Na vrhovnem sodišču je včeraj popoldan, kot smo poročali, potekal sestanek predsednikov okrožnih in višjih sodišč v zvezi z novembrsko odločbo ustavnega sodišča in njenim vplivom na delo sodišč. Predsedniki sodišč so na njem razpravljali o nadaljnji organizaciji dela na sodiščih v smislu spoštovanja odločbe ustavnih sodnikov, skladno s katero se bo moral sodnik, ki bo v neki zadevi z več obtoženimi sprejel kakšno priznanje krivde, iz naknadnega sojenja izločiti.
Kaj so se dogovorili, smo povprašali na vrhovno sodišče. "Nadaljnja organizacija dela na posameznih sodiščih v povezavi z omenjeno odločbo je v pristojnosti predsednikov omenjenih sodišč," poudarjajo na vrhovnem sodišču, dodajajo pa, da je bila na sestanku s strani predsednikov sodišč že podana ocena, da bo omenjena odločba vplivala na delo sodišč, saj se bodo morala sojenja v nekaterih zadevah začeti znova - pred spremenjenim senatom, kar pomeni, da bo treba ponovno izvesti tudi vse že izvedene dokaze. "Zato je mogoče vsaj za nekaj časa v teh zadevah pričakovati upočasnitev njihovega reševanja, pri obsežnejših zadevah pa bi lahko bil ogrožen tudi uspešen zaključek postopkov še pred zastaranjem primerov," izpostavljajo na vrhovnem sodišču.
Pobudnica sestanka predsednikov sodišč na vrhovnem sodišču je bila predsednica ptujskega okrožnega sodišča Albina Hrnec Pečnik. Na tem sodišču je bilo namreč zaradi odločitev ustavnih sodnikov preklicanih že kar nekaj sojenj. Na nekaterih manjših sodiščih, kot je tudi ptujsko, je namreč kazenskih sodnikov premalo. Na ptujskem sodišču so na primer štirje kazenski sodniki. Zato je, tako Hrnec Pečnik, vprašanje, kako po odločbi delati naprej, ko bodo izločitve pogostejše kot doslej. Povedala je, da so se na vrhovnem sodišču načelno pogovarjali o tem, da bodo zadeve urejali znotraj sodnega okrožja.
Danes se je pogovarjala tudi s predsednikom Višjega sodišča v Mariboru Brankom Reismanom, je predsednica ptujskega sodišča pojasnila za STA, in sta se dogovorila za sestanek s predsedniki sodišč znotraj okrožja, na katerem se bodo dogovorili, kako naprej. Treba bo namreč prilagoditi tudi letni razpored, saj morajo na sojenjih zagotoviti zakonite sodnike, je še dodala predsednica ptujskega sodišča in dodala, da se s podobnimi težavami ukvarjajo tudi na drugih manjših sodiščih po vsej državi.