Varuh človekovih pravic po odgovorih ministrstva za notranje zadeve glede utemeljenosti policijskih postopkov ugotavljanja identitete ob protestu 19. junija ugotavlja, da ostaja odprto vprašanje, ali so bili vsi postopki v skladu z zakonom. Varuh priporoča, naj policisti pri ugotavljanju identitete vselej opravijo skrbno presojo zakonskih pogojev. Ministrstvo za notranje zadeve je varuhu navedlo, da so policisti v času protestnega shoda izvedli postopek ugotavljanja identitete v 69 primerih, vsi postopki pa da so bili izvedeni na podlagi zakona o nalogah in pooblastilih policije. V 28 primerih so uporabili še določbo zakona, na podlagi katere smejo policisti ugotavljati identiteto osebe, ki vstopa v območje s prepovedanim ali omejenim gibanjem.
Policisti so ugotavljali identiteto v konkretnih primerih "s proaktivnim (preventivnim) namenom delovanja", saj so osebe s svojim ravnanjem (na poti v smeri kraja protestnega shoda) oziroma zadrževanjem na določenem kraju (na samem kraju protestnega shoda) in ob točno določenem času (neposredno pred oziroma med protestnim shodom) vzbujale sum, da bodo storile kaznivo dejanje ali prekršek.
{twitter}https://twitter.com/UrosJausevec/status/1274024468776726528{/twitter}
Policija je zoper 27 oseb uvedla postopek o prekršku zaradi neupoštevanje zakonitega ukrepa uradnih oseb. Glede na ocenjeno število udeležencev protesta, teh je bilo po oceni policije 7000, je ministrstvo tudi ocenilo, da je policija delovala skladno s policijskim načelom sorazmernosti.