Bo sedmi krog pogajanj predstavnikov parlamentarnih strank pri predsedniku republike Borutu Pahorju v začetku novega tedna dovolj, da se politika le do konca prešteje in dvigne roke za prvo od dveh možnih smeri spreminjanja volilne zakonodaje po lanski odločbi ustavnega sodišča, da je treba - v dveh letih - popraviti veljavno volilno geografijo (volilne okraje)? Politika je dogovorjena, da gre najprej v parlamentarno proceduro rešitev, ki ji bo najprej kazalo na dovoljšnjo podporo poslancev, da predrugačijo pravila, po katerih so izvoljeni.
{twitter}https://twitter.com/ZidanDejan/status/1192161752483606528{/twitter}
To je sinoči tvitnil predsednik vladne SD Dejan Židan in kaže na trdnejšo količino glasov za eno od dveh možnih poti, to je za prednostni glas in ukinitev volilnih okrajev. Scenarij št. 2 je preureditev volilnih okrajev, SD je, to za Večer pravi vodja poslanske skupine Matjaž Han, iskreno pri obeh smereh sprememb.
Se je pa, to je že tudi nekaj časa jasno, vladajoča politika sposobna zbrati samo okrog neobveznega relativnega prednostnega glasu na domačih volitvah. Čeprav ustavnopravna stroka ves čas opozarja, da bi najbolj čista rešitev, če že absolutni preferenčni glas odpade, bila to, da je uporaba prednostnega glasu obvezna. Za (neobvezni) prednostni glas so v LMŠ, SAB, najbolj se volilnih okrajev, v bojazni za prihodnji volilni rezultat, drži Desus.
Prek relativnega preferenčnega glasu so bili letos izvoljeni vsi evropski poslanci iz Slovenije