Kot je na današnji novinarski konferenci ob uvodu v poletje na Bledu povedal direktor Turizma Bled Tomaž Rogelj, se v turizmu tudi letos nadaljujejo pozitivni trendi. Po dveh zaporednih letih, ko je Bled presegel milijon nočitev, so v prvih treh mesecih letos ustvarili skoraj 100.000 nočitev. To je približno 8000 nočitev manj kot v enakem obdobju lani, kar pa gre tudi na račun zaradi prenove zaprtega Hotela Jelovica oziroma Bled Rose Hotela.
Rogelj je povedal, da so s številom doseženih nočitev zadovoljni. "Ta prostor že dosega limite, koliko gostov lahko sprejeme. Zato bomo osredotočeni predvsem v to, da usmerjamo turistične tokove in da Bled ohranjamo zelen," je izpostavil in dodal, da gre pri tem za mozaik malih korakov, kot so urejanje parkov, razsvetljave in pitnikov ter približevanje konceptu Zero waste.
"Turisti in domačini se kar lepo odzivajo na naše novosti," je povedal direktor Infrastrukture Bled Janez Resman in pojasnil, da pogosto slišijo pohvale na račun pitnikov, ki jih bo okoli jezera in tudi po ostalih lokacijah vse več, saj si želijo, da bi na Bledu vsak pil brezplačno kakovostno vodo in ne bi več kupoval vode v plastenkah. Nov korak k ohranjanju okolja, zlasti jezera, bo letos tudi brezplačna krema za sončenje iz rastlinskih komponent, ki jo bodo ponudili v Grajskem kopališču.
Čez leta bi bil lahko vstop na Bled povsem drugačen kot danes
V duhu trajnostnega razvoja, vključevanja domačinov in obrtnikov v turizem ter boljšega sobivanja prebivalcev in turistov, bodo letos nadaljevali s projektoma Blejski lokalni izbor in Vprašaj me, sem domačin. Informatorji turiste pogosto opozarjajo predvsem na prepoved poležavanja in posedanja po travi v parkih. "Goste želimo preusmeriti v urejena kopališče, parke pa urediti v prave cvetoče, zelene parke," je izpostavil Resman.
Zato so zaposlili tudi strokovnjaka Jana Bizjaka. "Lotili smo se ohranjanja zelenja, dreves in parkov, ki so zaradi množičnega dotoka ljudi na večjem udaru in bolj prizadeti," je povedal Bizjak in pojasnil, da se v zadnjih desetletjih ni naredilo dovolj na obnavljanju parkov. Sedaj se trudijo z ohranitvijo naravnih znamenitosti, kot so stoletna drevesa, hkrati pa drevesa, ki so na koncu svoje življenjske poti, nadomeščajo z novimi in zapolnjujejo nastale vrzeli.