Svet RTV Slovenija je na današnji izredni seji razrešil predsednika uprave RTV Slovenija Zvezdana Martića, ki je prejšnji torek zaradi izgube zaupanja pri večini svetnikov podal odstopno izjavo. Martić se je pred sprejetjem sklepa o razrešitvi zahvalil vsem svetnikov, ki so z njegovim imenovanjem in imenovanjem članov uprave pred slabim letom dni omogočili, da se konča "brutalen prevzem" RTV Slovenija, da so sodelavci v informativnem programu Televizije Slovenije "normalno zadihali" in da so vsi skupaj lahko začeli odpravljati posledice "večletnega uničevanja naše hiše".
"Onemogočanje novinarske avtonomije, mobing, kupovanje grafik in službene kartice so bili le vrh ledene gore, pod katerim smo našli kup neplačanih računov, pogodbe, ki so vnaprej obremenjevale zavod z nepotrebnimi stroški in še kup drugih nepravilnosti, zaradi katerih je zavod končal poslovno leto s sedmimi milijoni izgube," je dejal Martić. Med drugim je poudaril, da so po menjavi vodstva preklicali opomine pred odpovedjo delovnega razmerja tistim zaposlenim, ki so se borili za avtonomijo javnega zavoda, da so s podpisom stavkovnega sporazuma zaključili dveletno stavko novinarskih sindikatov in da se je ugled RTVS v javnosti v času njegovega mandata bistveno povečal. "Danes je stanje na RTVS bistveno boljše. Nismo več v strahu, ali bomo imeli denar za plače. Račune plačujemo redno, smo likvidni, ni črnih seznamov ukinjanja oddaj ali enot," je dejal Martić.
"Človek, ki je pripaden tej hiši, bo v takšnem trenutku rekel ja"
Člani sveta so za vršilko dolžnosti predsednice uprave RTVS do imenovanja novega predsednika uprave s polnim mandatom, a najdlje za šest mesecev, imenovali urednico uredništva oddaj o kulturi in bivšo direktorico Televizije Slovenija Natalijo Gorščak. Da bo Gorščak po odstopu Martića začasno prevzela vodenje uprave RTVS, je bilo na Kolodvorski mogoče slišati že od konca prejšnjega tedna. Gorščak je že pred začetkom seje za Večer potrdila, da je kandidatka za vršilko dolžnosti predsednice uprave RTVS. "Ko so časi hudi, se vidi, kdo je pripravljen tvegati. Sama sem zavedna tej hiši, sem nekako človek za hude čase in ni mi težko prevzeti v. d.-jevstva, čeprav je situacija na RTV Slovenija daleč od rožnate. Človek, ki je pripaden tej hiši, bo v takšnem trenutku rekel ja, ker vemo, da je v lepih časih kandidatov veliko, ko so časi slabi, pa ni nikjer nobenega," je poudarila Gorščak. Svetniki so danes sprožili tudi postopek javnega razpisa za imenovanje novega predsednika uprave RTVS s polnim mandatom. Na vprašanje, ali se bo prijavila na razpis, je Gorščak odgovorila, da o tem še ne more govoriti, saj bi se rada najprej seznanila z razmerami na Kolodvorski.
Martićevega odstopa ni želela komentirati, je pa poudarila, da je javni zavod RTVS v težki situaciji. "Žal zadeve niso takšne, kot so se zdele leto dni nazaj. Sama sem pričakovala, da se bodo negativne posledice še stopnjevale. Ko enkrat hišo, ki je dokaj dobro stala in imela nek pozitiven trend, tako razsuješ, kot jo je Andrej Grah Whatmough (bivši generalni direktor RTVS, op. a.), jo je zelo težko spraviti nazaj, ampak sama bom naredila vse, da se jo spravi iz težav. Ne manjka mi ne volje ne strokovnega znanja s področja medijev, se bom pa tudi potrudila, da se bom, kar se tiče financ ter pravnih in kadrovskih zadev, povezala s pravimi ljudmi znotraj hiše," je dodala Gorščak. Poleg reševanja nezavidljivega položaja RTVS, vključno s tem, kako zagotoviti finančno stabilnost javnega zavoda, bo med njenimi glavnimi nalogami tudi priprava izhodišč oziroma osnutka programsko-produkcijskega načrta za prihodnje leto.
Martić po kritikah svetnikov podal odstopno izjavo
Do spremembe na čelu največje medijske hiše v državi prihaja po tem, ko je zaradi nesoglasij in kritik nekaterih svetnikov RTVS s položaja predsednika uprave odstopil Martić. Slednjemu namreč v dveh poskusih ni uspelo popolniti štiričlanske uprave RTVS po tem, ko je decembra lani kot član uprave odstopil Simon Kardum. Martić je za njegovo naslednico najprej predlagal vodjo kadrovske službe na RTVS Tino Gruden Marucelj, a svetniki njegovega predloga februarja niso potrdili. Nazadnje je za novo članico uprave predlagal nekdanjo članico nadzornega sveta RTVS Alenko Vodončnik, a so njenemu imenovanju nasprotovali zaposleni na javnem servisu. Ker je Vodončnik nato umaknila svojo kandidaturo, Martićev predlog ni prišel na mizo svetnikov. Spomnimo, da se Gorščak, ki jo je Grah Whatmough po pravnomočni odločitvi sodišča leta 2021 nezakonito razrešil z mesta direktorice TVS, lani ni prijavila na razpis za novega predsednika uprave RTVS. Takrat je dejala, da na tem mestu vidi oziroma podpira Martića. Gorščak se je nato potegovala za funkcijo direktorice digitalnih vsebin, a se je na to mesto kasneje zavihtela Kaja Jakopič.
Za protest na račun Rosvite Pesek (še) niso pristojni
Na predlog štirih članov sveta RTVS so na seji obravnavali primer predstavnice zaposlenih v svetu Barbare Brezavšček Stegeman. Po besedah Ilinke Todorovski, ki je v svetu na predlog sveta delavcev RTVS in je predstavila stališče podpisanih štirih članov, je Brezavšček Stegeman voditeljici Odmevov na TVS Rosviti Pesek sredi minulega tedna sporočila svoje nezadovoljstvo zaradi voditeljičinega pogovora z ministrico za kulturo Asto Vrečko, v katerem sta se med drugim dotaknili razmer na RTVS. Brezavšček Stegeman je novinarki očitala kršenje standardov poklicne novinarske etike, Pesek pa je svetničino ravnanje razumela kot pritisk na njeno delo.
"Vsebinsko za svoje vodenje pogovorov v Odmevih odgovarjam izključno varuhu pravic gledalcev in poslušalcev, nadrejenemu odgovornemu uredniku informativnega programa, uredniku dnevnoinformativnega programa in uredniku oddaje Odmevi. Vam kot članici sveta RTVS pa zakonodaja jasno prepoveduje kakršnokoli izrekanje o programu oziroma oddajah," je v odzivu na sporno pismo navedla Pesek.
Voditeljica je namreč v Odmevih dejala, da so v upravi RTVS ljudje, ki dobro poznajo delovanje javnega zavoda, v svetu pa tudi takšni, ki pridejo "za nekaj ur na mesec na sejo in želijo vedeti, kdo je pravi za vodenje in kdo ni".
Ravnanje članice sveta RTVS je tudi po besedah Todorovski nezaslišano in spominja na ravnanja članov nekdanjih programskih svetov, ki so žugali novinarjem s pozicije moči. "Takšno ravnanje je treba ustaviti tam, kjer se začne," je pozvala Todorovski. Vendar pa svet RTVS ni sprejel nobenega sklepa v zvezi s tem. Članica Špela Stare, ki jo je v svet predlagal Informacijski pooblaščenec na predlog Društva novinarjev Slovenije, je v razpravi pojasnila, da svet nima nobenega vzvoda za morebitno kaznovanje Brezavšček Stegeman. Metodologija, kako naj svet obravnava primere, ko posamezni svetniki domnevno kršijo etične standarde, namreč še ni sprejeta. (STA, Va)