Perutnina Ptuj: Tudi plače in pogoji dela bodo boljši

Damijan Toplak Damijan Toplak
29.08.2019 16:58

Prvi mož Perutnine Ptuj, Enver Šišić, ugotavlja, da se že letos zaradi združevanja z ukrajinskim strateškim lastnikom MHP izboljšuje poslovanje družbe.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Dobrega pol leta sestavljajo upravo Perutnine Ptuj, od leve mag. David Visenjak, Enver Šišić in Yevheniy A. Dranov.
Perutnina Ptuj

Mariborčan Enver Šišić kot predsednik uprave vodi Perutnino Ptuj od konca februarja letos, ko so od "ruske" Slovenske industrije jekla (SIJ) Perutnino lastniško prevzeli v ukrajinskem prehrambnem gigantu MHP v večinski lasti ukrajinskega milijarderja Jurija Kosiuka. Šišić, po izobrazbi univerzitetni diplomirani inženir živilske tehnologije, je v Perutnini zaposlen vse od leta 1998, le v letih 2014 do 2016 pa je bil direktor zagrebške tovarne Dukat v lasti francoskega Lactalisa. S predsednikom uprave PP smo se pogovarjali ob poslovilni skupščini delničarjev Perutnine, kajti z včerajšnjo odločitvijo bo iztisnjenih preostalih 3900 delničarjev, ki bodo od ciprskega Hemiak Investments (ta je v lasti MHP) prejeli 22,34 evra za posamezno delnico, skupno pa 1,9 milijona evrov, saj je Hemiak že zdaj z lastnimi delnicami obvladoval 99,22 odstotka lastništva Perutnine.
Kako so zaposleni zadovoljni z novim lastnikom? So se plače, zlasti proizvodnih delavcev, dvignile? Se bo dodatno zaposlovalo?
"V prvih šestih mesecih, odkar ta uprava vodi Perutnino, se sistemsko še nismo ukvarjali s plačami. Se pa ve, da so (minimalne) plače letos rasle nekje 4 do 5 odstotkov in bodo naslednje leto zrasle še 5 do 6 odstotkov. Delujemo v delovno intenzivni dejavnosti z velim številom zaposlenih, tudi z nekvalificirano delovno silo. Tako je za Perutnino Ptuj pomembno vprašanje stopnja rasti produktivnosti in ali ta spremlja dvig plač, da potem Perutnina, ki izvozi 60 odstotkov izdelkov, ni premalo konkurenčna na tujih trgih. Zato je izjemno pomemben naš investicijski cikel, ki ga načrtujemo v naslednjih letih. Le tako si bomo lahko privoščili dvig plač naših zaposlenih in zadržanje konkurenčnosti na trgih, na katerih delujemo. Sprememba lastništva za zaposlene ni toliko pomembna kot dolgoročnost, ki nam jo prinaša lastnik, ki je vsekakor strateški in eden največjih globalnih igralcev v tej dejavnosti. Pomembni so tudi delovni pogoji, v katerih delujejo zaposleni. Ti bodo v prihodnosti gotovo boljši, kajti namen lastnika je na nivoju celotne skupine investirati v avtomatizacijo proizvodnih procesov."

Ukrajinskega mesa v PP ni in tudi ne bo

Se bo sodelovanje z okrog 250 kooperanti v Sloveniji spremenilo in kakšni so pogoji sodelovanja z njimi, plačilni pogoji? Boste ohranili njihovo število ali celo krepili sodelovanje?
"Če je strateška usmeritev družbe in lastnika rast Perutnine, potem bomo sodelovanje krepili. Proizvajamo meso, za katero potrebujemo rejce, in to z domačih slovenskih kmetij. Iz tega izhaja, da želimo imeti še več kooperantov, več rejcev in več tistih, ki bodo sodelovali v vertikalni proizvodni verigi. Naša prihodnja vizija so piščancem prijazna reja, pri kateri smo pionirji v regiji in ne le v Sloveniji, in kooperanti iz slovenskega okolja."
Se je bojazen mnogih pred visokim uvozom ukrajinskega mesa uresničila?
"Te nevarnosti ni bilo nikdar, saj to ne bi bilo niti ekonomsko upravičeno. Perutnina si je naredila ime na visoki kakovosti in zaupanju potrošnikov, tudi na slovenskem poreklu, zato lastnik, ki je za Perutnino plačal več kot 240 milijonov evrov, tega verjetno ne bi želel ogroziti, kaj šele, da bi ukrajinsko meso pakiral pod blagovno znamko Perutnine. Glede morebitnega uvoza ukrajinskega svežega mesa pa je dejstvo, da o tem odločata trg in potrošnik, če želi to kupovati, in za kakšno ceno. Toda tega mi ne bomo delali, niti nima takšnega interesa naš lastnik. Kupljeni smo namreč bili, ker je lastnik verjel v našo zgodbo in naš poslovni model, to bomo peljali naprej."
Bo imela Perutnina še proizvodne obrate ob Sloveniji tudi na Hrvaškem, v BiH in Srbiji?
"Vsa ta podjetja z vertikalno integrirano proizvodnjo ostajajo v sestavi Perutnine."

Po iztisnitvi enostavneje in ceneje

Kakšno je letošnje poslovanje Perutnine?
"Lanski rezultat je bil boljši kot v letu 2017, letos pa po prvih sedmih mesecih kaže še na izboljšanje glede na lani. Izboljšanje je zaznati na vseh trgih, na katerih poslujemo, in pa po vseh kazalnikih poslovanja, vključno s prihodki, EBITDA-maržo in dobičkom. Večinoma gre to na račun pozitivnih (sinergijskih) učinkov združitve z našim lastnikom - tako pri optimizacijah poslovanja kot pri združevanju znanj dveh partnerjev. Smo tržni vodja na trgih jugovzhodne Evrope s skupno več kot 50 milijoni potrošnikov, kar želimo ostati, še naprej pa krepiti tudi prodajo na za nas pomembnih zahodnih trgih Avstrije, Švice in Anglije."
Kaj bo drugače po iztisnitvi manjšinskih delničarjev Perutnine?
"Vsebinsko se v poslovanju Perutnine ne spreminja nič, bo pa upravljanje in vodenje družbe poenostavljeno in cenejše."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta