Kot pravite, se z odstopom s funkcije državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade končuje vaša politična kariera. Toda trdite, da ne odstopate zaradi prevzemanja politične odgovornosti za svoja dejanja, ampak zaradi pogroma v medijih, četudi se je izkazalo, da vaše Športno društvo košarkarska šola Peter Vilfan v petih letih ni plačalo dobrih 30 tisočakov davka.
"Finančna uprava (Furs) je začela pri nas poizvedovanje na osnovi zapisov v medijih, začenši s tistim o delovanju našega športnega društva izpred desetih let in več, ko sem bil še zaposlen v društvu in sem komentiral na nacionalni televiziji košarkarske tekme. Tedaj je bila na predlog RTV podpisana pogodba med društvom in TV Slovenija o sodelovanju. Na ta način sem s honorarji zagotavljal dodatna sredstva za delovanje društva in ne nazadnje tudi za plačo, ki sem jo imel v društvu. Ko sem leta 2011 postal poslanec, je vodenje društva in tudi košarkarsko šolo prevzel naš glavni trener. Zaradi pisanj v medijih je reagiral tudi Furs. Do mene so prišli inšpektorji in začelo se je poizvedovanje. Ta postopek ni obravnaval mene kot fizično osebo, temveč naše športno društvo. Začelo se je ugotavljanje poslovanja, Furs je opravil razgovore z mano, z našo računovodsko službo in trenerjem. Na osnovi tega so prišli do nekaterih spoznanj o nedoslednostih. Poudariti želim, da pri tem nismo prav nič zavajali ali celo lagali - kar je na svoji facebook strani celo zapisal predsednik vlade - v zvezi s tem, ali je bil državi plačan ali ne določen znesek ..."
V prekršku ni niti društvo, niti jaz, niti vodja košarkarske šole
Premier Šarec je zelo jasno nakazal, da se je na tej točki porušilo zaupanje med vama, ker se je izkazalo, da med letoma 2013 in 2018 društvo ni poravnalo davkov v višini 30 tisočakov ...
"Drži, toda zelo jasno moram povedati, da ne jaz, ne Desus, ne predsednik stranke Karl Erjavec, ki je dal izjavo na to temo, nismo zavajali in nismo lagali. Kaj se je zgodilo? Pred 14 dnevi se je v reviji Reporter pojavil zapis, da sem jaz osebno plačal neki znesek z namenom, da bi Furs zaustavil postopke proti društvu. To smo kategorično zanikali, ker se to ni zgodilo. Dejstva so pa naslednja: 20. februarja smo imeli razgovor s Fursom in takrat smo prišli do tega, da bo društvo podalo samoprijavo. Samoprijave ne moreš podati, če si ukradel 100 tisoč evrov, utajil davek ali skrival denar. Samoprijavo lahko zavezanec poda, če so ugotovljene manjše računovodske napake ali nedoslednosti. Na sestankih s Fursom so bile tovrstne nepravilnosti ugotovljene in te so bile predmet samoprijave. Naše računovodstvo je v ponedeljek, 25. februarja, posredovalo osnutek samoprijave in na Fursu so jo po pregledu tudi sprejeli. Še istega dne je bil poravnan v državno blagajno ta ugotovljeni znesek z obrestmi vred za obdobje 2013-2018 (sogovornik pokaže potrdilo, op. a.). Zato velja posebej poudariti, da v primeru samoprijave samoprijavitelj ni odgovoren za prekršek. V prekršku ni niti društvo, niti jaz, niti vodja naše košarkarske šole, saj smo ravnali v dobri veri. Izdana ni bila nobena odločba niti nobena kazen. Društvo že 27 let posluje z enim samim računom pri isti banki."
O Jankoviću in Bratuškovi
Kar nekaj političnih šefov se vam je izmenjalo v sedmih letih, odkar ste vstopili v politiko: Zoran Janković, Alenka Bratušek, Karl Erjavec. V kakšnih odnosih ste danes s prvima dvema?
"V zadnjem obdobju sem bil dvakrat pri Zoranu Jankoviću. Po tistem, ko smo se razšli, sva čez nekaj časa ponovno vzpostavila dialog. Jasno, da je ob razhodu bolj čustveno ozračje, toda danes sva v normalnih odnosih. Z Alenko Bratušek nimava posebnih odnosov, a po njeni uvrstitvi v parlament na minulih volitvah sem ji čestital, ker je v zadnjih dveh letih marsikaj prestala, četudi po svoji krivdi. Pošteno se je borila, da se je vrnila v državni zbor in da je navsezadnje tudi postala ministrica."
Premier je želel odgovore na štiri vprašanja
Kaj je premierja zanimalo v dialogu z vami?
"Želel je odgovore na štiri vprašanja. Zanimalo ga je, kdaj smo oddali samoprijavo, za kolikšen znesek neplačanega davka in za katero obdobje je šlo, katere so bile ugotovljene nepravilnosti in ali je društvo imelo status normiranca, ki ga seveda ni imelo. Na vsa štiri vprašanja sem mu odgovoril in odgovore odnesel na vlado. In zelo me je zmotilo, da je poročilo, namenjeno osebno premierju Šarcu, takoj prišlo do medija, ki je o tem največ pisal. Revija Reporter je nemudoma objavila detajle poročila, razpolagali so celo s fotografijo tistega dela poročila, ki govori o obdobju in plačanem znesku. Treba je povedati, da je poročilo, namenjeno predsedniku vlade, vsebovalo podatke, ki so davčna tajnost."
"Marjana Šarca zelo cenim, vendar mislim, da se je pri presoji morda preveč zanesel na pisanja enega ali dveh medijev kot pa na moja poročila"
V politiki, ko si prepričan o zmagi, niti slučajno ne zmagaš
Že izpolnjujete pogoje za upokojitev? Kaj boste počeli do upokojitve?
"Ne izpolnjujem še pogojev. Še nekaj let imam do tega. Kot rečeno, se bom zdaj vrnil v normalen ritem življenja in se spet posvetil košarki. Ne bom pa dovolil, da zaradi zadnjih dogodkov pade kakršnakoli senca na naše društvo in košarkarsko šolo. Že 27 let delamo, blizu 7000 otrok je šlo skozi naše vadbe, 25 poletnih košarkarskih taborov smo že organizirali v Strunjanu. V zadnjih letih delamo tudi z otroki s posebnimi potrebami v centru Ivis v Ljubljani in na Dragi pri Igu. Otroke s posebnimi potrebami gostimo tudi na taboru in izvajamo vrhunsko inkluzijo, ki je vzorna. K temu se vračam in vso energijo bom usmeril v to, ker imam to delo resnično rad."
Ljudje premieru Šarcu ta trenutek zaupajo
Kako si razlagate visoko javno podporo vladi, premierju Šarcu osebno in stranki LMŠ? In kako ocenjujete delo Marjana Šarca?
"V Sloveniji je v zadnjih letih prisoten trend novih obrazov. Vse, kar je staro in izkušeno, je očitno pri nas treba umakniti. Marjan Šarec je kot nov igralec v nacionalni politiki kot predsednik vlade hitro rešil nekatere stvari, ki jih njegov predhodnik ni znal. Ljudje mu ta trenutek zaupajo, navsezadnje tudi zaradi doslednosti pri postavljanju visokih etično-moralnih standardov. Vse to me niti ne preseneča, a težke naloge vlado šele čakajo. Eno je deliti, ker lahko, drugo je sprejemati ukrepe, ki so nujni, ljudem pa verjetno ne bodo več tako všeč. Poleg tega trenutno v Sloveniji vlada nekakšna sproščenost, kar je tudi pozitivno in pomembno."