Včeraj točno opoldne je slovaška skupina Eco Investment po seji nadzornega sveta Palome v Sladkem Vrhu sporočila, da so sprejeli odločitev o naložbi v novo proizvodnjo linijo, ki bo, kot so dejali, največja investicija v sodobni zgodovini družbe Paloma in tudi ena večjih naložb v Sloveniji v prihodnjem letu. Milan Filo, predsednik upravnega odbora Eco Investmenta, je dejal, da bo zmogljivost novega papirnega stroja 2000 metrov papirja na minuto in da bodo z njim povečali letno proizvodnjo na 90.000 ton. Za zdaj še niso izbrali dobavitelja, saj se pogajajo s štirimi, a ta naj bi bil znan v mesecu dni. Potem ko so pridobili sklep agencije za okolje, pridobivajo še druga potrebna dovoljenja za izvedbo naložbe. Zavoljo pogajalskih izhodišč včeraj še niso postregli z zneskom investicije in podatkom, iz katere države so dobavitelji, s katerimi se pogajajo. "Investicijski projekt vključuje novo enoto za pripravo zalog, nov papirni stroj s širino 5,5 metra s preusmerjevalnikom in novo skladišče za matične zvitke," je še povedal Filo.
660
ljudi zaposluje Paloma v Sladkem Vrhu in Ceršaku
Nižji fiksni stroški na tono proizvodnje
Richard Žigmund, predsednik uprave slovaške SHP Group in član nadzornega sveta Palome, je dodal, da bodo z novo naložbo znižali tveganja v proizvodnji, izboljšali stroškovno učinkovitost, dosegli višjo kakovost proizvodov in povečali letno proizvodnjo za okoli 30.000 ton. Načrtovana naložba bo po besedah Žigmunda omogočila kakovost papirja, ki jo terja trg v regiji Adriatik, v Nemčiji, Avstriji in Švici. "Gre za hitrejši stroj, ki porabi precej manj energije, zato bomo imeli nižje fiksne stroške na tono proizvodnje," je dejal Žigmund in dodal, da to ne bo edina naložba, saj razmišljajo še o nakupu dodatnega stroja.
O višjih plačah se še pogajajo
Spomnimo, da smo v Večeru aprila letos poročali o tem, da slovaški lastniki v času dvodnevnih prazničnih dni ne želijo več zaustavljati papirniških strojev, zaradi česar so sindikati predlagali aneks k pogodbam za višje praznične dodatke. Thomas Reibel, predsednik uprave Palome, je potrdil, da so ta aneks podpisali in da imajo še naprej konstruktiven dialog s sindikati. Tega bodo potrebovali, saj Sindikat papirne dejavnosti Slovenije zahteva dvig osnovnih plač zaposlenih v papirni in papirnopredelovalni dejavnosti za 4,8 odstotka, a so delodajalci ta predlog zavrnili. Zato so sindikati zahtevo zvišali na okroglih pet odstotkov, medtem pa so po besedah Jakoba Počivavška, predsednika KSS Pergam, zbrali dovolj podpisov za zaostrovanje sindikalnih zahtev. "Za pogajalsko mizo bomo ponovno sedli ta četrtek, zato so vse možnosti še odprte."
Finančne rezultate klestijo visoke cene celuloze
Na vprašanje o polletnih rezultatih, pa je Žigmund dejal, da jim, ker so zasebno podjetje, ni treba poročati o tekočem poslovanju in javno objavljati medletnih rezultatov poslovanja. Odgovoril pa je, da na letošnje prihodke vplivajo visoke cene celuloze, kar skušajo obvladati skupaj s svojimi kupci. Te so se kazale že lani, ko je Paloma dosegla dobrih 85 milijonov evrov prihodkov oziroma za okoli milijon evrov manj kot leto poprej, za okoli 200.000 evrov manj je ob 1,3 milijona evrih ostalo pod črto tudi čistega dobička. Ker so z dosedanjimi zmogljivostmi dosegli vrh, je bilo po besedah Žigmunda treba ukrepati z napovedano investicijo, ki bo omogočila za skoraj tretjino večjo proizvodnjo papirja. Res pa je tudi, da so to naložbo predstavniki finančnega sklada Eco Investment napovedovali že pred letom in pol, ko so prevzeli Palomo.