"Pritožbo na izdano okoljevarstveno dovoljenje bom vložil danes," napoveduje Gorazd Marinček, član nevladne organizacije Regionalno okoljsko združenje okoljevarstvenikov (ROVO). Agencija za okolje RS (Arso) je dovoljenje za lakirnico, ki predstavlja prvega od predvidoma štirih Magninih projektov v občini Hoče - Slivnica, izdala konec decembra, proizvodnjo naj bi poskusno zagnali januarja, a kot kaže, se bo postopek zavlekel. Marinček namreč napoveduje, da bo, če bo ministrstvo pritrdilo Arsu, nadaljeval postopek s tožbo na upravnem sodišču. Še več, varuhinjo človekovih pravic združenje Marinček poziva, naj sproži ustavno presojo uredbe o okoljevarstvenem območju glede na zakon o vodah. Zahteval bo tudi izločitev uradne osebe ministrstva iz tega postopka.
Zakon ali podzakonski akti?
Gorazd Marinček, ki je nekdaj vodil Slovenski E-forum, nevladno organizacijo, ki je imela tako kot ROVO, kjer deluje zdaj, status organizacije, ki deluje v javnem interesu varovanja okolja, je že v postopku izdaje okoljevarstvenega soglasja problematiziral postavitev lakirnice na vodovarstvenem območju ter požarno varnost obrata. Tudi zdaj v ROVO menijo, da na tem območju obratovanja naprave, ki lahko povzroča onesnaževanje okolja večjega obsega, agencija ne bi smela dovoliti. "Gradnja objekta in naprave, ki je namenjena proizvodnji, v katero so vključene nevarne snovi in za katero je v skladu s predpisi na področju varstva okolja treba pridobiti okoljevarstveno soglasje, ter objekta in naprave za odlaganje odpadkov, je na vodovarstvenem območju prepovedana," argumentirajo v ROVO. To določilo je, pravi Marinček, v zakonu o vodah absolutno in prepoved gradnje na vodovarstvenem območju ne dopušča nobenih izjem, ki bi se določale s podzakonskimi akti. Še več, Marinček trdi, da je uredba, ki ureja režim na tem območju, nezakonita, saj je v nasprotju s krovnim aktom.
Načrti Magne nespremenjeni
"Izpolnili smo vse zakonske pogoje in v skladu s tem ostajajo naši načrti nespremenjeni," so na vprašanje, ali bi pritožba na izdano okoljevarstveno dovoljenje lahko ogrozila časovni načrt za zagon poskusne in redne proizvodnje v hoški lakirnici, včeraj odgovorili iz Magne Steyr. Že jutri bosta dokončano lakirnico medijem predstavila dr. Wolgang Zitz, podpredsednik Magne Steyr, in David Adam, vodja projekta Magna Nukleus.
V Magni so sicer zagon poskusne proizvodnje napovedali za začetek leta, redno pa v prvem četrtletju oziroma najkasneje do 31. marca. Ta bo potekala v eni izmeni ob delovnikih od 6. do 14. ure. Za zdaj v Hočah dela okoli 110 zaposlenih, 35 pa jih je na usposabljanju v matični tovarni v Gradcu. Ta čas iščejo še okoli 50 delavcev, tako da se bodo ob zagonu proizvodnje približali številki 200. Do leta 2022 pa morajo po pogodbi z državo dokončno zaposliti še preostale obljubljene delavce za prvo fazo do številke 404. (skl)
Revizija statusov
So pa zapletena upravna prerekanja, ki jih je sprožila Magnina investicija, spomnimo - soglasje za gradnjo je bilo izdano po dolgotrajnih pogajanjih in dogovoru z E-forumom, organizacijo Alpe Adria Green, kot kaže sprožila tudi dileme o tem, katere organizacije so upravičene do statusa nevladne organizacije, ki deluje v javnem interesu. Ta status namreč podeljuje organizaciji pravico do sodelovanja v okoljskih postopkih kot stranski udeleženec. Ministrstvo za okolje je tako decembra ROVO poslalo dopis, v katerem navaja, da obstaja sum, da ta okoljska organizacija do statusa ni upravičena. Tako morajo do konca januarja odgovoriti tudi na vprašanja o političnem udejstvovanju njenih članov. Med drugim tudi, "ali je gospod Gorazd Marinček kot član upravnega odbora ROVO tudi član ali predstavnik politične stranke Solidarnost". Zakon o nevladnih organizacijah namreč določa, da mora biti organizacija politično in gospodarsko neodvisna oziroma število predstavnikov v upravnem odboru, ki imajo politične ali gospodarske povezave ne sme presegati četrtine članov. Postopek so sprožili po tem, ko je "Arso dobil opozorilo, da ROVO ne bi smel imeti statusa nevladne organizacije, ki deluje v javnem interesu", pravijo na agenciji ter da so na ministrstvu preverili, ali to drži, ministrstvo pa je nevladnikom poslalo dopis, s katerim preverja stanje v organizaciji.
Je pa okoljsko ministrstvo pozvalo nevladnike, ki imajo omenjeni status, da uskladijo svoje ustanovitvene akte z novim zakonom o nevladnih organizacijah. Je to posledica Magne? "Neposredno ne, doslej smo morale nevladne organizacije oddajati letna poročila o svojem delovanju, odslej bomo ta poročila oddajali na dve leti. Gre predvsem za uskladitev z novim zakonom. Res pa je, da doslej ministrstvo ni preveč pozorno spremljalo teh poročil," pravi Gaja Brecelj iz Umanotere.
Okoljevarstveno soglasje, ki je podlaga za gradbeno dovoljenje, je Magna pridobila avgusta 2017.
Okoljevarstveno dovoljenje je Arso Magni izdal tik pred božičem.
Magna je maja lani zaprosila še za okoljevarstveno soglasje za gradnjo obrata za izdelavo karoserij in sestavljanja vozil, vloga pa še čaka na obravnavo.