SDS je stranka, ki je najbolje organizirana, ima jasno kontinuiteto in povsem drugačen princip delovanja kot vse druge stranke v slovenskem političnem prostoru, po predvidljivem kongresu SDS ugotavlja politični analitik Samo Uhan. "SDS je zanesljivo močna, kar zadeva konstantne in stabilne podpore volilnega telesa, hkrati pa je to tudi njena največja slabost in njen limit, ker ima, kot kažejo raziskave, najmanjši potencial za širjenje podpore." Pri vladanju vselej potrebuje asistente, dodaja sogovornik in opozarja, da te stranke SDS vedno znova uporabi, zlorabi: "Vidimo SMC, za katerega si težko predstavljamo, da bo še igral pomembno vlogo, SNS, DeSUS, ki je v velikih težavah, nenazadnje pa tudi NSi, ki ima zaradi sodelovanja v tej vladi velik identitetni problem." Da so v SDS zopet prepričljivo izrazili podporo predsedniku stranke in premierju Janezu Janši, ki lahko stranki zagotavlja stabilno podporo dobrih dvajsetih odstotkov, pričakovani razplet 12. kongresa največje parlamentarne stranke komentira politični analitik Marko Balažic, ki znotraj SDS ne pričakuje večjih sprememb.
Pomiritveni toni kažejo na velike konflikte
Novi predsednik DeSUS kmalu s poslanci
Novoizvoljeni predsednik DeSUS je že na kongresu napovedal, da bo v ponedeljek stopil v stik s poslansko skupino. Danes je za Večer pojasnil, da se namerava s poslanci sestati v naslednjih dneh, predvidoma jutri. Katere teme bo odprl? "Bodoče sodelovanje oziroma dogovarjanje. Vse to, kar je 'škripalo' prej. Treba je sodelovati, se dogovarjati, biti dnevno v kontaktu in skupaj sprejemati, s kakšnimi odločitvami priti v parlament," je povedal Jasnič. Na naše vprašanje, ali meni, da mu lahko uspe sanirati nastale razpoke v stranki, je odgovoril, da je vedno optimističen. Jasnič še pred srečanjem s poslanci sicer ni želel komentirati, kakšno stališče bo zagovarjal glede sodelovanja z aktualno vlado Janeza Janše.
Dvojnost v DeSUS pelje stranko v propad
Politični analitik Balažic manj optimistično meni, da bomo v nadaljevanju priča nadzorovanemu pretočenju volivcev DeSUS h kaki drugi stranki: "Ta proces se je s prestopi nekaterih znanih obrazov že pričel, čemur pritrjuje tudi dejstvo, da je bilo delegatov skoraj dvakrat manj kot na prejšnjih kongresih. Sedanja sestava vodstva pa ravno zaradi taistega pedigreja tudi ne vliva zaupanja, da bi se stranka lahko pomaknila višje na lestvicah priljubljenosti." Kot razmišlja sogovornik, je stranka spričo dogajanj v zadnjih dveh letih stopila na pot, da prvič po letu 1996, tako Balažic, ne bo več aktivno oblikovala slovenskega političnega prostora.