Dr. Dan Podjed je antropolog, ki se ukvarja z razvojem ljudem in okolju prijaznih tehnologij. Zaposlen je kot raziskovalec na Inovacijsko-razvojnem inštitutu ljubljanske univerze in kot znanstveni sodelavec Znanstvenoraziskovalnega centra SAZU, prav tako pa že več kot desetletje poučuje kulturno in socialno antropologijo na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Na predavanju je med drugim predstavil mobilno aplikacijo za spodbujanje trajnostne mobilnosti, dotaknil pa se je tudi tega, kaj ga je pripeljalo k razvoju tovrstnih tehnologij.
Na začetku predavanja je iz torbe povlekel analogni fotoaparat, ki ga je kupil leta 1995. "Zelo rad sem ga uporabljal, tudi zato, ker je imel pet gumbov," pravi in ga primerja z najnovejšim fotoaparatom, ki mu ga je priskrbela služba – ta ima kar 16 gumbov, sam pa ga ne uporablja, saj ima telefon. Analogni fotoaparat je zanj "dragocen spomin na 20. stoletje in na takratne izdelke, ki so bili v marsičem očitno ljudem bolj prijazni kot zdajšnji", odpre predavanje Podjed s svojo zgodbo.
Zatem je podal še nekaj podobnih primerov iz njegova življenja – na primer luči na senzor, pri katerih je moral stalno vstajati, da so se prižgale, in daljinec, ki ima tako na sprednji kot zadnji strani več kot 40 gumbov. "Je to res tista prava smer, kamor vodi razvoj tehnologije," se tako vpraša in dodaja, da tudi sam ne zna več upravljati s tehnologijami v svojem domu. "So res prilagojene ljudem ali smo mi tisti, ki se prilagajamo tehnologijam," se sprašuje Podjed.
Na konferenci je predaval tudi Slovenec, zaposlen pri Googlu, ki je razvijal produkt Google Play.