Pri izplačilu letošnjih dividend slovenskih (borznih) podjetij bi lahko podjetja razdelili v tri skupine. Tista iz "industrijske" branže, kot so Cinkarna Celje, Telekom Slovenije, Petrol, verjetno še Luka Koper (ta sklica skupščine delničarjev sicer še ni objavila), bodo izplačala dividende, podobne tistim v preteklih letih in v skladu s pričakovanji. Farmacevtski družbi Krka in Salus bosta letos izplačali celo občutno višje dividende kot v preteklih letih. V tretji skupini pa so banke in zavarovalnice (tudi borzne NLB, Zavarovalnica Triglav, Sava Re), ki glede na dopis regulatorjev letos vsaj do oktobra naj ne bi izplačevale dividend, pri čemer je denimo Gorenjska banka svojemu lastniku (AIK banki Miodraga Kostića) še pred izdajo dopisa že marca uspela izplačati 41 milijonov evrov dividend.
Zavarovalnice bi zlahka plačale dividende
Rajko Stanković, predsednik društva Mali delničarji Slovenije (MDS), pojasni, da je stališče njihovega društva, da naj se povsod, kjer je ustrezen dobiček in je to mogoče, dividende za lansko poslovno leto letos tudi izplačajo. "Morebitne omejitve pri izplačilu dividend pa naj veljajo v naslednjem letu, ko se bo odločalo o delitvi dividend za letošnje poslovno leto. Prav tako ni logično, da bi omejitve pri izplačilu dividend veljale za podjetja, ki so bila v času koronavirusa deležna državne pomoči, saj velikokrat največ dividend prejme ravno država, pa še davek, ki ga država dobi, je od letos višji (namesto 25-odstotni je 27,5-odstotni). Prav tako sta bančni in zavarovalniški regulator z uredbo zgolj sledila priporočilom evropskih regulatorjev, da se vsaj do oktobra letos ne izplačuje dividend, čeprav vsaj zavarovalnice gotovo nimajo težav s solventnostjo, pa tudi tekoče poslovanje pri njih ni toliko slabše. Prav iz tega razloga smo v MDS že za skupščino Zavarovalnice Triglav predlagali, da se ob preteku uredbe regulatorja in ob takrat ustrezni kapitalski ustreznosti letošnje dividende delničarjem izplačajo novembra, a predlog ni dobil podpore ne regulatorja in ne državnih lastnikov," razloži sogovornik. Vseeno pričakuje, da bosta obe naši največji zavarovalnici ob sicer nepotrebnih dodatnih stroških imeli do konca leta še po eno skupščino, na kateri bodo le odobrili izplačilo letošnjih dividend. Izplačilo vmesnih dividend pa ni mogoče, saj bi jih bilo treba napovedati pred sprejemom lanskih letnih poročil, za kar pa je zdaj že prepozno.
Koronakriza tudi priložnost
Med borznimi poznavalci je slišati, da bodo tudi banke in zavarovalnice še do konca letošnjega leta izplačale dividende, a pod pogojem, da ne bo drugega vala epidemije koronavirusa. Visoke dividende farmacevtov Krke in Salusa borznikov ne presenečajo, čeprav se je ravno pri Krki poznalo, da je dokupovanje lastnih delnic občutno dvignilo njen tečaj, kar je za male delničarje davčno tudi precej ugodnejše kot pa samo izplačilo (višjih) dividend. Pri določenih podjetjih, recimo celjski Cinkarni, pa so lahko razmere koronavirusa celo priložnost, saj bo s strani kitajskih konkurentov manj uvoza določenih surovin, recimo za Cinkarno paradnega titanovega dioksida, in bodo s tem boljše njihove prodajne možnosti v Evropi.
Finančna panoga med bolj negotovimi
Blaž Angel, pri BKS Bank vodja analiz, pojasni: "Dividende pomenijo realno izplačilo denarja iz družbe in s tem lahko ogrozijo njeno tekočo likvidnost ter po nepotrebnem pustijo negativne posledice na poslovanju. Na drugi strani pa so zaželen dodatni dohodek investitorjev. Izplačilo je posledica tehtanja teh dveh okoliščin. Finančna panoga je v trenutni krizi med bolj negotovimi, saj je njeno poslovanje posledica poslovanja širšega gospodarstva. Podatke o tem poslovanju bodo uprave finančnih družb dobile šele tekom leta in temu primerno je zadržanje dividend. Nasprotno pa uprave družb iz realnega gospodarstva lahko že danes dokaj dobro ocenijo bodoči razvoj dogodkov.
Če že danes vemo, da bo letošnje poslovanje slabo, potem kljub dobremu poslovanju v letu 2019 zelo verjetno dividend za lani ne bo. Ker je morebitno neizplačilo dividend izredni dogodek, za investitorje ni signal problemov v konkretnem podjetju. Negativni vpliv na tečaje pa bi nastal v primeru, ko bi konkurenčna podjetja po Evropi začela izplačevati dividende, podjetja iz Ljubljanske borze pa ne."