Boštjan Vasle, dolgoletni direktor Urada za makroekonomske analize in razvoj (Umar), je kandidat predsednika republike Boruta Pahorja za guvernerja Banke Slovenije. Pahor se je odločil, da bo Vasleta predlagal za guvernerja naše centralne banke, ker "izpolnjuje visoke strokovne kriterije in ima potrebne izkušnje za opravljanje te funkcije". Iz njegovega urada so sporočili še drugo pomembno podrobnost. Da je Pahor po številnih uradnih in neuradnih pogovorih z vodji poslanskih skupin ugotovil, da Vasle uživa tudi potrebno podporo poslank in poslancev za izvolitev, česar za druge štiri kandidate, ki so se prijavili na že drugi predsednikov javni poziv za kandidaturo, ni bilo mogoče trditi.
Vasle se bo predstavil v četrtek
Visoka podpora poslancev je namreč pogoj, da kandidat zbere na tajnem glasovanju vsaj 46 glasov poslancev za imenovanje za guvernerja Banke Slovenije. Po predčasnem odhodu guvernerja Boštjana Jazbeca, po katerem je Pahor za petega guvernerja Banke Slovenije že po volitvah predlagal sedanjega viceguvernerja Primoža Dolenca, je Banka Slovenije namreč še kar brez prvega moža. Dolenc na glasovanju pričakovano ni zbral dovolj glasov.
Višje trošenje in zaposlenost
Bruto domači proizvod (BDP) se je v tretjem letošnjem četrtletju po prvi oceni statističnega urada v medletni primerjavi realno zvišal za 4,8 odstotka, v devetih mesecih za 4,5 odstotka.
K rasti sta znova prispevala tako domače trošenje kot zunanje povpraševanje.
Rast cen v Sloveniji se je novembra upočasnila. Cene življenjskih potrebščin so se na letni ravni zvišale za dva odstotka, na mesečni pa za 0,1 odstotka. Letno inflacijo so spet višali predvsem dražji naftni derivati in drugi energenti, je objavil državni statistični urad. Oktobra je bila letna inflacija pri 2,2 odstotka.
Vasle pričakuje poslansko podporo
"Zelo sem počaščen in zadovoljen, da se je predsednik Republike Slovenije odločil, da državnemu zboru predlaga, da me imenuje za člana Sveta Banke Slovenije, za guvernerja," se je Pahorju Vasle danes že zahvalil. In si zaželel: "Na podlagi presoje predsednika republike, na kateri temelji njegov predlog, in tudi odzivov, ki sem jih v minulih dneh dobil med pogovori s poslanskimi skupinami, pričakujem, da bo moja kandidatura deležna podpore tudi na glasovanju v državnem zboru."
Globalna blaginja: Slovenija na 18. mestu
Globalna blaginja je dosegla najvišjo raven doslej, ugotavlja londonski inštitut Legatum, ki zadnjih dvanajst let izračunava indeks globalne blaginje. A ta think-tank opozarja tudi na nazadovanje varnosti v svetu in izpostavlja, da se razkol med državami na vrhu in repu indeksa povečuje. Slovenija se med 149 državami pri indeksu blaginje uvršča na 18. mesto in je v primerjavi z lanskim letom napredovala za eno mesto. Pri londonskem inštitutu so ugotovili, da se je najbolje odrezala na področjih naravnega okolja in izobraževanja, najslabše pa, ko gre za poslovno okolje. Na tem področju je sicer v primerjavi z lanskim letom napredovala za 15 mest. Je pa za pet mest nazadovala na področju zdravja, izpostavljajo na spletni strani Legatuma.