Po intenzivnih pogajanjih je vodstvo Pošte Slovenije včeraj z obema sindikatoma le skušalo skleniti dogovor o njihovih zahtevah glede preobremenjenosti poštarjev. A kot je povedala Karmen Lebe Grajf, vodja pogajalske skupine, jim osnutka predlaganega dogovora ni uspelo podpisati. Pogajalska skupina Sindikata poštnih delavcev jih je namreč obvestila, da se ne strinja s ponujenim dogovorom in ocenjuje, da so razhajanja v stališčih tolikšna, da jih ne bo mogoče uskladiti. Tako Pošta Slovenije nadaljuje pogajanja z drugim reprezentativnim sindikatom - Sindikatom delavcev prometa in zvez pri ZSSS.
Ukrepov za boljše pogoje dela ni mogoče izvesti takoj
Pri Pošti Slovenije obžalujejo, da včeraj ni prišlo do podpisa dogovora za izboljšanje materialnih pravic in pogojev dela zaposlenih, za katere si je prizadevala. "Ocenjujemo, da je bil predlagan dogovor ustrezen kompromis med pričakovanji obeh sindikatov in zmožnostmi delodajalca, še posebej glede na že doslej sprejete ukrepe za izboljšanje delovnih razmer in pogojev dela, predvsem na področju dostave in dela na poštah." Kot so še zapisali v pisni izjavi, se pri Pošti Slovenije zavedajo, da je treba pogoje dela še naprej izboljševati, vendar vseh ukrepov ni mogoče izvesti takoj. Predlagani dogovor sicer zajema dvig povračila stroškov prevoza na delo, regresa, delovne uspešnosti iz naslova napredovanja na delovnem mestu, nagrade za mentorje in inštruktorje, izplačil dodatka za nadomeščanje odsotnosti na drugih poštah in uskladitve osnovnih plač glede na rast cen življenjskih potrebščin v letih 2018 in 2019.
Socialni dialog le še do torka ...
Predstavnica Sindikata delavcev prometa in zvez pri ZSSS, sicer večjega od obeh reprezentativnih sindikatov, Saška Kiara Kumer, je povedala, da sta se sindikata lani pogajala za izboljšanje razmer za zaposlene, varnosti in zdravja pri delu. "Rezultat pogajanj je bil današnji osnutek dogovora, vendar v tem trenutku še nismo prišli do točke, kjer bi lahko bile vse strani zadovoljne in bi dogovor podpisali." Sindikata, kot je dejala Kumrova, bosta še naprej vztrajala pri zavezah o varnosti in zdravju pri delu, da ne bi več prihajalo do preobremenjenosti in viškov ur.
Od 600 le štirje proti stavki
V Sindikatu poštnih delavcev so že začeli priprave za napoved stavke. Saša Gržinič, predsednik sindikata, je včeraj povedal, da so zadnji predlog Pošte Slovenije obravnavali že v četrtek - in mu soglasno nasprotovali.
"Nesprejemljivo je, da od nas zahtevajo, da se za dve leti zavežemo, da ne bomo odpirali novih zahtev, ki bi pomenili višanje stroškov dela in vplivali na poslovni izid. za kar bi nam v dveh letih namenili 4,7 milijona evrov, kar bi se poznalo pri dvigu regresa in dodatkov," je dejal Gržinič in dodal, da glede predlogov za ureditev pogojev dela in razbremenitev zaposlenih v dogovoru ni zavez.
Tako so pogajanja zanje končana, nameravajo sicer počakati še na odločitev drugega sindikata. Do stavke pa bi lahko prišlo že v drugi polovici februarja. To, kot je dejal Gržinič, od njih zahtevajo tudi člani, saj se jih je na anketo o stavki od 850 članov odzvalo že 600, od tega so bili proti stavki le štirje.
Odsotnosti nadomeščajo tudi s študenti in tujimi delavci
Pri Pošti Slovenije odgovarjajo, da so za izboljšanje pogojev dela sprejeli več ukrepov, ki jih ocenjujejo na 6,8 milijona evrov. "Ukinili smo večji del sobotne dostave pošiljk, zmanjšali obseg prodaje blaga na terenu, na več kot 85 poštah smo ukinili sobotni delovni čas in ga nadomestili s prilagoditvijo delovnega časa med tednom." Poleg tega so vključili dodatne pošte v strojno zlaganje reklam, povečali in modernizirali vozni park, investirali v opremo za izboljšanje pogojev dela poštarjev, kupili štirikolesnike za dostavo pošiljk in zmanjšali dostave s kolesom ali peš.
Pri Pošti Slovenije so imeli lani 5702 zaposlena, od tega 2570 v dostavi, kjer je izpostavljenost vremenskim razmeram med delom največja. Letno tako v povprečju beležijo 470 bolniških odsotnosti dnevno.
1082,45 evra je znašala povprečna neto plača pri Pošti Slovenije v letu 2018.
470 odsotnosti dnevno je v povprečju letno, od tega 350 zaradi bolniškega dopusta.
98 delavcev dodatno so zaposlili lani.
290 so jih zaposlovali prek študentskih servisov.
8,8 milijona evrov so lani namenili za izboljšanje pogojev dela pri Pošti Slovenije.