Otrok umrl v pregretem avtomobilu

Pozabiti otroka v avtomobilu, kot se je zgodilo v Rovinju, je lahko usodno. A tudi pozabiti na zaščitno kremo, pokrivalo in dovoljšnje uživanje tekočine lahko pomeni težave.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Vročina v avtomobilu je lahko za otroka hitro usodna. Fotografija je simbolična.
Sašo Bizjak

V Rovinjskem Selu so v četrtek popoldne delavci na gradbišču opazili v avtomobilu nezavestno deklico. Oče naj bi bil spečo deklico pustil v avtu, ker je ni želel prebuditi. Avto je tudi zaprl zaradi prahu na gradbišču, pri tem pa ni vklopil klimatske naprave ali ventilacije. Čeprav je mislil, da bo odsoten le četrt ure, se je njegov službeni opravek raztegnil na dve uri. Delavci so takoj poklicali reševalce in ti so deklico najprej odpeljali v puljsko bolnišnico, od tam pa v reško, a je po nekaj dneh v komi umrla, saj so se ji zaradi vročinskega udara in dehidracije poškodovali notranji organi.
Vršilka dolžnosti direktorja zavoda za nujno medicinsko pomoč v Istrski županiji Gordana Antić je povedala, da je bila deklica približno dve uri v avtomobilu na približno 40 stopinjah Celzija. Ko so otroka sprejeli reševalci, je bil ta že v klimatiziranem prostoru in je imel še vedno povišano temperaturo 38,2 stopinje Celzija, doda Antićeva. Policija je sporočila, da bo proti očetu sprožila postopek zaradi suma, da je storil kaznivo dejanje kršitve otrokovih pravic.

Telo ne more več oddajati toplote

Primer iz Rovinja je v vsej tragičnosti tudi opozorilo številnim staršem. Kaj se dogaja s telesom otroka v pregretem avtomobilu? "Za normalno delovanje človekovega telesa mora telo ohranjati natančno določen razpon temperature in v vročem avtomobilu mehanizem za regulacijo toplote odpove. Zunanja toplota je tako visoka, da telo ne more več oddajati toplote, pričnejo se pregrevati sredica telesa, možgani, hrbtenjača. Pregreje se tudi center v možganih, ki opravlja termoregulacijo. Ko se telo segreje čez 41 stopinj Celzija, ta center odpove, ne more več vklapljati sistemov za nižanje temperature telesa, telo se neha hladiti. V začetku se telo hladi z znojenjem, a to gre le do določene meje, saj se tudi temperatura v avtomobilu segreva. Bolj ko se ljudje želijo hladiti, bolj se telo segreva, pride do toplotne kapi. Telo se poskuša hladiti s potenjem, a ker se segreva tudi okolica, temperatura sredice telesa narašča. Človek se onesvesti. Otroci so seveda posebno občutljivi, hitreje dehidrirajo, s potenjem hitreje izgubljajo soli," opiše procese v telesu, ki je izpostavljeno izredno visokim temperaturam, pediatrinja Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca v Mariboru Tina Božičnik.

Sončarice, sončne opekline ...

Kljub številnim priporočilom, opozorilom in navodilom, kako ravnati ob vročini, vse kaže, da jih ne slišijo vsi. Tudi starši ne. Pediatri zdravstvenega doma so namreč še pred kratkim, ko so temperature podirale rekorde, zabeležili povečano število sončaric, pravi Božičnikova. "Prejšnji teden, v času vročinskega vala, smo zdravili veliko veliko sončaric. Opažamo, da hodijo otroci v vrtec brez pokrival, premalo pijejo. Starši pripeljejo k nam otroke z vročino, z bolečinami v glavi, ki sicer za mlajše otroke niso značilne. O glavobolih začnejo otroci poročati nekje v osnovni šoli, za dve-, triletnike pa bolečine v glavi niso značilne. Otroke tudi pozabijo namazati s kremo za sončenje, obravnavali smo namreč tudi veliko sončnih opeklin."
Pediatrinja starše svari: "Res nikoli ne smemo pomisliti na to, da bomo nekam samo na hitro skočili, pa ne bi budili otroka. Tudi če otrok spi, ga vzamemo iz vozila. Že to, da je otrok v stolčku, prispeva h gretju, saj ga obdaja tudi s strani." Starši naj imajo vedno v zalogi dovolj vode, pediatrinja svetuje tudi izotonično pijačo: "Voda nas sicer hidrira, a s potenjem izgubljamo dosti elektrolitov. Lahko se pojavijo omotica, šibkost ... Zato so dobrodošle izotonične pijače, posebno če so otroci dosti izpostavljeni soncu. Uporabimo lahko tudi oralno rehidracijsko raztopino, ki je sicer namenjena nadomeščanju elektrolitov ob bruhanju in driski, ki pa je lahko redkejša od tiste ob infekcijah. Veliko ljudi ne ve, da je pomembno paziti tudi na elektrolite. Dobrodošla je bolj slana goveja juha ali bolj slana zelenjavna juha, s katero nadomestimo minerale in elektrolite, lahko tudi kakšna bobi palčka ali presta, ki obenem še spodbudi otroka k pitju."

Pozornost lahko reši življenje

Tudi v Sloveniji so že bili primeri, da so starši pozabili otroka v avtu v vročini. Pred leti sta starša na opoldanskem soncu pustila še ne mesec starega dojenčka na parkirišču pred trgovino v Kromberku. Iz razgretega avtomobila je dojenčka rešil eden od zaposlenih trgovcev. Zato z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) opozarjajo, da so otroci še posebno ogroženi, saj se njihovo telo segreje tri- do petkrat hitreje kot telo odraslih, njihovo znojenje še ne deluje tako dobro kot pri odraslih, ne morejo si sami pomagati, se odpeti in zapustiti avtomobila. Zlasti ogroženi so majhni otroci in bolni otroci, denimo s povišano telesno temperaturo, drisko, bruhanjem.
Ob tem postrežejo z nasveti, da ne bi pozabili otroka v avtu, in sicer: položite na sedež poleg njega predmet, ki ga boste takoj po prihodu na cilj najprej potrebovali (na primer torbico, telefon, službeno kartico, torbo s telovadno opremo in podobno), in bodite pozorni, da otrok predmeta ne more doseči ter se z njim poškodovati; na telefonu si lahko nastavite opomnik, da morate oddati otroka v varstvo; pred zapuščanjem avtomobila odprite zadnja vrata in preverite, ali je otrok v njem. Otroci so namreč lahko čisto tiho, ko spijo na zadnjem sedežu ali kaj zbrano opazujejo. Če pa opazite otroka v zaprtem parkiranem avtomobilu, pokličite na telefonsko številko 112 in jih opozorite, če je otrok zelo prizadet in se ne odziva, ter upoštevajte navodila reševalcev.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta