Ob zadnjih medijskih poročilih, da se nemški gospodarski stroj ustavlja, Gertrud Rantzen, direktorica Slovensko-nemške gospodarske zbornice, pravi, da je nemško gospodarstvo še vedno na visokih obratih, za gradbeništvo pa se celo ocenjuje, da dosega doslej najboljše rezultate. Tudi poraba in domače povpraševanje še naprej krepita gospodarski razvoj. "Kljub temu podjetja s previdnostjo zrejo v prihodnost," nam je pojasnila.
Zaradi precej negotovih razmer v mednarodnem okolju bodo nemški makroekonomski izgledi tudi v letu 2019 zadržani, je pokazala jesenska raziskava združenja nemških gospodarskih zbornic (DIHK). "Vendar pa niti strokovnjaki niti podjetja ne pričakujejo konca razcveta," pravi Gertrud Rantzen. Ta optimistična ocena temelji na izjemno nizkih obrestnih merah, šibkem evru in močni porabi. Nemška podjetja menijo, da so dobro pripravljena tudi na morebitni brexit brez dogovora.
Zaposlenost v nemškem gospodarstvu kljub zadržanim konjunkturnim pričakovanjem že štirinajsto leto zapored narašča. Naložbeni načrti nemških podjetij ostajajo na visoki in stabilni ravni, kar je odsev ugodnih pogojev financiranja, visoke zasedenosti zmogljivosti številnih podjetij ter njihove digitalizacije.
Gradbeništvo, nepremičnine, informatika
"Za slovenske družbe to pomeni, da imajo še naprej dobre priložnosti na nemškem trgu. Poleg ugodnega razvoja izvoza lahko podjetja najdejo pomembne priložnosti pri zagotavljanju čezmejnih storitev. Poleg gradbeništva narašča zanimanje in povpraševanje po storitvah na področju vzdrževanja in upravljanja nepremičnin ter po storitvah v informacijski tehnologiji. Mladim podjetjem z dobrimi idejami ponuja nemški trg raznolike poslovne priložnosti," nam je pojasnila Gertrud Rantzen.
Postopno umirjanje
Postopno upočasnjevanje rasti gospodarske aktivnosti v Sloveniji se bo v letošnjem letu nadaljevalo. Skladno s tem na uradu UMAR letos pričakujejo nadaljevanje postopnega umirjanja rasti izvoza in s tem bruto domačega proizvoda (BDP).