Kakšna pa je bila situacija z okužbami pred natanko tednom dni? Po 9220 testih PCR so potrdili 3662 novih okužb. Pozitivnih je bilo 39,7 odstotka vseh.
V bolnišnicah se zdravi 23 bolnikov manj kot dan prej, intenzivno nego pa potrebujejo trije več. Najmlajši covidni bolnik je star deset let, najmlajši bolnik, ki potrebuje intenzivno nego, pa 31 let. V državi je po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) trenutno aktivno okuženih 42.559 ljudi, kar je 898 manj kot dan prej.
Sedemdnevno povprečje okužb znaša 2786 in se je v primerjavi s predhodnim dnem zmanjšalo za 142, 14-dnevna pojavnost na 100.000 prebivalcev pa se je zmanjšala za 43 na 2019. V sredo so opravili tudi 76.572 hitrih antigenskih testov, katerih pozitivne rezultate preverjajo še s PCR-testi.
Z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 je po podatkih vlade cepljenih 1.225.517 ljudi, to je 58 odstotkov vsega prebivalstva. Z enim odmerkom je sicer cepljenih 69 odstotkov starejših od 18 let in 79 odstotkov starejših od 50 let. Z vsemi potrebnimi odmerki pa je cepljenih 1.141.720 ljudi oz. 54 odstotkov prebivalstva. Z vsemi potrebnimi odmerki je cepljenih 64 odstotkov starejših od 18 let in 75 odstotkov starejših od 50 let. S poživitvenim odmerkom je bilo doslej po navedbah vlade proti covidu-19 cepljenih 259.483 ljudi.
Epidemiološko stanje še naprej skrajno resno
Po seji vlade je minister za zdravje Janez Poklukar povedal, da je ministrski zbor sprejel novelo zakona o zdravniški službi. Novela na Zdravniško zbornico Slovenije prenaša strokovne izpite. To pa pomeni, da zbornica od začetka spremlja zdravnike in zobozdravnike. Zakon bo še določil, da zdravnik iz tujine izpit iz slovenščine opravlja tudi pri zbornici na nivoju C1, in to s poudarkom na medicinskem besedju. Novela bo uveljavila tudi novo zdravniško licenco, s katero se bo zdravnik takoj vključil v zdravniško službo, je povedal minister. Zakon na novo ureja certificirana zdravniška izpopolnjevanja in specializacije s poudarkom na družinski medicini, urgenci in tudi paliativi. "Če ponazorimo praktično, to pomeni, da bo zdravnik specialist družinske medicine opravil dodatna usposabljanja in preizkus znanja na primer iz paliative ali geriatrije. Tako bo pridobil kompetence za delovanje na tem področju," je povedal Poklukar. Pred specializacijo se uvaja sekundarij iz družinske oziroma urgentne medicine.
O covidu-19 pa: Epidemiološko stanje ostaja skrajno resno, opozarja minister. Covidni oddelki bolnišnic se še vedno polnijo, vsak dan pa za covidom umre preveč ljudi. Poklukarja žalosti, da nekateri ne zaupajo stroki. Da ne zaupajo zdravnikom. Da ne zaupajo v to, "kar se priporoča in nas bo vrnilo v normalno življenje", torej v cepljenje.
Ukrepi? Na prvem mestu sta ministrova prošnja in poziv, naj se, kjer je le možno, delo organizira od doma, na daljavo, da bi "v teh težkih dneh okužb" doseglo 50 odstotkov in več.
"Smo že daleč preko roba zmogljivosti"
Predstojnica Infekcijske klinike UKC Ljubljana Tatjana Lejko Zupanc je v današnji izjavi za medije povedala, da je na navadnem oddelku, torej tam, kjer bolniki ne potrebujejo intenzivne nege, še nekaj prostih postelj. Opozarja pa, da je vedno več tistih, ki potrebujejo zdravniško pomoč in marsikdo kasneje tudi intenzivni oddelek, takšnih, ki niso cepljeni.
Vodja oddelka intenzivne terapije na Infekcijski kliniki Matjaž Jereb pravi, da je stanje na intenzivnih oddelkih po državi še vedno kritično. Vsak dan tja v povprečju sprejmejo med pet in sedem bolnikov, število še vedno raste. "Smo že daleč preko roba zmogljivosti ustrezne, varne, strokovno optimalne obravnave covidnih bolnikov, ki ležijo na oddelkih za intenzivno zdravljenje. Sistem se dejansko drži samo zaradi izjemnega truda zdravnikov, sester in drugega osebja."
Jereb izpostavlja, da se ljudje bojijo zapletov po cepljenju, na drugi strani pa pozabljajo, da okužba in bolezen, predvsem pa kritična bolezen, ki ob dihalni odpovedi zahteva zdravljenje na intenzivnih oddelkih, vodi v številne zaplete, v dodatno škodo. "Nam umre 24 bolnikov od 100 sprejetih. Brez naše pomoči bi umrli vsi," opozarja.
Matjaž Jereb še pove, da je nerazumljivo, da na intenzivne oddelke še vedno sprejemajo bolnike, stare 50, 60, 70 let in s sočasnimi kroničnimi boleznimi, ki niso cepljeni. "Gre za popolno ignoranco, za malomaren odnos do svojega zdravja in seveda za popolno nepoznavanje težav in problema, s katerim se soočamo."
80 odstotkov bolnikov, ki jih v tem trenutku zdravijo na intenzivnem oddelku UKC Ljubljana, je necepljenih. Ta odstotek v zadnjem tednu nekoliko narašča, enako kot tudi na navadnih oddelkih.
Čakajo na decembrsko pošiljko cepiva in odločitev stroke
Ministra Poklukarja veseli odločitev Evropske agencije za zdravila (Ema), da odobri razširitev uporabe Pfizerjevega cepiva na otroke med 5. in 11. letom. Zdaj bodo počakali na enotno usmeritev stroke, je povedal, in na to, da cepivo decembra prispe v Slovenijo.
Ko na ministrstvu za gospodarstvo predloge dokončno pripravijo, pa bo znano tudi, kako bomo sredi četrtega vala preživeli božične in novoletne praznike. Kaj bo torej z božičnimi sejmi in drugimi prireditvami. Je pa Poklukar takoj poudaril, da si kakršnegakoli porasta števila okužb ne moremo privoščiti. To pomeni, da lahko verjetno pričakujemo omejeno dogajanje s striktnim upoštevanjem vseh epidemioloških ukrepov. A kot rečeno, odločitve na to temo se še pripravljajo. Prav tako še ni dorečen morebitni prihod zdravstvenega kadra iz Italije in Hrvaške na pomoč v Slovenijo.
Ljubljanski waldorfci se lahko vrnejo v učilnice, kaj pa žalski?
Inšpektorat za šolstvo in šport je po ponovnem nadzoru upoštevanja odloka, ki je med drugim vpeljal samotestiranje otrok v šoli, ugotovil, da je waldorfska šola v Ljubljani izvršila vse ukrepe, ki so ji bili naloženi. To pa pomeni, da bo pouk lahko ponovno potekal v šoli, je na twitterju objavila vlada.
Sredi tega tedna pa so inšpektorji zaprli še waldorfsko šolo v Žalcu. Na Waldorfski šola Savinja, ki jo obiskuje 140 otrok, so za STA povedali, da jim je že uspelo zbrati večino soglasij staršev za samotestiranje otrok. Če bo ponovni inšpekcijski pregled ugotovil, da so nepravilnosti odpravljene, naj bi se otroci k pouku v šoli vrnili v ponedeljek.
Da strokovna skupina za covid-19 vladi na današnji seji ne bo predlagala večjih sprememb ukrepov, je pred sejo povedala infektologinja Mateja Logar, ki vodi to skupino. Skupina pa je vladi predlagala, naj se v vrtcih posebej pazi na t. i. mehurčke, torej da se otroci iz različnih skupin ne družijo. To z mehurčki je na tiskovni konferenci po seji vlade minister za zdravje potrdil.
Minister Janez Poklukar je že v torek ob robu vladnega obiska v Pomurju na vprašanje, ali lahko pričakujemo nove ukrepe po zgledu Avstrije, odgovoril, da smo dosegli pomemben napredek pri kontroli pogoja PCT v javnem prometu, žal pa ni uresničen ukrep dela od doma, s čimer bi zmanjšali število stikov in dosegli padec epidemije, danes pa je to omenil sploh na prvem mestu.
Opozorilo za sladkorne bolnike
Tatjana Lejko Zupanc opozarja, da so med bolniki, ki so najbolj ogroženi za težek potek bolezni, vsi, ki so starejši od 65 let in tudi kronični bolniki. Ob tem posebej izpostavlja sladkorno bolezen. Pred kratkim so se pojavili zapisi, da cepljenje za te bolnike ni priporočljivo in da naj se raje uporablja kaj drugega. "To je skrajno neodgovorno do te skupine bolnikov, ki predstavljajo zelo velik delež najtežje bolnih in tudi z najslabšim izhodom."
Težek potek bolezni imajo tudi srčni bolniki, bolniki z motnjo imunskega sistema, revmatološki bolniki, bolniki z rakom, jetrni, ledvični bolniki.