Posebna hrvaška morska provokacija

Uroš Esih Uroš Esih
27.03.2019 13:22

Štiri dni po vplutju hrvaškega policijskega čolna 2,5 kilometra globoko v slovensko morje je zunanji minister Miro Cerar novega v vrsti številnih hrvaških incidentov označil za nepotrebno zaostrovanje odnosov med državama.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je simbolična
Andrej Petelinšek

Večji hrvaški policijski čoln je v nedeljo vplul 2,5 kilometra globoko v slovensko morje in celo 1,3 kilometra čez sredinsko črto v Piranskem zalivu. Po poročanju časnika Delo so se hrvaški policisti pred slovenskimi izgovorili, da se jim je pokvarila navigacija. Policijski čoln je bil od Pirana oddaljen le 0,6 navtične milje. Zunanji minister Miro Cerar je štiri dni pod dogodku na danes dopoldne sklicani novinarski konferenci ocenil, da je bilo nedeljsko vplutje hrvaškega policijskega čolna v slovensko morje posebna provokacija. Sklicevanje na pokvarjeno navigacijo v tem primeru je po njegovo le prozoren izgovor in je kot takšno povsem nesprejemljivo. Če bi ta izgovor sprejeli, bi bila po Cerarjevih besedah to "žalitev inteligence in sposobnosti hrvaških policijskih oblasti, ki dobro vedo, kaj delajo".
Incidenti v Piranskem zalivu se vrstijo skoraj vsak dan, zelo pogosta so tudi srečanja čolnov slovenske in hrvaške policije. Slovenska policija vsako vplutje hrvaških ribičev v slovensko morje obravnava kot kršitev nedovoljenega prestopa meje, medtem ko vplutja hrvaških varnostnih organov obravnava kot mejni incident v skladu z določili zakona o nadzoru državne meje. Od razglasitve arbitražne razsodbe konec junija 2017 se je do sedaj zvrstilo več kot 1600 incidentov, torej nekje štirje na dan. Cerar je napovedal, da bo Slovenija na najnovejšo hrvaško provokacijo odgovorila z diplomatsko noto, verjame pa, da bo tudi slovensko notranje ministrstvo v zvezi s tem in podobnimi primeri storilo vse, kar je v njegovi pristojnosti.
"Gre za nepotrebno zaostrovanje odnosov med državama, nespoštovanje mednarodnega prava in prava EU, za kršitev schengenske meje, in to s strani države, ki bi rada postala članica schengenskega območja," je dejal Cerar. "Takšno ravnanje je neevropsko in je slab zgled tudi za sosednjo regijo Zahodnega Balkana," je dejal Cerar. Dodal je, da EU stalno ponavlja, da od držav, ki kandidirajo za vstop v EU, pričakuje spoštovanje mednarodnega prava, potem pa je Hrvaška najslabši možen zgled, ker tega ne spoštuje.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta