Parlamentarna preiskovalna komisija: Mariborskih tožilcev pred politike ni bilo

Elizabeta Planinšič Elizabeta Planinšič
10.06.2020 15:36

Predsednik komisije Dejan Kaloh je v odsotnosti prič razlagal, zakaj s parlamentarno preiskovalno komisijo nič ni narobe

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Dejan Kaloh je prepričan, da ima komisija pravico zasliševati sodnike in tožilce, a z omejitvami.
Andrej Petelinšek

Pred poslance iz vrst SDS in NSi, ki sestavljajo parlamentarno preiskovalno komisijo v zadevi Kangler, bi morala danes kot priči stopiti nekdanja vodja mariborskega okrožnega državnega tožilstva Elizabeta Györkös in nekdanji mariborski tožilec Boris Marčič. A ju ni bilo. Prva se je opravičila iz zdravstvenih razlogov, Marčič pa zaradi odločitve ustavnega sodišča, ki je do končne odločitve zadržalo zaslišanje sodnikov in tožilcev pred to parlamentarno komisijo.
Dejan Kaloh, predsednik komisije, ki preiskuje domnevno politično odgovornost vpletenih v kazenski pregon nekdanjega mariborskega župana Franca Kanglerja, zdaj državnega sekretarja na notranjem ministrstvu, je opravičilo Marčiča pospremil s kar dolgim komentarjem, katere sklepna misel je bila, da s preiskovalno komisijo ni nič narobe. Navkljub mnenju ustavnega sodišča. Skliceval se je na ločeni mnenji dveh ustavnih sodnikov v tej zadevi - odklonilnega Klemena Jakliča in pritrdilnega Marka Šorlija. Da ne drži, da se tožilcev in sodnikov ne sme zasliševati pred preiskovalno komisijo, temveč, tako Šorli, le v delu, kjer bi se ugotavljalo morebitno njihovo politično odgovornost. "Razočaran sem nad tako samovoljo tožilca," je ob opravičilu Marčiča dejal Kaloh. Ker da komisija ob politični odgovornosti ugotavlja tudi dejansko stanje, ki bi bila podlaga za spremembo zakonodaje, "ki kar kliče po prenovi", pravi Kaloh in bi zaradi tega bilo zaslišanje tožilca še kako upravičeno. Kaloh je povzemal tudi izpoved enega od Kanglerjevih odvetnikov Petra Žnidaršiča, češ da v kazenskih postopkih vidi težavo prav v tožilstvu ter da je v primeru Kangler bilo jasno videti, da je obtožba bila sestavljena zato, ker je pač morala biti. Da tožilci pri svojem odločanju niso samostojni, je navedbe odvetnika povzemal Kaloh. In dejal, da je Marčič še očitno iz sistema, v katerem se je verjelo, da je nad tožilci "le modro nebo". Po vsem tem pa zaključil, da bo preiskovalna komisija upoštevala odločitve ustavnega sodišča, a da bo oba nekdanja tožilca vabila znova.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta