V parlamentu bo danes skoraj 15 ur v ospredju šolska ministrica dr. Maja Makovec Brenčič, ker še ni uredila področja financiranja javno veljavnih učnih programov zasebnih osnovnih šol
Pol ure manj kot ob interpelaciji zdravstvene ministrice Milojke Kolar Celarc so si poslanci rezervirali za novo interpelacijo. Danes bodo ves dan razpravljali o delu in odgovornosti ministrice za izobraževanje, znanost in šport Maje Makovec Brenčič, pa čeprav je tudi tokrat jasno, da bo ministrica interpelacijo prestala. Interpelirala jo je največja opozicijska stranka, ker vlada po več kot letu dni še ni uredila področja financiranja javno veljavnih učnih programov zasebnih osnovnih šol, kot je odločilo ustavno sodišče.
Ministrica novelo poslala v usklajevanje
"Javno šolstvo je seveda ključni steber razvoja te družbe. Je pa prav, da šolski prostor bogatimo z drugimi zasebnimi oblikami, ki prinašajo nove kakovosti, nove metodološke in pedagoške pristope. Prav je, da jih pripuščamo, moramo pa gledati na potrebe, na to, kaj je že v javni mreži. Sem torej za sobivanje in ustrezno urejeno financiranje glede na ustavno odločbo. Spoštovanje odločbe ustavnega sodišča smo dolžni zagotoviti," je že v začetku septembra v Večerovem sobotnem intervjuju dejala Maja Makovec Brenčič, in poudarila, da bo spoštovala mnenje ustavnega sodišča.
Dodala je tudi, da bo novela zakona pripravljena še to jesen.
Ustavno sodišče tesno pritrdilo pobudnikom
Spomnimo, o tem, kako naj bo financirano javno in kako zasebno izobraževanje pri nas, je nekonsistentno tudi ustavno sodišče. To je namreč leta 2001 jasno povedalo, da ni v nasprotju z ustavo, če država financira le javne šole. A pobudniki ustavne presoje, starši otrok, ki so obiskovali zasebno katoliško šolo, med njimi je bil tudi nekdanji poslanec NSi
Anton Kokalj
, so še enkrat trdili, da za izobraževanje svojih otrok na zasebni šoli plačujejo neupravičeno. Tokrat, leta 2015, jim je ustavno sodišče v drugi sestavi pritrdilo. A s tesnim rezultatom glasovanja (5:4). Javno veljavni programi zasebnih osnovnih šol brez koncesije morajo biti financirani enako kot programi javnih šol, so dejali. Ustavna sodnica Dunja Jadek Pensa je zaradi drugačne odločitve kot prvič v ločenem mnenju zapisala, da je za kredibilnost in avtoriteto ustavnega sodišča zelo pomembno, da spoštuje svoje predhodne odločitve.
Ste že naročnik? Prijavite se
tukaj.