Slovenski predsednik Borut Pahor je včeraj v spremstvu stočlanske gospodarske delegacije na vabilo srbskega kolega Aleksandra Vučića prispel na dvodnevni uradni obisk v Srbijo.
Predsednika sta včeraj v Beogradu, kot poroča slovenska tiskovna agencija, po sprejemu z vojaškimi častmi na štiri oči najprej potrdila iskrene prijateljske odnose med državama. Na tiskovni konferenci v Palači Srbije sta tako izpostavila, da se prijateljstvo zrcali tudi v dobrem gospodarskem sodelovanju. Med državama se je namreč trgovinska menjava v desetih letih s 500 milijonov evrov povečala na kar 1,3 milijarde. Pahor je dejal, da je Slovenija tudi pomembna investitorka v Srbiji, Srbija pa v Sloveniji. Vrednost slovenskih investicij v Srbiji presega milijardo evrov, srbskih pri nas je več kot za 200 milijonov evrov.
Previdnost pri mejah
Pahor je Srbiji zagotovil podporo Slovenije na poti v Evropsko unijo, pri čemer pa je podprl dialog med Beogradom in Prištino, za katerega ne vidi alternative: "Voditelji v regiji se moramo zavedati odgovornosti za vzdrževanje procesov sprave, procesov krepitve medsebojnega zaupanja in spoštovanja, reševanja bilateralnih vprašanj ne glede na to, kako težka so." Pahor je še svetoval previdnost pri razmišljanju o spreminjanju meja med Srbijo in Kosovom. Takšno razmišljanje po njegovih besedah terja veliko modrosti, veliko privrženost mirnemu reševanju sporov in veliko zaupanje drugih vpletenih držav. "Verjetno ni mogoče izključiti nekega dogovora, ki obeta mirno rešitev spora, če je ta rešitev vzajemna in nima kolateralnih učinkov na druge države. To je drzno razmišljanje, ki ga v osnovi ne bi zavrnil, bi bil pa izredno previden," je poudaril.
Vučić se je Pahorju zahvalil za skupno pokroviteljstvo nad slavnostno Akademijo, v čast 800. obletnici samostojnosti Srbske Pravoslavne Cerkve in 600. obletnici od rojstva celjske grofice Katarine Kantakuzine Branković, prve pravoslavke v Sloveniji, ki je v soboto potekala v Mariboru. Zahvalil pa se mu je tudi za slovensko podporo pri približevanju EU in se strinjal, da bo na tej poti ključen odnos med Beogradom in Prištino. Izrazil je prepričanje, da bo Slovenija podprla rešitev, ki bo zagotovila varno prihodnost in mir, čeprav se mu v tem trenutku zdi, da je rešitev zelo daleč, potem ko je Kosovo uvedlo kar stoodstotne carine na srbsko blago. Mimogrede, Srbija v "bratsko" Rusijo izvozi manj blaga, kakor na "svoje" Kosovo.
Cerarjeva izjava v želodcu
Predsednika sta govorila tudi o vrhu procesa Brdo-Brioni, ki bo 7. in 8. maja v Tirani. Vučić: "Cenimo vlogo Slovenije in predsednika Pahorja pri regionalnih vprašanjih, ker menimo, da ta pobuda prispeva k stabilizaciji razmer." Vučić je na novinarsko vprašanje komentiral tudi izjavo slovenskega zunanjega ministra Mira Cerarja na seji parlamentarnega odbora za zunanjo politiko minuli teden, ki je v želodcu obležala že srbskemu zunanjemu ministru Ivici Dačiću. Po Cerarju naj bi namreč obisk ruskega predsednika Vladimirja Putina v Beogradu in protivladni protesti v Srbiji sprožali vprašanja, ali Beograd še vztraja na evropski poti. Vučić je dejal, da se je tej izjavi zelo začudil: "Nisem mogel verjeti, da je bil to dejal. Je tisto jutro vstal z levo nogo?" Nato je Vučić zatrdil je, da Srbija vztraja na evropski poti, pri čemer pa normalno ohranja dobre odnose z Rusijo in jih bo tudi v prihodnje.
Predsednika sta omenila še vprašanje statusa državljanov Slovenije srbske narodnosti. "Slovenija bo naredila vse, da bodo ti naši državljani imeli možnost ohraniti svojo identiteto," je zagotovil Pahor. Kot je poročal dopisnik RTV Slovenija iz Beograda, je Pahor ob tem še navrgel, da zavoljo tega cilja ni treba spreminjati slovenske ustave in da za kaj takega tudi ni možnosti. Vučić je dejal, da bi si Srbija seveda želela, da imajo Srbi v Sloveniji več pravic, vendar pa to ni problem v dvostranskih odnosih. Spomnil je, da Slovenci so narodna manjšina v Srbiji: "V Srbiji živi 4033 pripadnikov slovenske narodnosti in želimo narediti vse, da se počutijo dobro, da so ponosni na slovensko poreklo in na svojo domovino Srbijo."
Dobro obiskana poslovna konferenca
Pahor in Vučić sta popoldne nagovorila okoli 600 udeležencev srbsko-slovenske poslovne konference. Pahor je nato obiskal srbski parlament in nagovoril poslance. Poudaril je, da Slovenija razume pravico Srbije, da suvereno izbere svojo varnostno politiko in v tem smislu spoštuje njeno sodelovanje z Rusijo. Slovenija podpira prizadevanja Beograda in Prištine, da sklepata sporazume, rezultat pa naj bo mirna uveljavitev dogovorov brez varnostnih posledic v regiji.
Kot je poročala srbska tiskovna agencija Tanjug, del opozicijskih poslancev Pahorja ni prišel poslušat, med njimi so bili poslanci Dveri, Demokratske stranke, Gibanja centra, Narodne stranke in Socialdemokratske stranke. Neodvisni poslanec Zoran Živković je pojasnil, da so odločitev za bojkot sprejeli, ker ne pristajajo na takšno sklicevanje seje kot tudi ne na sporočila, ki jih je dal Vučić na srečanju s Pahorjem, proti kateremu pa menda nimajo nič.
Pahor uradni obisk v Srbiji sklene danes, ko položi venec k spomeniku neznanemu junaku na Avali.