(PISMO) Se bo moralo vsem dijakom pred maturitetnim preizkusom izmeriti temperaturo?

VP, TK
31.03.2020 14:16

Ker sta pisca pisma še vedno del izobraževalnega procesa, sta njuni identiteti znani zgolj uredništvu. Pismo v nadaljevanju objavljamo v celoti.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je simbolična. 
Andrej Petelinšek

Spoštovani!
​Pisca tega poziva sva resnično zaskrbljena nad dogodki in izjavami, ki trenutno spremljajo izvedbo mature v šolskem letu 2019/20, saj meniva, da trenutne nepričakovane izredne razmere zahtevajo tudi radikalnejše ukrepe ali pa vsaj takšne, ki bi si nadeli človeški obraz in bi na prvo mesto postavili dijake. Pisca sva tudi sama dijaka 4. letnika, ki letos opravljava maturo; eden splošno, drugi pa poklicno z dodatnim petim predmetom. Pomembno se nama zdi izpostaviti tudi, da ne prihajava iz osrednjeslovenske regije. Nikakor se namreč ni mogoče znebiti vtisa, da se mnenje o šoli in izobraževanju povzema predvsem z ljubljanskih izobraževalnih ustanov, kar daje priokus nekakšne centraliziranosti. Najine argumente utemeljujeva po zgledih iz nekaterih izmed evropskih držav. Želiva in upava, da to pismo, ki ga piševa z vso resnostjo in odgovornostjo, ne postane le glas vpijočega v puščavi, ampak vsaj predmet javnega premisleka.

V oddaji Poročila ob petih na Televiziji Slovenija, dne 26. marca 2020 je ministrica za izobraževanje, znanost in šport dejala: "Ravno v tem tednu zelo intenzivno sedimo in preigravamo skupaj s strokovnjaki in pristojnimi institucijami tudi možne scenarije, kako iti naprej. Je pa zaenkrat zelo trdna in enotna strokovna ocena, da matura bo in da tudi mora biti, ker gre za prvi zrelostni življenjski preizkus maturantov za njihovo nadaljnjo pot." Zadnji del izjave daje jasno vedeti, da se trenutno na ministrstvu razmišlja le o možnih scenarijih, ki absolutno ohranjajo letošnjo maturo. Ob tem se nama zastavlja vprašanje, kako je možno biti trdno prepričan v izvedbo nekega dogodka, ko pa nihče pravzaprav ne ve, kako dolgo bodo trajali izredno stanje in ukrepi, ki preprečujejo možnost širjenja virusa SARS-CoV-2? Naj spomnimo, da po napovedih strokovnjakov po skoraj treh tednih vrhunca bolezni še nismo dosegli, kaj šele, da bi lahko natančno vedeli, kdaj bodo razmere optimalne do te mere, da bi lahko maturo izpeljali popolnoma neovirano. Po zadnji izjavi ministrice na Pop TV naj bi se v šolske klopi najverjetneje vrnili šele maja ali junija.

Andrej Petelinšek
Slavoj Žižek
Robert Balen
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta