Če ste začeli delati pri 26 letih, boste za pokojnino morali delati vse do svojega 66. leta, ko boste imeli 40 let pokojninske dobe. Po sedaj veljavnem pokojninskem zakonu se sicer lahko upokojite tudi prej, pri 65 letih, vendar z nižjo pokojnino. Po novem bo upokojitev, če ne boste prej dopolnili 40 let pokojninske dobe, kolikor let dela naj bi tudi v bodoče zadostovalo, možna šele pri 67 letih. Višja zahtevana starost za upokojitev pa ne bo začela veljati čez noč, na leto naj bi se postopno vsako leto zvišala za dva meseca, kar pomeni, da bi 67 let veljalo za tiste, ki se bodo upokojevali čez dobro desetletje, natančneje po letu 2034.
Čez šest let pokojnine višje za osem odstotkov
To je le ena od predlaganih sprememb, ki jih je včeraj ministrica za delo Ksenija Klampfer predstavila novinarjem. Ob tem je poudarila, da kdor se bo želel upokojiti pri nižji starosti, bo to možno le, če bo prej dopolnil 40 let pokojninske dobe brez dokupa.
In kolikšne bodo pokojnine bodočih upokojencev? Predvideno je, da bi pokojnina za 40 let dopolnjene pokojninske dobe za moške in ženske znašala 63 odstotkov povprečja plač posameznika. Koliko bi torej po starem in koliko po novem znašala pokojnina, če se odmeri od 1000 evrov pokojninske osnove? Moški s tolikšno pokojninsko osnovo zdaj dobi okoli 572 evrov pokojnine, ker zanj velja odmerni odstotek 57 odstotkov, po novem bi dobil 630 evrov. Predvideno je, da bi se moškim odmerni odstotek postopoma zvišal na 63 odstotkov v naslednjih šestih letih, torej do leta 2025.
Upokojitev pri nižji starosti bo možna le, če boste prej dopolnili 40 let pokojninske dobe brez dokupa.
Če ste začeli delati pri 26 letih, boste za pokojnino morali delati vse do svojega 66. leta.
Dopolnjenih 67 let bo starostni pogoj za tiste, ki se bodo upokojevali po letu 2034.
Polna pokojnina ob plači le ob določenih pogojih
Zaposleni, ki bodo izpolnjevali pogoje za upokojitev, bodo lahko podaljšali delovni staž in v prvih treh letih dela za polni delovni čas po izpolnitvi pogojev za starostno upokojitev prejeli še 50 odstotkov starostne pokojnine. Zdaj prejemajo zgolj 20 odstotkov pokojnine. Poleg tega bi se vsako leto odmerni odstotek pokojnine zvišal za dva odstotka namesto 1,25. Torej bi si s tremi leti dela po izpolnitvi pogojev za upokojitev lahko pokojnino zvišali za šest odstotkov. V četrtem letu in naprej bi upokojenec prejemal 100-odstotno pokojnino. A le, če bo najprej prekinil delovno razmerje in se upokojil ter ponovno zaposlil.
Kaj pomeni dvig odmernega odstotka za višino pokojnin
Povprečna starostna pokojnina za 40 let dela pri nas trenutno znaša okoli 800 evrov, kar pomeni, da bi bila po novem višja za okoli 64 evrov. Dvig odmernega odstotka pa bi pomenil tudi v povprečju med pet in 15 odstotki višje vdovske, invalidske in družinske pokojnine ter nadomestila iz invalidskega zavarovanja. Poleg tega bi se uvedel dodatek za skrb otrok v višini 1,25 odstotka za vsakega otroka, ki pa ga bo deležen le eden od staršev (tisti, ki je izkoristil starševski dopust), vendar največ za tri otroke. Pokojnina bi denimo staršu (večinoma ženskam), ki je skrbel za tri otroke, prinesla dodatnih 3,75 odstotka višjo pokojnino.
Pokojnina ob delu
Kdor prejema plačo 1086 evrov neto, bo za delo v prvih treh letih po izpolnitvi pogojev za upokojitev ob plači 1086 evrov prejemal še polovico svoje bodoče pokojnine ali 342 evrov, skupaj torej 1428 evrov. Če pa se bo v četrtem letu po izpolnitvi pogojev za upokojitev najprej upokojil in ponovno zaposlil, bo poleg plače 1086 evrov prejemal še celotno pokojnino 684 evrov, kar nanese na mesec 1770 evrov. Pogoj je, da bo starejši od 63 let, polno pokojnino ob plači pa bo prejemal, dokler bo delal. Z vsakim dodatnim letom dela si bo pokojnino lahko zvišal še za 1,2 odstotka na leto.