Potem ko smo v Večeru razkrili, da je zdaj že nekdanja ministrica za izobraževanje Simona Kustec novo zaposlitev dobila na Univerzi na Primorskem (UP), so se danes s pismom odzvali v Visokošolskem sindikatu (VSS). V sindikatu trdijo, da "pedagoška zaposlitev politologinje Simone Kustec na UP nima prepričljive ekonomske osnove". Zapisali so, da na Fakulteti za management obstaja študijski program Politologije, a je univerza že pred leti zamrznila njegovo redno izvajanje zaradi premajhnega vpisa in odpustila večino izvajalcev. V študijskem letu 2022/23 bo študijski program izvajala le kot izredni študij, na katerem "praviloma ni zaposlitev, saj so finančni viri preveč nestabilni, sploh če se vpiše nekaj študentov kot v zadnjih letih".
Iz rektorata UP so sicer pojasnili, da področje politologije v "skladu s svojo strateško usmeritvijo razvijajo že nekaj časa in je kadrovsko podhranjeno, a v sindikatu menijo, da je morda odgovor na vprašanje, iz kakšnega motiva se je UP odločila za njeno zaposlitev, drugje. Navajajo predlog sklepa ministrice o razrezu sredstev Institucionalnega stebra financiranja po novem raziskovalnem zakonu med univerze in inštitute. Iz predlaganega razreza, pišejo v sindikatu, naj bi izhajala privilegirana obravnava Univerze v Mariboru, kamor se vrača dosedanji državni sekretar Mitja Slavinec, in Univerze na Primorskem. "Glede Slavinca smo se v bližnji preteklosti že nekajkrat prepričali, da si zna dobro postlati, zdaj se je izkazalo, da tudi ministrica v zaključku mandata ni stala križem rok."
Čeprav sindikat zapiše, da po njihovih informacijah omenjeni sklep o razdelitvi sredstev ni bil sprejet - ali je bil ali ne, smo povprašali na ministrstvu in na odgovor še čakamo -, menijo, da že namera po finančnem favoriziranju bodočega delodajalca kaže znake korupcije. Zato komisijo za preprečevanje korupcije (KPK) in druge pristojne institucije pozivajo, da zadeve raziščejo.
Na UP nam majskega razpisa, na katerega se je prijavila Kustec, niso posredovali. Prav tako nam niso odgovorili, koliko kandidatov se je prijavilo. A ko smo videli razpis, ki smo ga pridobili od zavoda, lahko sklepamo, da je malo verjetno, da ga je sploh kdo opazil. Rok za prijavo je bil natanko tri dni.
Odgovor vodstva Univerze na Primorskem:
"Matična članica zaposlitve prof. dr. Simona Kustec bo UP FM, na kateri bo opravljala raziskovalno in pedagoško delo znotraj Katedre za politologijo, sociologijo, komuniciranje, etiko in kulturologijo v managementu, ki pokriva omenjena vsebinska področja na skoraj vseh študijskih programih UP FM in ne zgolj na študijskem programu politologije. Pri izvajanju slednjega študijskega programa, ki ga na UP izvajamo kot izredni študij, sicer sodelujejo tudi drugi visokošolski učitelji, ki imajo na UP pogodbo o zaposlitvi, saj se na ta način zagotavlja izvajanje študijskega programa v skladu s standardi kakovosti, ki so določeni v Merilih za akreditacijo in zunanjo evalvacijo visokošolskih zavodov in študijskih programov Nacionalne agencije RS za kakovost v visokem šolstvu (NAKVIS).
Univerza na Primorskem trenutno doživlja razvojni preboj na številnih raziskovalnih in razvojnih področjih, kar ji uspeva predvsem zaradi uspešnega pridobivanja konkurenčnih sredstev. Zaradi te uspešnosti trenutno stabilno financiranje predstavlja le tretjino sredstev, pri povprečni slovenski raziskovalni organizaciji pa dve tretjini. Zakon o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti prepoznava neustrezno sistemsko financiranje posameznih institucij in želi vsem omogočiti enake pogoje za raziskovanje in razvoj ter jih s tem izenačiti v odstotkih stabilnega in konkurenčnega financiranja. To izenačenje je predvidel že zakonodajalec, in v tem kontekstu je pričakovano, da organizacije, ki so podfinancirane, prejmejo ustrezna sredstva. Med temi je tudi Univerza na Primorskem.
Zato izjave sindikata glede stabilnega financiranja znanstvenoraziskovalne dejavnosti ne moremo komentirati. Smo pa na UP razočarani, da ARRS, kljub dejstvu, da je novi Zakon o znanstvenoraziskovalni in inovacijskih dejavnosti v veljavi že od 1. januarja, še vedno ni sprejel ustreznih podzakonskih aktov, na podlagi katerih bi prejemniki stabilnega financiranja znanstvenoraziskovalne dejavnosti lahko v svoje delovanje implementirali vse novosti, ki jih je prinesel novi zakon, kar bi propulzivnim organizacijam omogočilo še dodatni razvoj in preboj v evropskem in globalnem raziskovalnem in visokošolskem prostoru.
Univerza na Primorskem je sicer odprt delodajalec in posameznikov ne presoja glede na njihova osebna prepričanja, spol, spolno usmerjenost, raso, verska prepričanja in druge okoliščine. Za raziskovalno, razvojno in inovacijsko delo je pomembno, da imajo posamezniki ustrezna znanja in kompetence na področju, ki ga razvijajo. Prof. dr. Simona Kustec je s svojim preteklim raziskovalnim delom izkazala ustrezne kompetence, za katere verjamemo, da jih bo uporabila v prid razvoja raziskovalnega, razvojnega, pedagoškega in inovacijskega razvoja univerze. Ni nenavadno, da ministri po zaključenem mandatu nadaljujejo svojo raziskovalno kariero."