

ZZZS: Programi so, denar je, pediatrov ni

Pri ZZZS pojasnjujejo, da so v letošnjem letu zagotovili denar za dodatnih deset timov otroškega in šolskega dispanzerja, vendar pa je na razpisu ostalo neoddanih še šest timov, ker izvajalci zdravstvenih storitev niso uspeli dejansko zaposliti zdravnikov, zato so podaljšali rok za prijavo do konca leta. Ob tem pa dodajajo, da prihodnje leto načrtujejo širiti mrežo otroških in šolskih dispanzerjev za dodatnih 21 timov. "To pomeni dodatnih približno 3,5 milijona evrov za preventivno in kurativno obravnavo otrok in mladostnikov v primerjavi z letom 2017," pojasnjujejo pri ZZZS.
V sekciji še pišejo, da primarni pediatri skrbijo za petino državljanov Slovenije, a tretjina slovenskih pediatrov in šolskih zdravnikov je starejša od 60 let. Pediater Igor Dovnik takšno stanje pripisuje neustrezni kadrovski politiki v preteklosti: "Dolga leta se ni razpisovalo specializacij, zdaj jih je resda bistveno več kot v preteklosti, a četudi so specializanti, ti še niso v fazi, da bi lahko samostojno delali, saj zakon predpisuje, da tudi ko že naredijo specialistični izpit, morajo še tri leta delati pod nadzorom odgovornega nosilca zdravstvene dejavnosti."

Mladi zdravniki se manj odločajo za pediatrijo

Zaradi naraščajočih nepotrebnih administrativnih obremenitev upada zanimanje mladih specialistov pediatrije za delo v ambulanti na primarnem nivoju, menijo pri sekciji združenja. Vesna Amon Prodnik iz Slovenj Gradca končuje specializacijo iz pediatrije in je trenutno na kroženju v UKC Maribor, pri čemer bo v zdravstvenem domu (ZD) na Ravnah na Koroškem začela delati spomladi. Ocenjuje, da so specializacije predolge, zlasti za ženske (njena traja sedem let in pol, vmes je rodila dva otroka; to obdobje je primerljivo s povprečjem), tako da bi deloma problem lahko rešili tudi s krajšo specializacijo. Veliko preobremenitev vidi tudi v problemu, ki se na prvi pogled ne zdi tako očiten - da namreč morajo opraviti tudi preventivo (posvetovalnica za novorojence, sistematika za osnovno- in srednješolce), ki pa se "nikjer ne vidi" in se zdi kot sprotno, dodatno delo, čeprav je prav tako obsežno in terja čas. Hkrati pa otroci, ki prehajajo v mladostno dobo, vseeno ostajajo pri pediatru in, čeprav starejši, ne prehajajo k drugim zdravnikom. Število otrok, ki potrebujejo zdravniško obravnavo v ambulanti na Ravnah, niha - odvisno je od obdobij, tudi epidemij. Sprejmejo od 35 do 80 otrok dnevno, vedno so tudi nenaročeni in nepredvidljivi primeri, ki terjajo natančen pregled. Kadrovska podhranjenost je velik problem, dostopnost je slabša, opaža Vesna Amon Prodnik. Administracijske zahteve so pretirane in zavirajo strokovno delo, opaža. "Vedno več se odvija pod pretvezo, da se bo stanje izboljšalo in da bosta zagotovljeni večja pretočnost in dostopnost, a izkušnje so pokazale, da časovno ni nikakršnega profita ne za zdravnika ne za bolnika."
Pri Zdravniški zbornici Slovenije so pojasnili, da že izvajajo aktivnosti, ki jih bodo še okrepili za "popularizacijo tistih specializacij, za katere opažamo, da je bodisi zanimanja za te specializacije manj oziroma so potrebe po teh specialnostih večje". Ministrstvo za zdravje bo na odprto pismo odgovorilo danes.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta