V sindikatih, ki zastopajo interese vojakov in zaposlenih na obrambnem področju, vztrajajo, da je treba ponovno vzpostaviti vojaško hierarhijo in odpraviti nastale plačne anomalije. Zagotovilo vodstva ministrstva, da se bo to zgodilo še v tem letu, je pogoj, da Sindikat vojakov Slovenije prekliče za sredino januarja napovedan protest. Sindikat ministrstva za obrambo (SMO) pa bi se v primeru ustreznih zagotovil bil pripravljen odreči iskanju pravice na sodišču. Slednje je bilo sporočilo iz obeh sindikatov pred današnjim srečanjem z vodstvom ministrstva, na katerem želijo slišati podrobnejša pojasnila, zakaj so se odločili na vladi tik pred iztekom leta potrditi uredbo, ki ni bila usklajena z njimi in vojakom prinaša bistveno manj od obljubljenega; zgolj šest namesto devetih milijonov evrov. Prav tako pričakujejo natančna pojasnila, kdo bo od uveljavitve direktive za odzivne sile, ki je začela veljati z letom 2019, upravičen do 19-odstotnega dodatka za povečan obseg dela in delovnih obremenitev. Minister za obrambo Karl Erjavec je v torek pojasnil, da ga bodo poslej dobivali le pripadniki odzivnih sil. "Ne morejo tisti, ki delajo v pisarnah, imeti enakega dodatka kot tisti, ki delajo na terenu in so v polni pripravljenosti," je dejal minister.
A v sindikatih so prepričani, da bi zaradi tega, ker jih je premalo - trenutno slovenska vojska šteje 6642 pripadnikov - in so zato preobremenjeni, omenjeni dodatek morali prejemati vsi. Prav z argumentom, da je vojska podhranjena, obseg nalog pa je isti, je lansko pomlad tedanji načelnik generalštaba Alan Geder podpisal ukaz, po katerem je celoten sestav od 1. julija najprej prejel to izplačilo, s čimer so se plače vojakov občutno povišale.
Dodatno pa je med vojaki, od katerih je sicer večina z januarjem prejela za štiri odstotke višje plače, podčastniki pa bodo konec leta prejeli še dodatne štiri odstotke, završalo, ker je bil 21. decembra izdan ukaz, po katerem je bil večini odvzet dodatek, veljati pa naj bi začel za nazaj, od 1. decembra.
Zdaj so, tik pred sestankom, za katerega sicer na ministrstvu pravijo, da je del rednih srečevanj vodstva s sindikati, le naredili korak nazaj. Odločili so se, da bodo vojakom za december vendarle izplačali omenjeni 19-odstotni dodatek. Pojasnilo: "Izplačilo bo izvedeno, ker je bila večina nalog, zaradi katerih se povečanje priznava, do 21. 12. 2018 že opravljenih," je zapisal predstavnik za stike z javnostjo slovenske vojske Simon Korez.