Vlada je nedavno sprejela sklep o nameri za ustanovitev Mednarodnega raziskovalnega centra za umetno inteligenco pod okriljem Unesca, ki bo vladam, organizacijam, pravnim osebam in širši javnosti svetoval o sistemskih ter strateških rešitvah pri uvajanju umetne inteligence na različnih področjih. Oddelek za inteligentne sisteme na Inštitutu Jožef Stefan (IJS) v Ljubljani se bo preoblikoval v center, ki se osredotoča na pravila za upravljanje z umetno inteligenco (AI), piše Forbes.
Pobuda za ustanovitev centra je nastala po uspehu drugega svetovnega kongresa o prosto dostopnih izobraževalnih virih, ki ga je Slovenija gostila septembra 2017, vodstvo Organizacije Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (Unesco) pa se je septembra lani pozitivno odzvalo na pobudo ministrstva za izobraževanje in pozvalo k pripravi podrobnejšega predloga za ustanovitev centra. Predlog ministrstva tako predvideva, da bi center v začetni fazi gostili na IJS.
Sekretariat Unesca je študijo in predlog za ustanovitev centra vložil kot točko dnevnega reda naslednjega zasedanja izvršilnega odbora organizacije, ki bo aprila. Članica odbora je do konca letošnjega leta tudi Slovenija.
Dokončna odločitev novembra na zasedanju v Parizu
Namen Mednarodnega raziskovalnega centra za umetno inteligenco bo, kot so zapisali na vladi, zagotavljanje odprtega in preglednega okolja, ki bo poleg raziskav in razprav na področju umetne inteligence deležnikom po vsem svetu zagotavljal tudi javno-politično podporo pri pripravi usmeritev in akcijskih načrtov na področju umetne inteligence.
Če bo glede omenjenega predloga sprejeta pozitivna odločitev, bo moralo ministrstvo za izobraževanje do novembrskega zasedanja generalne konference Unesca, na katerem bo sprejeta dokončna odločitev o ustanovitvi centra, poskrbeti za ustrezno pravno organizacijsko ureditev bodočega centra. Novi center bo ohranil obstoječe raziskovalno osebje in strukturo financiranja, ki ima letni proračun okoli 500.000 evrov iz nacionalnih sredstev in sredstev EU, piše Forbes.