Potem ko je ukrajinski MHP, ki je v večinski lasti Jurija Kosiuka, Francozom speljal Perutnino Ptuj, konec februarja pa že imenoval svojo upravo z Enverjem Šišićem na čelu, se okoli 3500 zaposlenih v skupini, ki ustvari letno 270 milijonov evrov prihodkov in okoli 12 milijonov evrov čistega dobička, sprašuje, kaj jim prinaša novi lastnik. Ta sicer napoveduje geografsko širitev prodaje, vlaganje v zaposlene in tudi nove zaposlitve. In kdo je človek, ki stoji za temi obljubami in MHP?
Holding MHP je sicer na borzi vreden okoli 1,3 milijarde evrov, med delničarje pa letno razdelijo okoli 70 milijonov evrov dividend, večina gre v Kosiukov žep
Skrbi in opozorila
Da Perutnino pod Ukrajinci čaka svetla prihodnost, nekoliko dvomijo rejci, ki opozarjajo na dvakrat cenejšo delovno silo v Ukrajini in na skoraj 300 tisoč hektarjev zemljišč širom Ukrajine, kjer pridelujejo cenejšo krmo. Zato so rejcem še pred prevzemom obljubili dolgoročne pogodbe zavezujoče tudi za kooperante. Poraženi tekmec francoski LDC pa je tudi s pismom slovenski vladi opozarjal na možnost, da bi preko Ukrajine na evropski trg prišlo nekakovostno perutninsko meso in na problem kvot za piščančje prsi, ki naj bi jih Ukrajinci izvažali tudi preko nizozemske in slovaške podružnice. Oba prevzemna tekmeca za Perutnino sta se lani spopadla še za prevzem največje francoske perutninarske družbe Doux. Glede na to, da je v tej zgodbi zmagal LDC, Ukrajinci namigujejo, da je na najvišji vladni ravni francoski nacionalni interes pretehtal na stran LDC.
"Heroj Ukrajine"
Poleg izjemnih menedžerskih in organizacijskih sposobnosti je Jurij Kosiuk tudi domoljub, čeprav je posel s ptujsko perutnino sklenil z rusko jeklarsko družino Zubitsky, ki bo, če držijo neuradne navedbe o višini kupnine, s tem poslom skovala zajeten dobiček. Leta 2014, ko je ruski predsednik Vladimir Putin aneksiral polotok Krim, proruski separatisti pa zasedli ukrajinski pokrajini Doneck in Lugansk, se je namreč pridružil pobudi oligarhov Sergija Tarute in Igora Kolomoiska, da bi se ukrajinski milijarderji združili zoper agresijo nad Ukrajino. Tako je bil Koisuk, ki je imel vojaške izkušnje le iz časa služenja vojaškega roka leta 1990, julija 2014 imenovan za prvega namestnika administracije predsednika Petra Porošenka, sicer tudi milijarderja, znanega kot kralja čokolade, za koordinacijo vojaških in varnostnih sil.
Prevzem Perutnine je za Kosiuka pomemben, saj je to prvi prevzem v Evropski uniji, na osi med vzhodno in zahodno Evropo
Letalo, helikopter, jahte ...
Holding MHP je sicer na borzi vreden okoli 1,3 milijarde evrov, med delničarje pa letno razdelijo okoli 70 milijonov evrov dividend, večina gre v Kosiukov žep. Zato ne preseneča njegov življenjski slog milijarderja, saj ima svoje letalo, helikopter, jahte in seveda več prestižnih avtomobilov, med katerimi je tudi lamborghini. Največ pozornosti pa vzbuja s 85-metrsko dolgo jahto Valerie, vredno okoli 150 milijonov evrov.
Od pohištva preko plina do perutnine
Jurij Kosiuk je končal študij inženiringa hrane na Inštitutu za prehrambno industrijo v Kijevu, najprej se je ukvarjal z uvozom pohištva in plina iz Turkmenistana. Kmetijstvu se je približal s trgovanjem z žitaricami, po razpadu Sovjetske zveze pa se je usmeril v živinorejo. Leta 1998 je začel svojo pot le z desetimi zaposlenimi, čez desetletje leta je prevzel družbo MHP, danes ima v lasti okoli 66 odstotkov delnic te družbe, ki kotira tudi na Londonski borzi. Ameriška revija Forbes ga z 1,23 milijarde evrov ocenjenega premoženja uvršča na 1561. mesto najbogatejših na svetu. V Ukrajini že nekaj časa sodi med pet najbogatejših. Prijeli so se ga trije vzdevki: piščančji kralj, piščančji milijarder in prvi ukrajinski kmet.