Predlaga, da bi v času, ko se država sooča s sušo in veliko požarno ogroženostjo, v zadnjih dneh je na Krasu gorelo kar 400 hektarjev gozda, požare gasili tudi s policijskim vodnim topom.
Tega je policija v mandatu vlade Janeza Janše, ko je bil minister za notranje zadeve Aleš Hojs, večkrat uporabila proti protestnikom, ki so v Ljubljani protestirali proti vladnim ukrepom za omejevanje covida-19.
Jonas Žnidaršič v predlogu poudarja, da nekatere evropske države že uporabljajo policijske vodne topove za gašenje požarov. "Tako recimo sosednja Hrvaška, kjer je policijski top pomagal gasiti požarišče ob velikem požaru v Dalmaciji," je zapisal v predlogu in še dodal, da ima vodni top velik rezervoar za vodo in da je ustrezen z vidika zaščite voznika in upravljavca topa.
Namenjen tudi za gašenje
Vodni top, ki je bil izdelan v Avstriji, je slovenska policija prevzela v uporabo novembra 2017. Zanj je notranje ministrstvo odštelo 1,16 milijona evrov, dobavila pa ga je ljubljanska poslovna enota družbe Rosenbauer. Na strehi ima tri vodne topove z dometom najmanj 60 metrov, dva spredaj in enega zadaj. Ob prevzemu vodnega topa je policija poudarila, da je top mogoče uporabiti tudi za gašenje požarov. Med pogoji, ki jih je policija navedla v razpisu za nakup vodnega topa, je pisalo, da ta mora imeti najmanj 9000 litrov velik rezervoar za vodo ter da mora pretok sprednjih topov znašati vsaj 1250 litrov na minuto.