Parada ponosa: Mobiliziranje za zaščito vseh mariginaliziranih

Urška Mlinarič Urška Mlinarič
11.06.2019 16:47

Presežimo kulturo sovraštva je temeljno sporočilo tokratnega že 19. festivala Parada ponosa, ki bo v Ljubljani 22. junija. Teden dni pozneje pa bo prvič tudi v Mariboru.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Organizatorji Festivala Parada ponosa upajo, da bo prva mariborska parada 29. junija potekala v pozitivnem vzdušju.
Anže Petkovšek

Skrajni čas je za premislek, v kakšni družbi živimo, v kakšni družbi želimo živeti in kako bomo to dosegli," je dejala Nina Perger, avtorica političnega sporočila letošnjega festivala Parada ponosa Presežimo kulturo sovraštva. Festival, ki se je začel z odprtjem razstave maroškega umetnika Soufiana Ababrija v ljubljanski Ravnikar Gallery space, se bo prihodnjo soboto, 22. junija, zaključil s tradicionalno povorko skozi prestolnico.
Tokrat prvič bo povorka LGBTIQ-oseb, njihovih prijateljev, sorodnikov in podpornikov potekala tudi v Mariboru, in sicer 29. junija. Organizatorji upajo, da bo - tako kot je sčasoma ljubljansko okolje - tudi štajersko okolje sprejelo parado pozitivno in da bodo deležni podpore lokalnega prebivalstva. "Upamo na dvojno pozitivno družbeno angažirano dogajanje," je na tiskovni konferenci poudarila Simona Muršec, predsednica društva Parada ponosa, in opozorila, da je sedanji položaj LGBTIQ-oseb močno pod vplivom širših dinamik tako v regiji, medijih in v družbi.
Če je bilo v Sloveniji v devetnajstih letih, odkar poteka parada, doseženo toliko, "da lahko danes sedimo z vami in je LGBTIQ-skupnost bogata in razvejana, smo na dnevni ravni še vedno priča homofobiji, sovražnemu govoru in medvrstniškemu nasilju do LGBT-oseb." Pristojne institucije pa so ob tovrstnem dogajanju zaspale. "Imamo občutek, da je prevladalo prepričanje, da so pristojni opravili svoje delo, zdaj ko imajo istospolni pari približno enake pravice kot drugi pari. A zadeva ni tako enostavna. Diskriminacije in pojavov sovraštva je vse več," je bila kritična Simona Muršec. Skupaj s Pergerjevo sta zato opozorili na nujo po aktivizaciji za zaščito pripadnikov tovrstnih skupin.
"LGBTIQ-skupina ni edina podrejena skupina," je dodala Pergerjeva in napovedala skupni boj več organizacij za nediskriminacijo, človekovo dostojanstvo, ki je temelj spoštovanja človekovih pravic ter prepoznavanje vseh živih bitij kot legitimnih. "Nobena os zatiranja ni usmerjena le v eno skupino deprivilegiranih," je še dejala Pergerjeva.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta