Tečaji na Ljubljanski borzi so danes, tako kaže osrednji indeks SBITOP, v povprečju upadli še za devet odstotkov vrednosti. Od rekordnih tečajev pred nekaj tedni pa se je vrednost SBITOP, ki vključuje najbolj likvidne delnice slovenskih borznih podjetij, znižala že za četrtino. In to navkljub temu, da so bili lanski poslovni rezultati večine teh slovenskih podjetij nadpovprečno dobri, ter naj bi ta podjetja izplačevala visoke dividende - napovedi o znižanju dividend za zdaj še ni bilo, in da še sploh niso znani vplivi izbruha novega koronavirusa na letošnje poslovanje. Tudi iz borznih družb, ki kupujejo in prodajajo delnice na Ljubljanski borzi, kakor iz družb za upravljanje, ki upravlja s sredstvi v slovenskih vzajemnih skladih, prihajajo informacije, da so jim telefonske linije skoraj pregorele, saj želijo ljudje delnice prodati za vsako ceno, po drugi strani pa bi si naj nekateri v trgovinah tudi delali zaloge hrane in drugih osnovnih dobrin, kar bi srednjeročno prav tako lahko pomenilo težavo.
Ljubljana ob četrtino, ZDA in Nemčija ob tretjino vrednosti
Tem negativnim scenarijem razsežnosti pandemije novega koronavirusa pa ni podlegla le Slovenija, tudi drugod po Evropi in v svetu je podobno. Tudi tam borzni tečaji "krvavijo", le da so padci še nekoliko višji. Ameriški in nemški borzni indeksi so recimo v mesecu dni izgubili tretjino vrednosti, italijanski borzni indeksi celo nad 40 odstotkov, zgolj danes pa so bili padci okrog desetine vrednosti. Istočasno se na naftnem polju dogaja še cenovna vojna med Rusijo in Savdsko Arabijo, ki skušata s povečanjem proizvodnje in nižanjem cene nafte in njenih derivatov s trga spraviti predvsem ameriške proizvajalce nafte iz skrilavcev. No ta cenovna vojna je dobra vsaj za to, da lahko ceneje polnimo z gorivom jeklene konjičke, tudi ogrevanje na kurilno olje se je in se bo še občutno pocenilo. Po drugi strani pa se je ustavila rast vrednosti evra, ki je z nivojev 1,15 ameriškega dolarja znova v nekaj dneh zdrsnil le še na 1,11 dolarja, kar pa po svoje ni presenečenje, če vemo, da je Evropa trenutno žarišče širjenja novega koronavirusa.
Kdaj odboj tečajev?
Vlagatelji v delnice in trgovci s surovinami se sprašujejo, kdaj se bo padanje cen (za)ustavilo in kaj bo povod tega. Najverjetneje se odgovor skriva v tem, ko bo izzvenelo širjenje novega koronavirusa, kar se na Kitajskem že dogaja, v večini drugih držav pa žal še ne. Bo širjenje novega koronavirusa končano s pomladjo pričakovanimi višjimi zunanjimi temperaturami, ali v trenutku, ko bodo odkrili učinkovito cepivo. Pri tem je zanimivo, da se v nekaterih državah, recimo tudi v ZDA, skrivajo pred resnico, vprašanje je tudi, če vse države javljajo točne in ažurne podatke. Ameriški predsednik Donald Trump je še nekaj dni nazaj trdil, da k njim ne bo novega koronavirusa, potem, da niti nimajo na voljo dovolj testov, ki so tudi plačljivi, ter ni hotel zapreti letalskih linij iz Kitajske v ZDA, no zdaj pa jih bo z Evropo. Vse to kaže, da je še preveč neznank glede novega koronavirusa, in zato tudi borzni trgovci reagirajo negotovo s prodajo svojih naložb, saj tudi ni povsem jasno kakšne bodo posledice za celotno globalno gospodarstvo.