Brise pri ljudeh s sumom na okužbo z novim koronavirusom bodo lahko, če jim to omogoča organizacija dela, poslej jemali v vsakem zdravstvenem domu, sicer pa bodo morali odvzem brisov zagotoviti v vseh 32 zdravstvenih domovih po Sloveniji, ki imajo tudi urgentno službo. To je po današnjem srečanju z direktorji zdravstvenih domov povedala predstavnica ministrstva za zdravje Simona Repar Bornšek - minister Tomaž Gantar je srečanje predčasno zapustil zaradi drugih obveznosti. S tem naj bi ljudem omogočili, da hitreje pridejo do odvzema brisa.
"V priporočilih piše, da oseba naj ne bi čakala na odvzem brisa več kot 24 ur," je dejala Repar Bornškova in hkrati priznala, da povečano število mest za odvzem brisa ne bo omogočilo hitrejšega dostopa pacientov do družinskega zdravnika. Razlog, da je tako, sta spremenjen način dela zaradi covida-19 in obremenjenost s številnimi telefonskimi klici. Po poročanju nekaterih direktorjev naj bi družinski zdravniki dnevno prejeli tudi sto telefonskih klicev in več deset elektronskih pošt. "Obremenitev je bistveno večja kot pred epidemijo, primarna raven poka po šivih," je povedala predstavnica ministrstva. Pri tem je spomnila tudi na priporočilo, po katerem bi pacienti po telefonu lažje prišli v stik z osebnim zdravnikom, če bi v zdravstvenih domovih vzpostavili dodatne telefonske številke. Njihove klice bi sprejemalo administrativno osebje, lahko tudi študenti, ki bi nato sporočilo prenesli zdravniku, ta pa bi se odzval s povratnim klicem. Kako se bodo zdravstveni domovi organizirali, bo sicer prepuščeno vsakemu posamezno, je še dejala. Direktor zdravstvenega doma v Ajdovščini Egon Stopar, ki je govoril v imenu direktorjev, pa je paciente pozval k strpnosti in svetoval, da skušajo tudi po drugih poteh navezati kontakt z zdravnikom, ne le po telefonu. Ob tem je dejal, da če imajo ljudje težave z dostopom do zdravnika, naj se obrnejo na vodstvo zdravstvenega zavoda.
Družinski zdravniki dnevno prejmejo tudi sto telefonskih klicev
Do dostopnosti osebnih zdravnikov za bolnike kritični tudi v zdravniški zbornici. Po njihovem izpovedi bolnikov, ki krožijo v javnosti, kažejo, da gre za sistemski problem, zato državo in ministrstvo za zdravje pozivajo, da takoj najdeta rešitve za strokovno in hitro obravnavo vseh nujnih stanj, ki zahtevajo takojšnje ukrepanje. K boljši organiziranosti in s tem dostopu bolnikov do zdravnika ter odpravi zaostankov pa je zdravstvene zavode pozval upravni odbor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Med ukrepi, s katerimi bi to lahko dosegli, so predlagali vzpostavitev informacijskih točk za bolnike, centralizacijo naročanja in posredovanje povratnih informacij bolnikom o datumu in uri osebnega pregleda ali telefonskega pogovora z zdravnikom za več ambulant naenkrat. Predlagajo tudi vzpostavitev posebnih informacijskih točk za naročanje na odvzem brisa. Podatki za prvih sedem mesecev letos so namreč pokazali, da je v ambulantah družinske medicine in pediatričnih ambulantah v primerjavi z enakim obdobjem lani za 3,84 odstotka manj obravnav, zobozdravniki so opravili za 31,5 odstotka manj obravnav, v specialističnih ambulantah pa jih je bilo za 16,12 odstotka manj. ZZZS pričakuje, da se bodo pri zagotovitvi boljšega dostopa do zdravnikov angažirale tudi občine kot ustanoviteljice zdravstvenih domov, napovedali pa so okrepitev nadzora, hitro odzivanje na pritožbe in ukrepanje, ki jim ga omogoča zakonodaja, med drugim izrekanje pogodbenih kazni.