Na ponedeljkovi izredni skupščini Cinkarne Celje se lahko zgodi marsikaj, pravijo opazovalci naelektrenega ozračja, ki je nastalo zgolj zato, ker je dosedanji predsednik nadzornega sveta Cinkarne Celje Borut Jamnik zaradi preštevilnih funkcij moral odstopiti s tega mesta. Nominacijska komisija nadzornega sveta je za Jamnikovega naslednika predlagala nekdanjega direktorja Gorenja Franja Bobinca, čemur uradno z vložitvijo nasprotnega predloga nasprotuje mali delničar Envestor, ki ga zastopa Marko Potočnik. Mali delničarji, čeprav imajo uradno večino oziroma 55,76 odstotka delnic Cinkarne Celje, v nadzornem svetu sploh nimajo predstavnika. In glede na to, da naj bi bili državni lastniki, ki imajo v lasti 44,24 odstotka delnic, pri predlogu Bobinca usklajeni, bi ta najverjetneje lahko dobil mandat v nadzornem svetu. Razen če ne bodo minuli dogodki, ki na Bobinčevo vodenje Gorenja mečejo slabo luč, koga od državnih delničarjev preobrnili.
Blišč Gorenja razblinili novi lastniki
Pred dobrim tednom dni je glavni direktor Gorenja dr. Lan Lin namreč javno zelo neposredno povedal, da je nekdanja uprava Gorenja uporabljala nenavaden računovodski pristop, zaradi katerega jim je kljub dejanskim rdečim številkam vedno uspelo prikazati drugačno sliko stanja podjetja. Novi lastniki, družba Hisense, ki se držijo načela, da si stroškov ne prinašajo v prihodnja leta, so tako izračunali, da je podjetje imelo več kot 112 milijonov evrov izgube, letos pa še dodatnih 40 milijonov. Zadolženo je bilo pri 150 različnih bankah, ob tem da so izdajali tudi obveznice. Kot je še opisal Lin, je bilo Gorenje organizirano v preštevilnih divizijah, imelo je denimo kar tisoč najetih avtomobilov, dizajni in proizvodnja pa naj bi bili zastareli. Ob tem so stroški proizvodnje od 15 do 20 odstotkov višji kot pri konkurenci.
Bobinac tudi kot kandidat za prvega moža?
V ozadju imenovanja novega nadzornika je že slišati, da naj bi Bobinac v Cinkarno Celje vstopil ne le kot nadzornik, temveč prihodnje leto tudi kot novi direktor Cinkarne Celje. Dosedanjemu direktorju Cinkarne Tomažu Benčini se namreč sredi prihodnjega leta izteče mandat, za novega pa se naj ne bi več potegoval. V skrbi za lastno zdravje naj bi v prihodnje izbral manj zahtevno delo, in sicer vodenje Regionalne gospodarske zbornice Celje. Izbira je več kot presenetljiva, saj Benčina velja za odličnega direktorja, ki je vodil skoraj tisoč ljudi, na gospodarski zbornici v Celju pa so zaposleni vsega trije. Benčina sicer v Cinkarni Celje zadnja leta niza rekordne rezultate, in to brez vsakršne zadolženosti, kar pomeni, da si vsako leto delničarji lahko razdelijo mastne dobičke.
Znova dobiček
Cinkarna Celje je v letošnjem letu v primerjavi z lanskim spet povečala čiste prihodke od prodaje. Leto bo zaključila s slabimi 169 milijoni evrov prihodkov, lani jih je bilo skoraj 164 milijonov. Je pa zaradi zaostrenih razmer na trgu (kitajski proizvajalci titanovega dioksida, ki so prej gravitirali predvsem na ameriški trg, so zaradi Trumpove administracije začeli prodirati v Evropo) letošnji čisti dobiček vendarle nekoliko skromnejši. Znašal naj bi 19 milijonov evrov, medtem ko so lani imeli kar 30,5 milijona čistega dobička. Zaostrene razmere na trgu bodo vladale tudi prihodnje leto, v katerem vodstvo načrtuje 174 milijonov evrov prihodkov od prodaje, dobiček naj bi znašal 14 milijonov evrov.
"Mislim, da lahko pomagam. A le kot nadzornik"
Ob tem je za Večer pokomentiral tudi slabe rezultate Gorenja, zaradi katerih ga mali delničarji ne vidijo kot najprimernejšega kandidata za nadzornika v Cinkarni Celje. "Naši konkurenti v panogi so že leta 2009 propadli, mi pa smo ne le preživeli, temveč odpirali nove proizvodne obrate v Srbiji ter prevzemali podjetja v zahodni in srednji Evropi. Smo eno redkih podjetij takšne velikosti v panogi, ki so ostali, preživeli. Obenem smo sami iskali in našli strateškega lastnika, ki bo sedaj imel centralo za celotno Evropo v Sloveniji. Korporativno upravljanje zelo dobro poznam, saj smo imeli v lastniški strukturi tudi mednarodno finančno korporacijo IFC. Trideset let delam v Gorenju, 16 let sem bil na mestu prvega človeka, zato mislim, da lahko pomagam. A zagotavljam, le v vlogi nadzornika. Če me bodo potrdili, bom sprejel. Politično kupčkanje me pa ne zanima."