Plod slovenskega znanja: Na androidnem terminalu lahko kupec sam izbere, kako bo plačal

Gregor Grosman
25.03.2021 11:57
Platforma za digitalno plačevanje Elly POS - gre za androidni POS terminal, ki v eni napravi omogoča sprejemanje klasičnih in alternativnih digitalnih plačilnih metod, tudi kriptovalut.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Elly Pos

Prednosti pri uporabi po besedah razvijalcev prinaša tako trgovcem kot kupcem. Kupec lahko namreč sam izbere, kako bo odslej plačal kavo v svoji najljubši kavarni ali mesečno članarino za fitnes, za trgovce pa pomeni enostavno sprejemanje vseh plačil na eni napravi. Digitalna rešitev je plod slovenskega znanja, vsi sodelujoči pa verjamejo, da bo kmalu zaživela tudi zunaj Slovenije. Androidni terminali so sicer na globalni trg pričeli prihajati pred kakšnimi tremi leti. 

Kot je povedal Miha Culiberg, direktor podjetja Lab4Pay, na platformi Elly POS gostuje kar šest med seboj konkurenčnih podjetij. Izpostavil je, da je Elly POS v prvi vrsti projekt integracije in povezovanja. Z napravo napravo želijo približati prodajna mesta tudi mlajši generaciji, prepričani so, da je prav širša možnost plačevanja tista, ki lahko spodbuja in povečuje prodajo. "To je sporočilo, ki ga dajemo trgovcem," tako Culiberg, ki izpostavi še, da so morali trgovci doslej za vsako plačilno metodo pogledati v različne nadzorne plošče, preden so zvečer naredili zaključek blagajne. "Pri Elly POS so na enem mestu zbrana vsa plačila. Verjamem, da bo trgovec ali gostinec gotovo kakšne pol ure prej doma, pri družini, ker mu ne bo treba več seštevati listkov." 

Enostaven vmesnik odpravi potrebo po šolanjih

V Sloveniji je kljub navidezno zelo dobro pokritemu trgu plačil s karticami še zmeraj veliko subjektov, ki omogočajo zgolj plačila z gotovino.
Elly Pos

Elly POS so zasnovali tako, da je uporabnikom prijazen. "Vse-v-enem" androidni POS terminal, ki omogoča sprejem kartičnih plačil VISA, Mastercard, Maestro in Diners, obenem pa tudi alternativnih oblik plačevanja, kot so mBills, VALÚ in kriptovalute, potrošniku torej ponuja, da sam izbere tisto plačilno metodo, ki mu je najljubša. Enostavnega uporabniškega vmesnika pa ne bodo veseli zgolj kupci, temveč tudi trgovci. Pri Lab4Play so prepričani, da je prav enostavnost uporabe zelo pomembna, saj izobraževanje trgovcev lahko vzame precej časa, ki ga ti nimajo. Culiberg je pojasnil, da je baterija mobilne naprave dovolj vzdržljiva, da vzdrži cel dan. Kot posebnost je navedel tudi, da je mogoče velik zaslon terminala uporabiti kot digitalni oglasni prostor, pri čemer bo del prihodkov iz naslova oglaševanja prejel tudi trgovec.  

Podjetja želijo k uporabi privabiti z obljubo nižjih stroškov, brezplačne namestitve in vzdrževanja. Elly POS ima tudi možnost namestitve davčne blagajne in omogoča celo prihodke iz oglaševanja. Podprli so oziroma bodo programe zvestobe, kmalu bodo dodali darilne bone (tudi za manjše trgovce), terminal omogoča registracija delovnega časa, načrtujejo tudi možnost obročnega odplačevanja. Sistem je odprt tudi za sodelovanje s slovenskimi bankami, že letos pa želijo biti prisotni na vsaj tisoč prodajnih mestih ter doseči najmanj 10-odstotni tržni delež na področju plačilnih terminalov. 

Kripto zelo kmalu del našega vsakdana

Dejan Roljić, direktor podjetja Eligma in predstavnik investitorja v Lab4Pay ter plačilne metode GoCrypto je na vprašanje, kakšno je zanimanje za plačila s kriptovalutami in kje so zadržki, odgovoril, da je bilo pred tremi opaziti strah pred kriptovalutami, "danes pa je stvar bolj enostavna. Kriptovalute prihajajo v 'mainstream' in njihova uporaba se hitro širi. Slovenija je kriptodržava. Več trgovcev kot kjerkoli na svetu sprejema kriptovalute na našem malem ozemlju."

Elly Pos

Prednosti Roljić vidi v tem, da prenos kriptovalut deluje 24-ur na dan, z zelo nizkimi stroški prenosa sredstev iz ene denarnice v drugo. "Omogoča tudi določeno anonimnost in prinaša prednost tako trgovcu kot gospodarstvu v teh časih, ko se pričakuje visoka inflacija." Izzive vidi predvsem na regulatorni ravni, ker gre za tehnologije in finančne instrumente, ki jih je težko regulirati brez pravega razumevanja, kako tehnologija na blockchainu (veriženju blokov) delujeta. Roljić se zaveda, da so ljudje tisti, ki kreirajo povpraševanje. "Če se to konstantno prikazuje, se tudi ustrezno regulatorno stvari prilagodijo oziroma se ustvari regulacija. Mislim, da gremo v pravo smer in prepričan sem, da bo kripto zelo kmalu del našega vsakdana." 

Damjan Kralj, glavni izvršni direktor družbe BTC in predstavnik investitorja v Lab4Pay opaža, da trgovci zadnje leto novosti lažje sprejemajo, kot pred leti. Morda je to prinesel covid, razmišlja in dodaja, da "moraš biti v koraku s časom, moraš biti korajžen. Covid je pospešil spletno prodajo, kar je morda pomagalo tudi, da so trgovci bolj digitalno naravnani in bodo v prihodnje lažje sprejemali spremembe." Živilci so po mnenju Kralja bolj prilagodljivi, kot denimo ponudniki oblačil. "Še pred nekaj leti je bilo v prvi vrsti plačevanje z gotovino, to se sedaj spreminja," ugotavlja.

Androidni terminal ima velik potencial

Danijel Lamperger, direktor Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije, ki Elly POS oceni kot storitev, ki bo olajšala poslovanje marsikateremu malemu obrtniku in podjetniku. Ocenjuje, da je v državi še okoli 30.000 poslovnih subjektov, ki se soočajo s plačili izdelkov in storitev na licu mesta in so ta plačila takšnega obsega, da bi jih bilo mogoče realizirati preko kakšnega inovativnega produkta. "Slovenija je kljub navidezno zelo pokritemu trgu glede možnosti plačila s karticami še vedno na točki, kjer je izredno veliko subjektov, ki ne omogočajo ne plačila s kreditnimi karticami, kaj šele s kriptovalutami." 

"Če imamo v urbanih središčih, v segmentih gostinstva in trgovine, vendarle že možnost plačila s karticami, so bolj izjema kot pravilo vse ostale storitve: manjša obrtna dela, servisna dela, inštalacije, pleskarska dela. Celo taksi je takšen, da je prej izjema kot pravilo, da ga lahko plačaš s kartico. Več kot 70 procentov vseh frizerjev še vedno ima vezano knjigo računov, sploh še nimajo davčnih blagajn. Smo v trenutku, ko slovenska podjetja prevzemajo mlajše generacije, ki so bistveno bolj vešče in odprte do digitalnih plačil," tako Lamperger uspeh androidnega terminala pri nas ocenjuje za izredno velik.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta