Položaj Slovenije v EU: Nevplivna, odsotna in neaktivna

Uroš Esih Uroš Esih
05.11.2018 19:47

V obdobju, ko se pripravlja na vnovično predsedovanje Svetu EU v drugi polovici leta 2021, se Slovenija utrjuje kot nevplivna in neaktivna članica osemindvajseterice, ki je vsebinsko osredotočena zgolj na eno temo - arbitražo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Bo predsednik vlade Marjan Šarec prepričal svoje ministre, naj pogosteje odidejo v Bruselj in zagovarjajo slovenske interese?
Andrej Petelinšek

Odmevnejše študije, ki so v zadnjem času preučevale aktivnost in vpliv držav članic EU, so bile vse po vrsti negativne za Slovenijo. Še en hladen tuš za ne več tako mlado slovensko državo je prišel prejšnji teden, ko je bila objavljena zelo obsežna in temeljito pripravljena raziskava na več kot tisoč straneh o vplivu, ki ga imajo posamezne države članice v Evropski uniji. Raziskava ECFR je referenčna, saj temelji na mnenju 877 strokovnjakov iz vseh držav članic, ki delajo na področjih evropske politike v vladah, inštitutih in medijih. Raziskava torej razkriva, kako vprašani eksperti na področju evropske politike vidijo vlogo svoje države in drugih držav članic v EU.

V družbi Bolgarije in Hrvaške

Raziskava, ki jo je pripravil londonski miselni trust Evropski svet za zunanje odnose (ECFR), je pokazala, da Slovenija sodi v krog najmanj vplivnih držav EU. Slovenija je v kategoriji splošnega vpliva države na politiko evropske zveze med osemindvajsetimi državami članicami pristala čisto na repu, na 25. mestu, ki si ga deli še z Latvijo, Malto in južno sosedo Hrvaško. Prav tako na 25. mesto je bila Slovenija postavljena v kategoriji najvplivnejših držav EU. Manj vplivne od Slovenije so samo Bolgarija, Hrvaška in Malta. Na drugi strani so se med najbolj vplivne države članice uvrstile Nemčija, Francija, Velika Britanija in Nizozemska. V skupnem seštevku različnih kategorij vpliva in sodelovanja je Slovenija sicer zasedla 26. mesto za Malto in pred Hrvaško. Prva tri mesta so zasedle Nemčija, Francija in Italija.

Neprisotni, na nekaterih področjih celo zabušantski

Slovenska pasivnost in nevplivnost v EU je težava, s katero se je Slovenija začela ubadati po svojem predsedovanju Svetu EU v prvi polovici leta 2008. Kar je pravzaprav presenetljivo hitro za tem, ko je leta 2004 postala članica EU. Že pred leti je na slovensko pasivnost v EU opozorila študija že omenjenega ECFR.

Igor Napast
Robert Balen
Igor Napast
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta