Diagnostični center Bled je postal lastnik Fontane in v četrtek smo se srečali z zaposlenimi, je za Večer potrdil direktor blejskega podjetja Zvone Novina. Kupnina je poslovna skrivnost. "Ne gre za sovražni prevzem, nikakor, obratno. Prihajamo, ker smo v Fontani prepoznali pomemben potencial, želimo jo razvijati naprej, ponudbo bomo še okrepili," pravi Novina. Večjih sprememb za zaposlene ne bo, kvečjemu bodo potrebovali še kakšne okrepitve.
Zdrav finančni steber
S prodajo Fontane se nadaljuje razprodaja premoženja nekoč velikega mariborskega turističnega podjetja, hotelirja Terme Maribor, ki je v ruski lasti. Medicinsko-termalni center Fontana je bil ob Travel Shopih, ki so bili prodani septembra 2017, eden od finančno zdravih delov Term Maribor. Poglejmo podatke: Fontana je še leta 2017 ustvarila 4,6 milijona evrov prihodkov in slabega pol milijona evrov dobička. Z denarnim tokom Fontane so Rusi v pomembni meri financirali slabše poslovanje hotelov, ki so še v lasti Term Maribor. Lanski rezultati še niso na voljo. V Večeru smo o tem, da nameravajo Blejci prevzeti Fontano, pisali že februarja, a tedaj posel še ni bil sklenjen.
Padla "švicarska" ovira
Na poti do realizacije posla je stala še ena ovira. Rusi - Terme Maribor trenutno vodi Tatjana Karpovitš - zaradi začasne odredbe namreč niso smeli prosto razpolagati s Fontano. V letih 2013 in 2014 so namreč Terme Maribor, takrat jih je vodil Borut Rojs, po neuspešnih pogajanjih z Novo KBM o revolvingu najele dva kredita v višini 1,1 milijona evrov pri švicarskem podjetju Griffin Trust Services. To je pred letom in pol z začasno odredbo prek sodišča doseglo prepoved obremenitve lastniškega deleža Fontane. O tem je v zadnjih letih tekel tudi sodni spor. A očitno je prišlo do dogovora in je bila začasna odredba umaknjena.
Ruski lastniki, ki so zadnja leta kot po tekočem traku menjevali vodstvo podjetja, že nekaj časa iščejo izhod iz te zgodbe, ki jo je namesto visokoletečih obljub o razvojnih vlaganjih, prihodu ruskih turistov in krepitvi skupine v zadnjem obdobju zaznamovalo predvsem izčrpavanje.
Do Gazproma
Ruski investitorji so v Maribor prišli leta 2012, sprva so se še skrivali za poštnimi nabiralniki v davčnih oazah, kasneje pa se je pokazalo, da gre za ljudi iz sistema ruskega naftnega mogotca Gazproma. Terme Maribor obvladujejo prek podjetja Platanus, ki ima po novem sedež v Kopru, in finančnega holdinga Factoring Finans. Ruska avantura v Mariboru se očitno končuje. Nekdanja Piramida in Orel sta že nekaj časa vključena v franšizo hotelske multinacionalke AccorHotels in že nekaj časa se v mestu po poslovnih krogih širijo ugibanja, ali ne bosta na neki točki tudi končala v njihovi lasti.
Kako se Rusi prišli v Maribor
S Termami Maribor imamo velike načrte, za nakupom ne stoji špekulativni kapital in naložba v Mariboru bi lahko bila vzorčni primer za ruske posle na Balkanu, je Oleg Derkač, odvetnik iz Moskve, leta 2012 pojasnjeval prevzem daleč največjega mariborskega ponudnika hotelskih in gostinskih storitev. Danes je slika povsem drugačna, Gazpromova zgodba v Mariboru meče slabo luč na ruske investicije tudi širše.
Ruske investitorje je našel in v Maribor pripeljal mariborski poslovnež Tibor Rojs. V izvršilnih funkcijah se v Termah Maribor ni pojavljal, ampak je deloval iz ozadja, kot svetovalec. S Termami je bil povezan že prej, do leta 2006, ko sta jih z prav tako nekdanjim direktorjem Term Andrejem Rakovičem zapustila, ker sta tedanjim lastnikom predlagala menjavo Alenke Iskra, a puč ni uspel. V Terme sta se vrnila skupaj, po prihodu ruskih investitorjev, Rakovič sprva kot prokurist. Po razkolu med bratoma Rojs in Rusi, ko se je moral posloviti brat Tiborja Rojsa Borut Rojs, je Rakovič še nekaj časa ostal na direktorskem položaju, nato ga je zamenjal Španec Ignacio Rodriguez. Ta se je poslovil jeseni lani.