(POLITIKI IN TUJI JEZIKI) Bi morali politiki dobro znati vsaj angleško?

Helena Ponudič Helena Ponudič
22.06.2020 06:00

Jezik ustvarja diskurz, diskurz ustvarja moč: vedno znova obujena razprava o tem, kako odlični in suvereni bi morali biti politični funkcionarji v znanju drugih jezikov

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Zdravko Počivalšek je z nedavnim govorom v angleščini v javnosti ponovno odprl razpravo o nujnosti znanja angleškega jezika.
Robert Balen

"We don't need money, we need time," so besede, ki jih je leta 2013 na televiziji CNN izrekla takratna premierka Alenka Bratušek. To je trenutek, ki se ga mnogi spominjajo še danes. Četudi je nekaj let kasneje Bratuškova zatrdila, da je to "stavek, ki nas je takrat rešil zloglasne trojke in so ga razumeli vsi, čeprav ni bil izrečen v perfektni angleščini", je slovenska javnost slednji političarki še nemalokrat očitala neznanje angleškega jezika in nestrokovnost. Podobnemu smo priča te dni, ko je aktualni gospodarski minister Zdravko Počivalšek z govorom v angleščini nastopil na podelitvi Michelinovih zvezdic in si tako nakopal obilico kritik o neznanju tujega jezika. Medtem ko spletni komentatorji ministru svetujejo "unovčitev turističnega vavčerja za tečaj angleščine", se mi sprašujemo o širši vlogi znanja angleškega jezika, zlasti takrat, ko govorci zasedajo najvišja funkcionarska, politična mesta v državi. Kako pomembno je za slovenskega politika odlično znanje angleškega jezika in kakšna umetnost retorike se skriva v zakulisju političnih odrov? Bi morali tudi politiki obiskovati jezikovne tečaje, ne da bi ob tem čutili družbeno stigmo in sram?

"Angleščina je premalo"

Gregor Virant: "Odlično znanje angleščine bi moralo biti leta 2020 v Sloveniji pogoj za funkcijo ministra."
Boštjan Udovič: "Na Slovenskem se preveč ukvarjamo z jezikovnim znanjem naših politikov in premalo z njihovo vsebino."
Fdv

Pridobivanje dodatnega znanja ni sramotno

Kot pove Nataša Hauptman, vodja jezikovnih programov na Dobi, slovenski politiki po (ne)znanju angleščine ne izstopajo od preostalih sektorjev v domačem prostoru. "Naši politiki večinoma niso 'poklicni' politiki in prihajajo iz najrazličnejših sektorjev in poklicev. Izzivi, ki se jim pojavljajo pri obvladovanju angleščine, prihajajo zato iz njihovega predhodnega izobraževanja in poklicne poti pred politično kariero," pojasni strokovnjakinja s področja tujih jezikov in doda, da je Slovenija s hitrim tempom vedno bolj vpeta v mednarodno skupnost ter se zato pri nekaterih politikih bolj opazi, da jezika (še) ne obvladajo dovolj dobro na strokovnem in pogovornem nivoju.

Miro Cerar je eden tistih, ki z angleščino niso imeli težav.
Robi Poredos/sta

Alenka Bratušek: "Dogovorim se lahko vse"

Robert Balen
Od občinstva je odvisno, kateri jezik in nagovor uporabiti.
Andrej Petelinsek

V zadnjem času Evropski parlament ne tolmači slovenščine

Franc Bogovič: "Več tujih jezikov znaš, več veljaš."
Robert Balen
Irena Joveva
Robert Balen
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta