Pojdite v Mauthausen, ne v Maribor

Boris Jaušovec Boris Jaušovec
29.01.2019 18:44

Ob vzpostavitvi spominske deponije na mariborskem kužnem znamenju minulo nedeljo

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Taboriščniki iz nacističnega koncentracijskega taborišča v avstrijskem Mauthausnu ob osvoboditvi 5. maja 1945
Wikipedia

Avstrijskim sosedom bi lahko kdo prijateljsko sporočil, da se za 27. januar, mednarodni dan spomina na žrtve holokavstva, nesejo sveče - med katerimi je, glej, glej, tudi esesovska - v njihov Mauthausen in ne v naš Maribor.
Dobro, tako imenovane krvave nedelje, kot ji rečejo severneje, čeprav se je v Mariboru zgodila na ponedeljek, pred sto leti se je tudi morda treba spominjati. Stražarji generala Rudolfa Maistra so v paniki, ki je izbruhnila zaradi prvega strela, za katerega ni dokazano, katera stran ga je prva sprožila, ali pa zavoljo fizičnega napada na enega od njih, začeli streljati najprej v zrak. Ker se množica več tisoč (od pet, pa po avstrijskih ocenah do deset) pretečih demonstrantov ni unesla, je okoli dvajset ogroženih stražarjev začelo streljati še direktno v veliki večini neoborožene ljudi v njej. 27. januarja 1919 so prebivalci mesta ob Dravi, ki so želeli, da bi Maribor prišel pod Nemško Avstrijo, na Glavnem trgu protestirali ob obisku zavezniške razmejitvene komisije pod vodstvom ameriškega podpolkovnika Shermana Milesa. Njegova delegacija je namreč potovala naprej na Koroško, na katero se je nanašal njen mandat. Maister ji je v Rotovžu pripravil svečano kosilo. Tisti, ki so se tu zavzemali za Nemško Avstrijo, pa so menili, da je to zadnja priložnost zaveznike opozoriti, kako po krivici da to mesto pripada novi južnoslovanski državi. Protesti so bili že od vsega začetka nasilni. Drhal je že na poti na Glavni trg pretepla več slovensko govorečih someščanov. Po krvavem obračunu je obležalo vsaj sedem mrtvih in več deset ranjenih. Koliko je bilo na koncu smrtnih žrtev, so podatki različni, saj je zaradi ran umrlo kasneje še nekaj protestnikov. Skupaj menda vsaj 13.

Boris Jaušovec
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta