Zakon o divjadi in lovstvu (ZDLov-1) v 8. točki 1. odstavka 44. člena določa, da je pri lovu na divjad prepovedano uporabljati umetne vire svetlobe. V 17. točki istega člena tudi določa, da je prepovedano loviti divjad ponoči, razen divjega prašiča, zveri in polha. Ne glede na določbe Zakona o divjadi in lovstvu ter Zakona o orožju pa Zakon o nujnih ukrepih zaradi afriške prašičje kuge pri divjih prašičih (ZNUAPK) v 5. odstavku 12. člena določa, da je pri izvajanju intenzivnega odstrela divjih prašičev dovoljena uporaba nočnih optičnih pripomočkov in umetnih virov svetlobe.
Tako je zapisano v ZNUAPK in zato okoli tega ne bi smelo biti nikakršnih dvomov. Pa so, saj smo tudi v slovenskem lovstvu značilno slovensko razdeljeni na tiste, ki sledimo zakonskim določilom, in na one, ki bi zakon spremenili, saj da bi bil "s tem lov na divje prašiče ne samo uspešnejši, pač pa bojda tudi moralnejši". Mar res? Direktor inšpekcije za lovstvo in ribištvo Slovenije Igor Simšič je med drugim vesoljni slovenski lovski javnosti v reviji Lovec, ki je glasilo Lovske zveze Slovenije, vnovič pojasnil, kako je s tem. Med drugim je zapisal: "Da bomo lažje razumeli omenjena zakonska določila, je prav, da razjasnimo pojme, ki jih uporablja zakonodajalec. Lov pomeni iskanje, opazovanje, zasledovanje, vabljenje in čakanje divjadi s ciljem upleniti divjad ali divjad odloviti živo ter pobiranje divjadi ali njenih delov. Lov ponoči pomeni opravljanje vseh prej naštetih dejavnosti v času noči, to je od konca navtičnega mraka do začetka navtične zore. Kaj torej v praksi pri lovu pomenijo našteta zakonska določila? Lov na divjega prašiča se zaradi določila ZDLov-1 lahko izvaja ponoči in zaradi določila ZNUAPK se pri intenzivnem lovu na divjega prašiča lahko uporablja umetne vire svetlobe ter naprave. Preprosto povedano: lov na divjega prašiča je dovoljen ponoči in z uporabo navadne svetilke – baterije, nočne optike in termovizije. Lov na zveri (npr. lisica, jazbec, šakal) in polha je zaradi določila ZDLov-1 dovoljen ponoči, vendar pri lovu na zveri ponoči ali podnevi ni dovoljena uporaba umetnih virov svetlobe, pa tudi ne nočna optika in termovizija. Lov na divjad vseh drugih vrst, kot so srnjad, jelenjad, gams, muflon, damjak, poljski zajec … ponoči ni dovoljen in prav tako ni dovoljena uporaba umetnih virov svetlobe, nočna optika in termovizija ne glede, ali se omenjene naprave uporablja podnevi ali ponoči. Z uvedbo ZNUAPK je uporaba nočne optike, termovizije in drugih umetnih virov svetlobe res legalizirana, vendar – še enkrat – samo pri zaželenem intenzivnem lovu na divjega prašiča! Uporaba naštetih naprav je za divjad vseh drugih vrst prepovedana," je v članku z naslovom Uporaba umetnih virov svetlobe pri lovu in nočni lov – kaj je dovoljeno in kaj ne izpostavil Igor Simšič (Lovec, CVII, št.11/2025, str. 503). Naj tako tudi ostane!
Lovski inšpekciji pritrjuje tudi predsednik komisije za lovske čuvaje in član Strokovno-znanstvenega sveta pri LZS doc. dr. Srečko Krope. Opozarja, da je glede nočne optike ali umetnih virov svetlobe po Zakonu o divjadi in lovu prepovedano vse. K temu pa dodaja, da pa "Zakon o nujnih ukrepih za preprečevanje APK dovoljuje uporabo nočne optike, umetnih virov svetlobe zgolj za lov na divjega prašiča. Tukaj ni nobene druge lovne vrste, tudi ne lisice. Če upleniš z nočnimi napravami katero drugo divjad, si v kaznivem dejanju nezakonitega lova ali celo v kaznivem dejanju nezakonitega ravnanja z zavarovanimi živalskimi vrstami. Če pogledamo letno poročilo o delu lovske inšpekcije, lahko zasledimo, da zaradi lova ponoči lovski inšpektorji ukrepajo. Opravljajo torej svoje delo, drugo vprašanje pa je, koliko kršiteljev je sankcioniranih," dodaja doc. dr. Srečko F. Krope.
Uporabniki nočne optike ocenjujejo, da si lov z njeno pomočjo lahko olajšajo, med mnogimi pa vendarle ostajajo pomisleki o spoštovanju stare etične vrednote – lovske pravičnosti! Ugledni gozdarski strokovnjak, raziskovalec in lovec prof. dr. Marjan Kotar meni, da je divjad (in vse divje živali nasploh) zaradi vsega, kar se dogaja v okolju, nenehno vznemirjena in nima več nikjer prepotrebnega miru. Niti ponoči ne. In tudi on izpostavlja: "Slovenski lovci imamo Etični kodeks, spoštujmo ga." Pritrjujeta mu tudi gozdarja mag. Janez Černač, nekdanji dolgoletni glavni lovski inšpektor v Sloveniji, in mag. Emilijan Trafela, častni predsednik Zveze lovskih družin Ptuj – Ormož. In niso osamljeni!
Dr. Marjan Toš, Lovska družina Dobrava v Slovenskih goricah