V zgolj dvotedenskem razmiku se je zgodilo. Potem ko je konec oktobra vajeti v vojaških vrstah prevzela Alenka Ermenc, se je v tem tednu na vrh policije zavihtela Tatjana Bobnar. Ženske so tako prevzele vodenje večine slovenskega varnostnega sistema. Ta odločitev vlade pa je sprožila ne tako manjšinski odziv, ki je dal vedeti, da slovenski moški šovinizem še zmeraj živi, vsaj če bi ocenjevali po odzivih na socialnih omrežjih. Da je v tem svetu za diskreditacijo dovolj le spol, to, kako sposoben si, pa je seveda drugotnega ali nikakršnega pomena. "Moč je v naši enakopravnosti. In naši različnosti. Ni nemogoče stvari za ženske. Doseganje želenega cilja pa je odvisno le od sposobnosti, vztrajnosti in odločnosti. Ne glede na spol," vse to komentira Tatjana Bobnar, Ljubljančanka, ki bo prihodnje leto dopolnila 50 let, v policiji pa je že četrt stoletja. Postala je deseta v funkciji generalnega direktorja policije, potem ko je notranji minister Boštjan Poklukar po nastopu položaja zaradi "nekompatibilnosti" odslovil Simona Veličkega, ki je sicer bil generalni direktor policije zgolj pol leta.
Doseganje želenega cilja je odvisno le od sposobnosti, vztrajnosti in odločnosti. Ne glede na spol
Na vrh stavkajoče policije
Tatjana Bobnar je vodenje policije prevzela v času, ko policisti stavkajo. A nova šefica policistov prizadevanja obeh sindikatov za izboljšanje vrednotenja dela policistk in policistov podpira. "Ne pozabimo, da Slovenija še vedno velja za eno najvarnejših držav na svetu. Pri nas ni divjega zahoda, čeprav bi nekateri radi ustvarjali tak vtis," pravi. "Vsak dan spremljamo zgodbe s terena in smo priča velikim obremenitvam policistk in policistov, da se varnost v Sloveniji ne bi poslabšala. Vse to počnemo kljub večletni kadrovski podhranjenosti, kljub vse več nalogam, ki jih imamo. Zato brez pomislekov zagovarjam trditev, da je poklic policista specifičen tako z vidika raznolikega znanja, ki ga od policistov pričakujemo za strokovno opravljanje nalog, kot tudi z vidika velike fizične in psihične izpostavljenosti, neredko celo življenjske ogroženosti. Edinstven pa je tudi po pripadnosti, ki jo policisti čutimo do svojega poslanstva in do ljudi, ki jim služimo."
Trdo delo, red in disciplina
Februarja 2009 je bila imenovana za namestnico generalnega direktorja policije. Izbral jo je takratni generalni direktor policije Janko Goršek. "Njeno imenovanje na vrh policije je popolnoma upravičeno," tudi danes pravi Goršek in doda, da je Bobnarjeva takrat, ko je bila njegova namestnica, "podpirala tri vogale v hiši". Da je vrhunska pravnica, odločna pri svojem delu in zna sprejemati odločitve, trdi Goršek. "Nimam nobenih zadržkov ali dileme, da je prišel trenutek za žensko na vrhu policije, saj pod Tatjano ni nobene skrbi, da policija ne bo delala tako, kot mora. V vseh teh letih dela pa si je ustvarila avtoriteto, ki jo potrebuje."
Odločnost se v povezavi z Bobnarjevo pogosto omenja. Temu prikimava tudi Goršek: "Mislim, da bo večkrat udarila po mizi, ko bo treba. Večkrat, kot smo moški pred njo, ki včasih nismo, tudi ko bi morali. In prepričan sem, da so jo naše napake česa naučile."
Nepopustljivost pred pritiski
Predsednik vlade Marjan Šarec je ob imenovanju Bobnarjeve za generalno direktorico policije poudaril, da "ni bila imenovana, ker je ženska, ampak ker je sposobna, ker ima vse kvalitete, ki se od nje pričakujejo". In dodal, da voditi organizacijo terja potrpljenje, vzdržljivost in tudi prenašanje mnogih pritiskov, ki se lahko stopnjujejo iz dneva v dan. "Nova direktorica je takšna, ne pusti se pritiskom, ve, zakaj je na tem mestu in zakaj smo vsi na svojih funkcijah - da služimo svoji domovini, da državljankam in državljanom zagotavljamo varnost, da so lahko na nas ponosni," je dodal.
Tudi politični oponenti sedanje vlade Bobnarjevi ne odrekajo sposobnosti, problematizirajo pa njeno izbiro. Nekdanji notranji minister iz vrst SDS Vinko Gorenak je tako na svojem blogu napisal, da se je v času svojega ministrovanja tudi sam pogovarjal z Bobnarjevo o možnosti njenega vodenja policije, a se za to ni odločila. Da torej ne dvomi o njenih sposobnosti. Prepričan pa je, da je politika odstavila Veličkega zgolj zato, da bi na vrh policije postavila točno določeno osebo, torej Tatjano Bobnar, na kar naj bi kazalo tudi dejstvo, da je bila po njegovem mnenju edina resna kandidatka na razpisu, četudi sta nanj prispeli dve pravočasni prijavi. In da Bobnarjeva ni bila Poklukarjeva izbira, temveč Šarčeva. "A ta očitek gre aktualni politiki in ne Bobnarjevi," pravi Gorenak. In doda, da ima Bobnarjeva resno in dobro priložnost, da s svojega imena odstrani vsako senco dvoma nad njenim imenovanjem na ta položaj. To pa je seveda popolnoma avtonomno in od aktualne politike neodvisno vodenje policije. Da o tem ni nobenega dvoma, na to odgovarja Tatjana Bobnar.