Po tem, ko je Magna Steyr že sredi aprila v Gradcu zagnala proizvodne linije za izdelavo terenskega vozila Mercedes razreda G, tekoči trakovi hoške lakirnice še vedno stojijo. Na čakanju na delo doma je večina od 202 zaposlenih, prejeli bodo 80 odstotkov povprečja plač v zadnjih treh mesecih. Magna se za ponovni zagon dogovarja tudi s koncernoma BMW in Jaguar Land Rover, za zdaj pa velja, da naj bi proizvodnja teh avtomobilskih znamk morda spet stekla do konca maja.
V MLM dela 170 zaposlenih od 450
Od okrevanja avtomobilskih proizvajalcev je odvisna tudi Mariborska livarna Maribor (MLM). Davor Šenija, predsednik uprave MLM, nam je dejal, da so v začetku tedna od trinajstih zagnali pet strojev. V treh izmenah od ponedeljka do petka dela okoli 170 zaposlenih od 450. Aprila je bilo na čakanju na delo doma 250 zaposlenih, od včeraj pa jih je okoli 220. Sproti izpolnijo naročila, ki jih še imajo v sistemu od prej, novih pa tako rekoč še ni. Tačas pa proizvajajo le petino siceršnje realizacije: "Težava je tudi v tem, da denimo britanski trg z Jaguarjem in Land Roverjem še vedno stoji." Šenija še meni, da je, čeprav nekateri avtomobilski proizvajalci postopoma odpirajo tovarne, do junija še nemogoče napovedati, kako bo z bodočimi naročili, bodo pa ta precej nižja od tistih pred koronakrizo: "Avtomobilska industrija naj bi na ravni, ki jih je imela pred pojavom virusa, prišla še le konec leta 2022," meni Šenija. Pozdravlja subvencije države za čakanje na delo doma, a kriza v avtomobilski industriji bo trajala precej dlje kot do konca maja: "Poleg stroškov dela nas pestijo še stroški zalog in penali, ki jih plačujemo za neporabljene količine naročene električne energije in plina. Pritisk na likvidnost bo v prihodnjih tednih strahoten, zato bo brez državnih vzpodbud hudo," še meni Šenija, ki še ni komentiral morebitnih presežnih zaposlenih, a če bo naročil za polovico ali več manj, za vse gotovo ne bo dela.
V Talumu tretjina zaposlenih še na čakanju
V Talumu je na začasnem čakanju na delo doma približno tretjina delavcev. Med prvomajskimi prazniki se je zaradi začasne zaustavitev ene od poslovnih enot to število povečalo na polovico. Ta teden se je na delo vrnilo več zaposlenih, nekaj tudi zaradi sprostitve ukrepov na področju gostinske dejavnosti, saj so lahko odprli teraso Restavracije Pan. Sredi marca so zabeležili dve okužbi sodelavcev s koronavirusom. Oba sta že ozdravela. Eden se je vrnil na delo, drugi je na začasnem čakanju na delo, pojasnjujejo v Talumu.
Ocenjujejo še, da so razmere na trgih, ki jih dodatno zaostruje nizka cena aluminija pod 1500 ameriških dolarjev za tono, zahtevne. Zato za drugo polletje predvidevajo prilagajanje obsega proizvodnje: "Povpraševanje v prehrambni, farmacevtski in kozmetični industriji je močno, v gradbeništvu stagnira, na drugih segmentih pa je šibko. Tako povpraševanje po rondelicah celo presega naše zmogljivosti, proizvodnjo drogov za zdaj ohranjamo nekaj pod načrtovano, proizvodnja ulitkov je pri 60 odstotkih, izparilnikov pa 70 odstotkih," ocenjuje Marko Drobnič, predsednik uprave Taluma.
Zavarovalničarji in bankirji odpirajo poslovalnice
V Zavarovalnici Sava so že 28. aprila odprli štirinajst poslovalnic, v ponedeljek pa še vse preostale, ki jih je okoli sto: "Za poslovanje s strankami delujemo po ustaljenem urniku, ki je veljal pred razglasitvijo izrednih razmer," sporočajo iz Zavarovalnice Sava. Ob tem veljajo vsi postopki za varno poslovanje zaposlenih in strank z nošenjem mask, razkuževanjem rok in zagotavljanjem ustrezne medsebojne razdalje.
V Novi KBM so ponovno odprli nekatere poslovalnice, tako da trenutno deluje 35 poslovalnic od 50. Te so strankam na voljo od ponedeljka do petka med 8. in 14. uro, pojasnjujejo v Novi KBM, ob čemer nenujne obiske poslovalnic še zmeraj odsvetujejo. V poslovalnico naj zdrave stranke vstopijo posamično, obvezno je nošenje zaščitnih mask ali druge zaščite ustnega in nosnega predela, pri čemer mora stranka na poziv zaposlenega zaščito ob identifikacije začasno odstraniti.
Boxmark dela s polovično zmogljivostjo
V kidričevskem podjetju Boxmark so že pred prvomajskimi prazniki ponovno zagnali proizvodnjo. Na delo prihaja polovica od skupaj 1200 zaposlenih. Kot pravi direktor podjetja, ki je pred epidemijo izvedlo prestrukturiranje in je zato delo izgubilo 288 zaposlenih, Marjan Trobiš, pričakujejo, da se bo sredi maja na delo vrnila večina zaposlenih. Je pa popolna oživitev proizvodnje seveda zelo odvisna od oživljanja gospodarstva v državah, od koder prihajajo njihovi poslovni partnerji. V Boxmarku so po tem, ko so sredi marca ustavili redno proizvodnjo, začeli šivati zaščitne maske za blagovne rezerve. Dnevno so izdelali do osem tisoč mask.
Impol: od 10 do 25 odstotkov nižji prihodki
Z izjemo ene linije v slovenjebistriškem Impolu teče proizvodnja na vseh preostalih v skladu z načrtovanim urnikom: "Pri liniji, ki je v celoti vezana na avtomobilsko industrijo, smo prešli s štiriizmenskega urnika na triizmenskega. Zaposlene smo prerazporedili na druge delovne postaje. Tako nihče od zaposlenih ni na čakanju, prav tako med zaposlenimi nimamo nobene potrjene okužbe z novim koronavirusom," so nam povedali v Impolu. Pojasnjujejo še, da imajo največ težav z naročili in odpremami izdelkov za področje avtomobilske industrije. Kljub temu upajo, da se bo situacija v maju stabilizirala. V nedavno objavljenem letnem poročilu so za 2019 pripravili dva scenarija popravkov letnega načrta za leto 2020: 10- in 25-odstotno zmanjšanje prihodkov glede na plan. Za zdaj še ne morejo napovedati, koliko bo koronakriza vplivala na poslovanje, vendar za zdaj kaže, da zastavljenih planov za leto 2020 ne bodo dosegli, še ocenjujejo v Impolu.