Posledice koronavirusa na gospodarstvo: Analitiki še ne vidijo dna

Srečko Klapš Srečko Klapš
13.03.2020 20:24

Zaprli Postojnsko jamo in več hotelov ter zmogljivosti ponudili NIJZ. V Magni krizni menedžment, v BSH Nazarje do 300 delavcev dela od doma.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Postojnska jama z novimi vlaki bo predvidoma do 8. aprila zaprta. Kaj takega se je zgodilo le v času vojn in v treh dnevih žleda.
Igor Napast

Črne napovedi o zaprtju turističnih zmogljivosti so se včeraj uresničile, zapirajo se hoteli in celo Postojnska jama. Zaprtje velja za vse vrste ogledov Postojnske jame, Predjamskega gradu, Vivarija, razstave EXPO jama kras in Tajnih prostorov Hotela Jama. Ukrep bo veljal predvidoma do 8. aprila, do preklica pa zapirajo tudi hotel Vila Planinka na Jezerskem in hotel v Cerknem: "Postojnska jama je bila doslej zaprta le v času vojn, nazadnje pa tri dni v času žleda. Letos se nam je napovedovala rekordna sezona, zdaj pa le še ugibamo, kako slaba bo, glede na to, da se sploh ne ve, do kdaj zna kriza trajati," je za STA včeraj dejal predsednik upravnega odbora Marjan Batagelj.

Tudi v Magni in BSH Nazarje od včeraj nekateri delajo na domu

V lakirnici Magne Steyr v občini Hoče - Slivnica so že pred dvema tednoma uvedli ukrepe, ki so jih te dni še zaostrili, saj so vzpostavili krizni menedžment s posebnimi protokoli in se med prvimi vključili v sistem obveščanja slovenskim institucijam o zdravstvenem stanju v tovarni. Včeraj pa so poslali prvo skupino zaposlenih na delo na domu. Tem se bodo pridružili še preostali, ki niso nujno potrebni za proizvodnjo. Ta sicer poteka v nespremenjenem obsegu, bodo pa spoštovali morebitne dodatne omejitve, če bi jih Slovenija predpisala, so nam včeraj povedali v Magni.

Igor Štemberger
Robert Balen

Ekonomisti vidijo del rešitve v fiskalni politiki

Po mnenju glavnega ekonomista GZS Bojana Ivanca je ključno vprašanje pri vplivu novega koronavirusa na gospodarstvo povezano z dolžino trajanja omejevalnih ukrepov, ki povzročajo nepredvidljive šoke v gospodarstvu: "Odpovedi množičnih dogodkov, konferenc, zaprtje mej, omejitve v mednarodnem transportu, prekinitve delovnih procesov ter drugi spremljajoči ukrepi bodo izrazito negativno vplivali na gospodarsko rast v drugem četrtletju," ugotavlja Ivanc in dodaja, da so bili verjetno padci borznih indeksov na finančnih trgih pretirani, ob čemer ne izključuje, da najnižja točka še ni dosežena. Ob nizkih obrestnih merah vidi rešitev v fiskalni politiki. Obstaja namreč realna možnost, da se države evrskega območja na ravni EU dogovorijo o začasnem odstopu od fiskalnega pravila: "Ocenjujemo, da je povečano trošenje držav EU, tudi za ceno dviga javnofinančnega primanjkljaja, nižja cena kot izbruh ekonomskega nacionalizma, ki bi nadpovprečno prizadel Slovenijo," še meni Ivanc.
Boštjan Vasle, guverner Banke Slovenije, ocenjuje, da bo stopnjevanje negotovosti glede koronavirusa imelo največji vpliv v predelovalnih dejavnostih in storitvah, predvsem transportu in turizmu. Psihološki dejavnik negotovosti se odraža v padcu splošnega zaupanja v gospodarstvu in kratkoročno spreminja potrošniške navade gospodinjstev, kar že vpliva na nižje napovedi gospodarskih gibanj: "Za ohranjanje ugodnih finančnih razmer v času povečane negotovosti smo člani Sveta ECB sprejeli dodatne začasne ukrepe. Ob čemer poudarjamo, da je zaradi narave krize ključen predvsem odziv fiskalne politike," še meni guverner Vasle.
Slovenski podjetniški sklad (SPS) pa je včeraj pripravil ukrepe, ki bodo doprinesli k omilitvi posledic širjenja koronavirusa. Predvideni paket ukrepov je trenutno načrtovan v skupni višini 115 milijonov evrov različnih finančnih spodbud pod ugodnimi pogoji. Nekateri so vezani na prilagoditve že uveljavljenih finančnih spodbud in instrumentov, prav tako pa bodo uvedeni novi likvidnostni krediti.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta